Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Atbildes

Jautā marex1

Sveiks! Kādas krāsas balansieri labāk patīk līdakām un asariem ziemā?

Un kā jārausta balansieris, ar cik sekunžu intervālu?

Un kā bļitkas jārausta, ar cik sekunžu intervālu?

Kādas ir pašas labākās ziemas bļitkas līdakām?

Un vai ar mepps syclops Nr.00 var kaut ko saķert ziemā?

Atbild Normunds Grabovskis

Kad paspēri vaļā jautājumus, tad paspēri, un uz visiem taviem jautājumiem varu atbildēt ar vienu atbildi, viss ir jādara uz izjūtām, nav konkrētas receptes kā rīkoties vienmēr, ja esi iesācējs ziemas copē, tad vispirms ir viss jāredz praksē, jāsajūt tā garša, jāsaprot kas tur apakšā notiek un tikai tad var sākt rēķināt sekundes un leņķus.

Viss ir tāpat kā ar pirmo seksu, kamēr nebūsi to izmēģinājis, tikmēr tu vari runāt cik gribi, bet pamatjušanas tev nebūs, makšķerēšana ir ļoti intīms pasākums.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:19 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā marex1

Labdien! Lūdzu, palīdziet! Vai ziemā zemledus makšķerēšanā uz dzīvās zivtiņas drīkst ķert ar karodziņu?

Atbild Normunds Grabovskis

Pēc noteikumiem ir noteikts, ka vienlaicīgi drīkst makšķerēt ar 2 makšķerēm, nav formulēts vai makšķere ar karodziņu vai pludiņu vai vispār bez nekā, tomēr arī inspektori ir tikai cilvēki un katrs saprot rakstīto tā kā to ļauj viņa saprašana, lai nerastos nevajadzīgas pārrunas, pats izmantoju līdaku makšķeres ar pludiņu un karodziņu. Teorētiski pietiek arī ar vienu pašu karodziņu, jo tas ir un paliek copes signalizators, galvenais jau ir, lai tu nesaliec sev apkārt vairāk makšķeres kā atļauts, tad problēmām nevajadzētu būt. Mans ieteikums, lai nerodas kārdinājums ielikt divas un vairāk līdaku makšķeres, (jo it kā neviens neredz), ņem uz copi līdzi tikai vienu līdaku makšķeri, biežāk to pārnes uz citu vietu, pārāk tālu no tās neaizej, lai laikā vari noreaģēt uz copi un viss būs kārtībā, šis ieteikums ir domāts nopietni, jo cilvēks jau savā būtībā ir tāds jocīgs radījums.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:18 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā juniors

Labdien! Kādu auklu labāk lietot (diametru) makšķerējot līdakas ziemā? Es makšķerēju ar balancieriem, un ar paprāvām bļitkām, kas domātas līdaku copei. Paldies par atbildi!

Atbild Normunds Grabovskis

Viss atkarīgs no ķeramajām līdakām un dziļuma, kurā makšķerē, pamatā tās ir līdz 0,25 mm monofilās auklas, ar kurām var izvilkt arī 4 un 5 kg līdaku, ja vien runa neiet par metra dziļumu. Pats uz balansieri pārsvarā ķeru asarus, līdakas tikai tā, starp citu, tāpēc lietoju 0.18-0.20 mm monofilo auklu, ja tikai asari, tad ar 0.14-0.16mm pietiek pilnībā. Ja runa ir par seklām vietām, tad problēma ir nevis auklas izturībā, bet gan tur, ka zivij vajag pastaigāties nedaudz, viņu vajag nokausēt un tikai tad vilkt ārā, ja uz dzīvo to izdarīt ir vieglāk, tur ir kādi lieki metri auklas, tad makšķerējot ar balansieri auklas ir tik cik ir, pārējā uztīta uz spolītes un tikai retam copmanim pietiek laika un saprašanas iedot lieku auklu zivij, lai izskraidās. Labs risinājums ir mazās bezinerces spolītes, to bremzi noregulē tā, lai var kārtīgi piecirst , bet lai līdaka skrienot tomēr var kādu metru auklas izvilkt, nedrīkst lietot pašas lētākās, 2-3 latu spolītes, tām bremzes nestrādā, bet ja ņemam vidējas klases mikro bezinercenīt (10-15 lati), tad izdodas noturēt lielāko daļu skrienošo līdaku.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:18 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā asarens

Sveiki, meistar! Man viens jautājums, kāds ir pats lielākais izmērs ziemas kostīmiem?

Atbild Normunds Grabovskis

Runājot par NORFIN un SUNDRIDGE firmām lielākais ir XXXXL jeb nosaukts par KING , tāds ir tikai NORFIN EXTREME divdaļīgajam tērpam, ļoti liels ir arī NORFIN SURVIVAL, pats valkāju abus šos tērpus. Ar vēl lielākiem ir milzīgas problēmas, speciāli jāpasūta caur internetu vai jāšuj, vieglāk ir pasūtīt kādā no darba apģērbus ražojošām firmām, nav protams tas, bet vismaz izeja no situācijas.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:17 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā marex1

Labdien! Vai varat pastāstīt kā ķert līdakas uz dzīvo vasarā? Kādu auklu izmantot, kādu diametru, kāda numura āķi - divžubura vai trīsžubura un kādu pludiņu - cik gramu un cik gramu svaru? Un kur jāmet tā zivtiņa, pie niedrēm?

Atbild Normunds Grabovskis

Jautājums ir liels un apjomīgs, tikai neatbilstošs sezonai, tāpēc atļaušos patreiz neatbildēt uz to, lai gan pašam man ļoti patīk līdaku ķeršana uz dzīvo, atgādini man par sevi aprīlī un tad mēs visu saliksim pa plauktiem.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:17 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā ezis

Sveiks! Vīri palīdziet!!!! Sakiet, kur lai griežos, Vilgāles ezers (lielākais Kuldīgas rajonā) mirst, mirst no cilvēku neizdarības, tas nevar būt, ka visiem vienalga! Respektīvi, ezerā ieplūst neattīrīta kanalizācija jau gadiem desmitu!

Varbūt ir kāds numuriņš kur pazvanīt, pakonsultēties, kā lai soda Vilgāles pašvaldību? Ar cieņu, iepriekš jau pateicos!

Atbild Normunds Grabovskis

Ir nācies šajā ezerā pāris reizes makšķerēt, zivju ļoti daudz, sevišķi balto zivju, cik saprotu, tad tā kanalizācija ieplūst kaut kur no veco fermu puses? Vienīgais ko varu tev ieteikt ir meklēt palīdzību ar preses un televīzijas palīdzību, ir raidījums Vides fakti, ir Vides filmu studija, kaut vai tās pašas Vakara ziņas paaicini, tikai rēķinies, ka ar valsts iestādi kasoties, tev ir jābūt neapgāžamiem pierādījumiem un jāsaprot, ka no tā, ka ja arī kāds uzliks pašvaldībai sodu, ezera stāvoklis nemainīsies, tur noteikti ir problēma ar attīrīšanas iekārtām un tās jau ir milzīgas naudas, kuru pašvaldībām nav, sevišķi, ja pie pagasta vadības ir kārtējais pusbankrotējušais zemnieks , vietējā bibliotekāre vai bērnudārza audzinātāja, kā tas ir vairumā pagastu, pats esmu bijis pagasta deputāts un zinu, ka pārsvarā visiem tā ekoloģija un ūdeņu tīrība ir pie vienas vietas, ir citas problēmas.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:16 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Raiders

Sveiks. Kādas mormiškas un bļitkas izvēlēties, ja cope ir purva ezerā, kura ir tikai asari? Kādas auklas lietot?

Atbild Normunds Grabovskis

Ir nācies šādos ezeros makšķerēt, gan tādos, kur purvu vidū ir ezers ar baltu smilšu sēkļiem un zivis ir ļoti garšīgas, gan tādos, kur ūdens ir kā purva rāva un asari ir rūgti un neēdami, tomēr viņus ķert ir interesanti. Viss ir atkarīgs no tā ar ko tie asari tur barojās, ja ir mazā baltā mailīte, tad mānekļi , sevišķi bļitka, var būt arī balta, tomēr ieteicams tāda melhiora krāsas, apsūbējis sudrabs vai pulēts kapars. Mormišku izvēlē svarīgāks ir izmērs, tam jābūt maksimāli maziņam, ja lasīji manu rakstu iepriekšējā žurnālā, tad tur rakstītais vistiešākā mērā attiecās uz purva ezeriem un maziem ezeriem vispār, ja nu tomēr gribi kaut ko universālu, tad ņem zelta krāsas 3-4mm mormiškiņu, sien to pie 0.10 auklas un uz priekšu, galvenais nesēdi un negaidi, bet meklē asari, jo mazos ezeros asari lielos baros nestaigā, ja noķer 3-5 asarus no āliņģa, tad tas jau ir labi, meklē tālāk.

Atbildēts: 6.janvāris 2008, 16:15 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Sasha1974

Sveiki! Vai, lūdzu, varētu pastāstīt kaut ko vairāk par multiplikatora spolēm. Kādas tām ir bremzes, kuras no spolēm ir labākas, jo veikalos jautājot pārdevējiem, tie neko daudz nemāk pateikt. Esmu dzirdējis, ka ar dārgākām var strādāt līdzīgi kā ar bezinerces (aukla nesaiet ''kāpostos''). Vai tā ir taisnība? Un kāda varētu būt tādas normālas spoles starta cena? Iepriekš jau paldies par atbildi. Ar cieņu, Aleksandrs.

Atbild Normunds Grabovskis

Ļoti apjomīgs jautājums un cik saprotu, tad tā īsti saprašanas par to vai tev vispār vajag multiplikatora spoli tev nav, tāpēc šeit un tagad es nevaru atbildēt uz tavu jautājumu. Latvijas apstākļos multiplikatora spoles pamatā izmanto velcēšanai un jūras makšķerēšanai no laivas, pavisam neliels skaits makšķernieku šīs konstrukcijas mazās spolītes, sauktas par ziepju traukiem, izmanto spiningošanai vai pludiņmakšķerēšanai .

Pats savās makšķerēšanas gaitās tā arī neatradu pielietojumu multiplikatora spolei, jo pamatā nodarbojos ar pludiņmakšķerēšanu, vieglo gruntsmakšķeri, jeb fīderi un vieglās klases spiningiem, kur bezinerces spoles ir pārākas visos rādītājos. Ja gribi ko vairāk uzzināt , tad prasi mūsu žurnāla spiningošanas ekspertam Valdim, viņš ikdienā lieto multiplikatora spoles un varēs tev daudz konkrētāk pateikt vai tev šādu spoli vajag vai nē.

Atbildēts: 22.decembris 2007, 11:59 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā confused

Mans vecais urbis (vectēva atstāts) savu nokalpojis, derētu jauns - kur Rīgā var nopirkt lētu (vismaz salīdzinoši lētu) un labu urbi. Mora urbji man ir par dārgu.(nepelnu - skolēns...)

Atbild Normunds Grabovskis

Rīgā ir ļoti daudz makšķernieku veikalu un katras no tiem centīsies ar kaut ko pārsteigt savus pircējus, tāpēc pateikt kur kādas cenas būs nav iespējams, tur tev pašam ir jātaisa lielā apgaita pa veikaliem. Es vienīgi varu ieteikt kādu konkrētu urbi, jo tici man, nav vērts pirkt pašu lētāko un kaut kur, tad labāk tomēr apēst par dažiem saldumiem mazāk, vai nopīpēt kādu cigareti mazāk un nopirkt labāko. Mūsu veikalos var atrast gan Krievijā gan Ukrainā ražotus urbjus, cenas visiem būs virs 30 latiem , mans ieteikums ir izvēlēties TON rūpnīcas ražoto urbi, tautā iesauktu par Barnaulieti, ieteicamais diametrs 130mm, tas ir labs urbis ar drošu stiprinājumu un kalpos tev ilgi, visvieglāk to ir atšķirt no citiem ir pēc nažiem, šim urbim ir tādi divu līmeņu naži. Zinot tirdzniecības nianses, varu pačukstēt, ka siltais ziemas sākums var tavus meklējumus krietni atvieglot, jo daudzviet cenas jau ir stipri zemākas kā būtu normālas ziemas gadījumā.

Atbildēts: 22.decembris 2007, 11:58 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā arwills

Sveiki! Gribēju pajautāt kā ir ziemas līdaku makšķerēm, kad labāk piecirst? Tad kad līdaka vēl auklu tin ārā no makšķerītes vai arī kad ir apstājusies?

Atbild Normunds Grabovskis

Tas ir tāds pats jautājums kā šis, no kura gala labāk lobīt olu, cik cilvēku tik viedokļu un nav viennozīmīgas atbildes, viss atkarīgs ir no tā cik liela ēsmas zivtiņa, kā viņa ir uzkabināta uz āķa, kā tā cope ir sākusies u.t.t. . Tomēr lielākajā vairumā makšķernieku valda pieņēmums, ka līdaka vispirms saķer ēsmu un nedaudz paskrien maliņā (tas ir pirmais „mauciens”, pluda nogremdēšana), tad sagriež mutē zivtiņu ar galvu pa priekšu (tas ir tas uz vietas stāvēšanas brīdis) un tad peldot prom līdaka vienlaicīgi mēģina norīt savu upuri (sāk vilkt auklu no spolītes). Tad nu lielais vairums makšķernieku cenšās sagaidīt šo otro līdakas gājienu un tikai tad piecirst, bet tas ir tāds strīdīgs jautājums, jo makšķerēšana taču ir neprognozējama. Pats vairāk skatos uz visiem augstāk minētajiem punktiem t.i. zivtiņas izmērs, āķa lielums, līdakas copes enerģiskums un tad arī secinu vai ļaut ierīt vai var cirst uzreiz. Kaut kāds kopsavilkums varētu būt šāds, ja nelielas ēsmas zivtiņas, tad nav ilgi jāgaida, ja ēsmas zivtiņas vidējas vai palielas, tad labāk biki pagaidīt, tas ir tad, ja ēsmas zivtiņu kabina aiz muguras ar vienu no trīsžubura āķiem, ja izmanto divžuburu āķus un pavadiņu ver caur zivtiņas žaunām, tad labāk tomēr nogaidīt līdz līdaka sāk iet prom, jo tikai tad ir daudz maz drošība, ka āķis jau būs līdakas mutē. Pats izmantoju tikai trīsžuburus, vidēji lielus ar lēzenu liekumu, ja ir izvēl par ēsmas zivtiņu izmantot mazu raudiņu vai teiksim plicīti, tad es lieku plicīti, jo viņš ir platāks un īsāks, lielāka iespēja, ka līdakai saķerot zivtiņu āķis uzreiz būs viņai mutē.

Atbildēts: 1.decembris 2007, 17:38 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager