Aiviekste

MV-F [04.06.19]: Vietējie kam rūp lai upē aglabātos zivis, vismaz tos brakarus varētu atšaut. Ja kāds dabūs skrotis pakaļā tad diezvai otrs gribēs līst un turpināt savu arodu.
Pats kādreiz dīvoju pie mazas upītes, tad elektriķiem visādas šaizes sataisīju, gan moci upē iestūmu, gan armatūras stieņus noasināts liku straumē lai laivas sadur.
Maz to kam upe rūp ir palicis.Lauki izmirst, jaunie aizbrauc.Šodien tīklus liek nejau tie kam mājās nav ko ēst,tie ir pie upes turīgie saimnieki,kam biežākais pašiem ir šaujamais.Apzinīgie makšķernieki spēj tikai pabojāt saliktos tīklus,bet tas ir arī viss.Runājot par inspektoriem,man stāstija gadījumu,kam makšķernieks uzdūries uz tīkliem izsaucis inspektorus.Atbrauc inspektori,satiek pārkāpēju pie tīkliem,paspiež tam roku,papļāpā un aizbrauc.Pēc tam šis brakars visam pagastam pa dzērumam lielās ka visi inspektori tam kabatā,par visu samaksāts.Ko var darīt cilvēks vienkāršais?
4.jūnijs 2019, 09:01 | links
 
Vietējie kam rūp lai upē aglabātos zivis, vismaz tos brakarus varētu atšaut. Ja kāds dabūs skrotis pakaļā tad diezvai otrs gribēs līst un turpināt savu arodu.
Pats kādreiz dīvoju pie mazas upītes, tad elektriķiem visādas šaizes sataisīju, gan moci upē iestūmu, gan armatūras stieņus noasināts liku straumē lai laivas sadur.
4.jūnijs 2019, 07:41 | links
 
Senākos laikos notika zivju migrācija,no Daugavas uz Lubānas ezeru.Vēl atmiņā ir vectēva stāsti par to cik zivju bija,pār upi varējis pāriet pa zivju mugurām.Tad Lubānu iegrožoja un uz Daugavu nogrieza ceļu ar hesu.Instinkts migrēt zivīm palika,tās joprojām pavasarī dodas uz augšu,pat īsti nesaprotu kapēc.Tās uziet uz augšu un atduras pret ezera slūžām,kas ir nepārvaramas.Tad zivis iznārstoja vienkārši Klānu milzīgajās palienēs.Tēvs stāstija par skatu,kas tur pavērās,kad hess liek pavasarī aizvērt slūžas no ezera un nomet upē ūdeni,visi ikri sapūst izžuvuši.Tur vēl ir viens faktors.Kādreiz kad vēl Lubāns nebija iegrožots,tas pārplūda pārvērzdamies par jūru,tā kā Aiviekste ir vienīgā izteka no Lubāna ,tā nespēja novadīt visu to ūdeni un Ulmaņ laikā nolēma Aivieksti bagarēt,lai kaut cik uzlabotu situāciju pavasaros.Vārdsakot Aiviekste ir norakta līdz pat Saikavai,kur sākās nopietni dolomīta slāņi.Augšpus Saikavas ir ļoti maz bedru un intresantu vietu.Vēl padumjajos laikos izraka Meirānu kanālu.Ko es ar to gribēju pateikt,zivis pavasarī dodas uz augšu,lai nārstotu un rudenī dodas prom,tās neziemo augšpusē.Bet nārstot nav īsti kur,tad zivis spiežas visos iespējamos grāvjos un palieņu pļavās.Bet tur ar brakari zin un ir visur tīkli un murdi priekšā.Izskatas ,ka breksis vienkārši būs zaudējis šo cīņu.Tas ar nav noticis pēkšņi,to skaits ir samazinājies pa gadiem.Bet ir arī ir zivis kas ir iemācijušās pielāgoties un tie ir sapali,salīdzinot ar manu bērnību to ir daudz un tie ir lieli
4.jūnijs 2019, 00:18 | links
 
Ir jāveido sabiedriska organizācija, vai biedrība, kas risinātu šos jautājumus -uzraudzība, nārsta vietu izveide, zivju mazuļu ielaišana u.t.t. Varbūt kāds uzņēmīgs čalis uzradīsies un izveidos ko tādu. Par piemēru var ņemt biedrību "Mēs zivīm". ES PAR.
3.jūnijs 2019, 23:45 | links
 
Tad kad vecie brakari darbojās zivju bija pietiekami visiem. Nevar zivju suga, kā piemēram alants izzust visā upē, ja Klānos kāds spridzina. Tīklus likuši ir senču senči un zivju bija pietiekami paaudzēs .Varam salīdzināt piem. Igauniju zvejo gan ezeros, gan upēs, bet zivju pietiek, jo nav HESU , vai aizsprostu uz upēm.Zivīm ir savs GPS, kur viņai ir jāiet laist ikrus. Pēdejos gados vairs breksis neienāk no Daugavas Aiviekstē, jo gadiem GPS ir dzēsies.
3.jūnijs 2019, 23:32 | links
 
Lielākā sāpe Aiviekstē ir tas ka to neviens neuzpasē.Liela daļa veco brakaru ir vai nu apmiruši,vai metuši tam visam mieru,bet ir pietiekami vēl to ,kas ar to nodarbojas.Augšā Klānos darbojas pat ar izdomu,ir dzirdēts arī par spridzināšanu.Vietas tur ir klusas un maz apdzīvotas.Kamēr upe netiks kaut minimāli uzraudzīta,nekas tur nebūs.2 gadi atpakaļ,kad upē visu sezonu bija liels līmenis,zivīm bij atelpa,to ar jūt pēc jauno līdacēnu skaita upē,bet tas negadās bieži tā
3.jūnijs 2019, 23:16 | links
 
Lai iznīcinātu zivi kā sugu tai ,
1) Jāpārtrauc migrācija.
2) Jāliedz nārsta apstākļi.
Šie faktori Aiviekstē ir pamatā. Ja to nesaklausīs un neiesaistīsies atbildīgās personas upe turpinās mirt.
Latvenergo maksā prāvu naudas summu zivju fondam kā kompensāciju hesu darbībām ,lai atjaunotu zivju mazuļus upēs,kur dabīgā migrācija liegta. Neēsmu redzējis tādu informāciju, ka Aiviekstē būtu par šo naudu laisti zivju mazuļi. Nu nevar Rīgā sēdošs onkuls redzēt un iedziļināties Aiviekstes sāpē. Kāpēc tā nauda aiziet pamatā lašiem būt un viņu pavairošanai un apsardzībai nārsta laikā. Mana sāpe raudai, breksim u.t.t būt Aiviekstē.
3.jūnijs 2019, 20:37 | links
 
JermaX [03.06.19]: Ruu [16:12]: Samus sausā vasara neko daudz neiespaido,ūdeni tie mīl siltu hn nārsto tāpat bedrēs,vot cilvēks tā ir cita lieta.Ap Saikavu un Ļaudonu ar šņorēm pamatīgi samus izsit.Vienu gadu padevās pamatīgs nārsts,sameļu upē bija ka biezs,nodomāju,vot pēc pāris gadiem būs,a nebija...Es pats nav vietējais ... Man draudzenes vecāki no Madonas ... Kādas 1-2x mēnesī uz turieni brauc , un Aiviekstes krastos esmu tik cik esmu tur ... Dažviet gar krastu staigājot un pētot ... Karpas kādam smukas trāpas ... Pats neko dižu tur neesmu dabūjis 3 gadu laikā vispār ... Uz MJ dažreiz trāpas kāds smukāks asars , bet tā nekā ... Un braukāju vairāk uz Lubānas pusi . Labus asarus ik pa laikam var dabūt Meirānu kanālā (ja kādam interesē) bet nu vietējie ganjau visu tāpat zin ... Ir kas uz dzīvo velk arī smukus līdakus .
Lai cik jocīgi tas nebūtu,Aiviekstē lielāku asari par 500g neesmu redzējis,standartā līdz 300g
3.jūnijs 2019, 20:11 | links
 
Ruu [03.06.19]: Samus sausā vasara neko daudz neiespaido,ūdeni tie mīl siltu hn nārsto tāpat bedrēs,vot cilvēks tā ir cita lieta.Ap Saikavu un Ļaudonu ar šņorēm pamatīgi samus izsit.Vienu gadu padevās pamatīgs nārsts,sameļu upē bija ka biezs,nodomāju,vot pēc pāris gadiem būs,a nebija...
Es pats nav vietējais ... Man draudzenes vecāki no Madonas ... Kādas 1-2x mēnesī uz turieni brauc , un Aiviekstes krastos esmu tik cik esmu tur ... Dažviet gar krastu staigājot un pētot ... Karpas kādam smukas trāpas ... Pats neko dižu tur neesmu dabūjis 3 gadu laikā vispār ... Uz MJ dažreiz trāpas kāds smukāks asars , bet tā nekā ... Un braukāju vairāk uz Lubānas pusi . Labus asarus ik pa laikam var dabūt Meirānu kanālā (ja kādam interesē) bet nu vietējie ganjau visu tāpat zin ... Ir kas uz dzīvo velk arī smukus līdakus .
3.jūnijs 2019, 19:06 | links
 
Samus sausā vasara neko daudz neiespaido,ūdeni tie mīl siltu hn nārsto tāpat bedrēs,vot cilvēks tā ir cita lieta.Ap Saikavu un Ļaudonu ar šņorēm pamatīgi samus izsit.Vienu gadu padevās pamatīgs nārsts,sameļu upē bija ka biezs,nodomāju,vot pēc pāris gadiem būs,a nebija...
3.jūnijs 2019, 16:12 | links
 
Arī es no Aiviekstes krastiem.
Šāds vakums vēl upē nav bijis, pat elektriķi ap 2000. g. neko tādu nespēja nodarīt, ko nodarīja hesi un bezatbildīga lauksaimnicība. 5 izbraucieni sapalos ar spini - o, pat ne piesitiena. Maile arī tikai vietam normālā daudzumā palikusi.
Cik dzirdēts sami ar pēc pagājušās sausās vasaras ilgi neatkopsies. Pat durti pa naktīm bedrēs esot...
(Tas ap vidusteci)
3.jūnijs 2019, 15:35 | links
 
Aiviekstes apakšgalā vēl vajadzētu kaut kam būt.Pats esmu no Aiviekstes krastiem un redzu kā upe izmainās ar gadiem.Upē barības bāze it kā ir,tie sīkgliemeži ir barības bāze pamatā visām karpveidīgajām.Atceros bērnību,kad zivis migrēja vienkārši milzīgos daudzumos,upe bija dzīva.Bet hesi un Lubāna slūžas ar haotisko slūžu raustīšanu nedo zivīm Aiviekstē iznārstot un Lubāns no kura zivis ir nākušas Aiviekstē ir ar tīkliem vienkārši nosmacēts.Aiviekste ir palikusi par sapalu upi,tagad tie tur valda

Ruu, 3.jūnijs 2019, 14:31
3.jūnijs 2019, 15:23 | links
 
Aiviekstes apakšgalā vēl vajadzētu kaut kam būt.Pats esmu no Aiviekstes krastiem un redzu kā upe izmainās ar gadiem.Upē barības bāze it kā ir,tie sīkgliemeži ir barības bāze pamatā visām karpveidīgajām.Atceros bērnību,kad zivis migrēja vienkārši milzīgos daudzumos,upe bija dzīva.Bet hesi un Lubāna slūžas ar haotisko slūžu raustīšanu nedo zivīm Aiviekstē iznārstot un Lubāns no kura zivis ir nākušas Aiviekstē ir ar tīkliem vienkārši nosmacēts.Aiviekste ir palikusi par sapalu upi,tagad tie tur valda
3.jūnijs 2019, 14:31 | links
 
Ruu [02.06.19]: JermaX [Vakar]: Ruu [Vakar]: janonkulis [Vakar]: Labsvakars, ludzu iesakiet kadu konkretu vietu aiviekste Lubanas apkārtnē. Esmu atbraucis uz Rezeknes upi, bet seit no copes ne miņas, vajag atri parbazeties. kur varetu labak uz breksi pasedet? Esmu tālu atbraucis, tā ka vietas nezinu, jau iepriekš paldies.Pagājušo gad vispār brekša Aiviekstē nebija,arī šogad nav dzirdētsSūdīgi klausies ... Breksis tur vienmēr ir , kad zems līmens tad tikai bedres , tagad līmens augšā ... Vakar pie slūžām (pie iztekas) atstraumē iebaroju , sāka nākt 400-600g ... Lielāku nesagaidīju , odi nelika mieru . P.S uz aci teiktu , ka ūdens kādi 50cm augstāks , nekā parasti . Pāris dienas atpakaļ varēja būt arī +1m , viss krasts vienos dubļos .Lejpus slūžām varbūt kaut kas drudku arī ir.Bet ja nav pat Ļaudonas bedrēs, tas nozīmē ka viņa vienkārši nav
A kā ar upes posmu pie Pļaviņu apļa ? Itkā tur esot labas vietas ... Laikam 4.maijā biju Ļaudonā uz Aivieksti ... Tur tak vispār zivju nav ... Ne līdaka , ne asaris ... Pat mazās raudas pludu neaiztika ... Nedēļu vēlāk uz fīdera bedrē (~2m) dabūju pāris pličus . Uz pluda rezultatīvāka cope tajā mazajā upītē , kas ietek Aiviekstē ...
3.jūnijs 2019, 13:38 | links
 
Plaudis pazuda jau pagājušo vasar, arī piemāju barotājiem. Bet vispār Aiviekstē paskats diezgan skarbs. Pat vienmēr esošie sapali un meženes pazuduši no Švāna līdz Mūrniekiem, nemaz nerunājot par šķauni.

Aarmis, 2.jūnijs 2019, 10:34


Modernā laksaimniecība un raundaps rullē. Drīz upes būs sterilas no zivīm.
Ja PSRS laikos bira upē minerālmēsli kuru dēl tās strauji aizauga, tad tagad ar gruntsūdeņiem tur nonāk visāda cita lauksaimniecības ķīmija, kas iznīdē barības bāzi (visus sīkos kustoņus ko ēd zivis). Vēl jāizsaka "pateicība" un trīszvaigžņu ordenis hesu biznesam.
3.jūnijs 2019, 13:27 | links
 
Plaudis pazuda jau pagājušo vasar, arī piemāju barotājiem. Bet vispār Aiviekstē paskats diezgan skarbs. Pat vienmēr esošie sapali un meženes pazuduši no Švāna līdz Mūrniekiem, nemaz nerunājot par šķauni.
2.jūnijs 2019, 10:34 | links
 
JermaX [02.06.19]: Ruu [Vakar]: janonkulis [Vakar]: Labsvakars, ludzu iesakiet kadu konkretu vietu aiviekste Lubanas apkārtnē. Esmu atbraucis uz Rezeknes upi, bet seit no copes ne miņas, vajag atri parbazeties. kur varetu labak uz breksi pasedet? Esmu tālu atbraucis, tā ka vietas nezinu, jau iepriekš paldies.Pagājušo gad vispār brekša Aiviekstē nebija,arī šogad nav dzirdētsSūdīgi klausies ... Breksis tur vienmēr ir , kad zems līmens tad tikai bedres , tagad līmens augšā ... Vakar pie slūžām (pie iztekas) atstraumē iebaroju , sāka nākt 400-600g ... Lielāku nesagaidīju , odi nelika mieru . P.S uz aci teiktu , ka ūdens kādi 50cm augstāks , nekā parasti . Pāris dienas atpakaļ varēja būt arī +1m , viss krasts vienos dubļos .
Lejpus slūžām varbūt kaut kas drudku arī ir.Bet ja nav pat Ļaudonas bedrēs, tas nozīmē ka viņa vienkārši nav
2.jūnijs 2019, 09:26 | links
 
Ruu [01.06.19]: janonkulis [Vakar]: Labsvakars, ludzu iesakiet kadu konkretu vietu aiviekste Lubanas apkārtnē. Esmu atbraucis uz Rezeknes upi, bet seit no copes ne miņas, vajag atri parbazeties. kur varetu labak uz breksi pasedet? Esmu tālu atbraucis, tā ka vietas nezinu, jau iepriekš paldies.Pagājušo gad vispār brekša Aiviekstē nebija,arī šogad nav dzirdēts
Sūdīgi klausies ... Breksis tur vienmēr ir , kad zems līmens tad tikai bedres , tagad līmens augšā ... Vakar pie slūžām (pie iztekas) atstraumē iebaroju , sāka nākt 400-600g ... Lielāku nesagaidīju , odi nelika mieru . P.S uz aci teiktu , ka ūdens kādi 50cm augstāks , nekā parasti . Pāris dienas atpakaļ varēja būt arī +1m , viss krasts vienos dubļos .
2.jūnijs 2019, 07:39 | links
 
janonkulis [01.06.19]: Labsvakars, ludzu iesakiet kadu konkretu vietu aiviekste Lubanas apkārtnē. Esmu atbraucis uz Rezeknes upi, bet seit no copes ne miņas, vajag atri parbazeties. kur varetu labak uz breksi pasedet? Esmu tālu atbraucis, tā ka vietas nezinu, jau iepriekš paldies.
Pagājušo gad vispār brekša Aiviekstē nebija,arī šogad nav dzirdēts
1.jūnijs 2019, 23:37 | links
 
Labsvakars, ludzu iesakiet kadu konkretu vietu aiviekste Lubanas apkārtnē. Esmu atbraucis uz Rezeknes upi, bet seit no copes ne miņas, vajag atri parbazeties. kur varetu labak uz breksi pasedet? Esmu tālu atbraucis, tā ka vietas nezinu, jau iepriekš paldies.
1.jūnijs 2019, 18:04 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager