Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Šķiet, šo reportāžu jāsāk ar Pasaules čempionāta galveno ziņu, lai gan es biju plānojis vispirms pastāstīt par svinīgo atklāšanu. Tātad, slikto laika apstākļu dēļ – ļoti spēcīgā vēja, kas pūta no jūras (brāzmās aptuveni 20 m/s) – šodien sacensību 1. kārta nenotika!
Sākumā organizatori pārcēla startu par stundu, divām, trim, bet pēc tam stoiciski pieņēma lēmumu vispār atcelt uz šodienu sacensību daļu. Šķiet, tas bija vienīgais pareizais lēmums, jo vējš sāka pierimt tikai uz vakarpusi, bet pirms tam dzenāja ezerā metru augstus viļņus. Diezin vai ir vērts teikt, ka normāli spiningot tādos apstākļos ir praktiski neiespējami, turklāt tiktu apdraudētas arī dalībnieku dzīvības.
Lai paši pārbaudītu situāciju ezerā, mēs kāpām uz liela kutera kopā ar kompānijas „Salmo” – čempionāta ģenerālsponsora – pārstāvjiem. Bez mums ūdenstilpnes viļņu plosītajā akvatorijā bija manāms tikai vientuļš sērfotājs. Lūk, kam šādi apstākļi gāja pie sirds! Runā pat, ka tā ir sērfotāja – sieviete apmēram 65 gadu vecumā. Veicis „inspicējošu” pārbaudi, mūsu kuģis, ko vadīja „kapteinis” Mārtiņš Asnis, atgriezās piestātnē uz to brīdi, kad sportistiem tika dots atsaukšanas signāls.
Lēmuma par spiningošanas atcelšanu pieņemšanā neiztika arī bez Latvijas ūdens policijas, kuras kuteris dežurē ezerā kopš sportistu pirmās ierašanās dienas, tas ir, kopš trešdienas, rekomendācijām. Jāteic, ka policija ūdenstilpnē atrodas ne tikai „ķeksīša dēļ” – ceturtdien kārtības sargi bija piepeldējuši pat mūsu preses pārstāvjiem paredzētajam kuterim, lai pārbaudītu, vai esam pilnībā nokomplektēti ar glābšanas līdzekļiem.
Uzreiz redzams, ka Latvijā drošībai uz ūdens tiek veltīta pienācīga uzmanība. Pieņemu, ka daļēji tas saistīts ar klimata īpatnībām. Vējš, kas pūš no jūras, daudzos ezeros dzenā lielus viļņus, kas nav droši tiem, kuri pārvietojas laivās. Jāpiebilst, ka spēcīgs vējš todien bija arī daudzās citās no Rīgas attālinātās Eiropas pilsētās, piemēram, Maskavā un Minskā. Ko te var sacīt – mēs joprojām esam ļoti atkarīgi no dabas untumiem.
Taču atgriezīsimies pie vakarvakara. Pulksten 19.00 viesnīcas „Ķeizarmežs” hallē notika III Pasaules čempionāta spiningošanā no laivām ar mākslīgajiem mānekļiem svinīgās atklāšanas ceremonija. To vadīja Edgars Zveja – sacensību preses atašejs, televīzijas raidījuma „Zivju diena” veidotājs. Šim cilvēkam pats Dievs ir lēmis stāstīt par zivju makšķerēšanu, jo tieši par to vēsta viņa zīmīgais uzvārds. Tāpat Edgars vada regulāras videoreportāžas no čempionāta, kuras var noskatīties vietnē http://www.vobla.lv/.
Čempionāta atklāšanā Edgars vispirms deva vārdu Igoram Čiņjakovam un Jānim Stikutam, kuri uzstājās ar svinīgām runām un sveica dalībniekus. Pirms organizatoru uzstāšanās notika komandu parāde un priekšā stādīšana, kā arī neliela „liriska atkāpe” vietējā folkloras ansambļa sniegtā koncerta veidā.
Noslēdzās viss tradicionāli ar draudzīgu banketu, pēc kā komandu vadītāji sapulcējās uz kapteiņu brīfingu.
Šeit galvenā uzmanība bija veltīta dažām noteikumu niansēm, kā arī zivju svēršanas īpatnībām. Tika aplūkota iespēja izmantot aprīkojumus ar savrupu pavadiņu, kas nav aizliegts pēc viena no starptautisko noteikumu traktējumiem, taču brīfinga dalībnieki neatbalstīja šo priekšlikumu. Tādējādi ierobežojumi attiecībā uz mānekļiem palika tie paši, par kuriem es runāju ceturtajā reportāžā.
Kas attiecas uz svēršanas īpatnībām, tad šeit viss ir virzīts pirmkārt uz to, lai zivs pēc iespējas ilgāk saglabātos dzīva, ja tā var izteikties, jo galu galā tā pieder, kā izteicās Jānis Stikuts, ezeram! Lielās zivis tiesnešiem jānosver uzreiz pēc to noķeršanas, bet mazos asarus jāatstāj speciālā spainī ar ūdeni, kamēr netiks savākti 5 gabali vai arī kopējais svars aptuveni pārsniegs 500 g (tas tiek darīts tāpēc, lai samazinātu neprecizitātes svēršanas laikā, atrēķinot taras svaru). Gadījumā, ja, mainot spiningošanas vietu, spainī atrodas mazāk par 5 zivīm, sportistam tiks dota izvēle: nosvērt lomu un traukties pilnā gaitā vai turpināt turēt zivis ūdenī un pārvietoties lēnām, lai neizšļakstītos ūdens.
Tāpat tika iecelta starptautiska žūrija strīdīgu jautājumu izlemšanai, kurā izlozes rezultātā iekļuva Polijas, Ukrainas un Baltkrievijas pārstāvji (treneri), par kuriem es jau nedaudz tiku stāstījis. Lai čempionāta saimnieku komandai nebūtu priekšrocību latviešu tieneša veidā, Latvijas „divniekiem” par tiesnešiem noteica baltkrievu un ukraiņu sportistu. Sarunāties tiesnešiem pa telefonu latviešu valodā arī nav atļauts.
Vārdu sakot, viss bija izdarīts tā, lai sacensību rezultāti būtu maksimāli objektīvi. Taču, kā jūs jau zināt, pasākuma plānos iejaucās debesu kanceleja spēcīga vēja veidā.
Situācija, protams, nebūt nav parasta, un tās atrisināšanā pat iesaistīja FIPSed vadītājus, galvenokārt šīs starptautiskās organizācijas, kura risina makšķerēšanas sporta jautājumus pasaules līmenī, prezidentu Klaudio Mateoli. Tā rezultātā tika nolemts rīkot sestdien, 16. oktobrī, uzreiz divas kārtas. Tā kā vienai no tām jānotiek ne mazāk kā 5,5 stundas, bet otrai – ne mazāk kā 2, sportistiem nāksies pavadīt laivās gandrīz 10 stundas ar nelielu pārtraukumu. Ko lai saka, viegli nebūs gan dalībniekiem, gan arī organizatoriem. No otras puses, visi sacentīsies vienādos apstākļos un uzvarēs, kā pieņemts teikt, stiprākais. Kurš tas būs, mēs uzzināsim jau pavisam drīz.
Iespējams, tā būs Lietuva, uz kuras karoga, kas piestiprināts pie sportistu automašīnas, tā arī rakstīts: „Mēs uzvarēsim!” (lietuviešu valodā, protams). Vai arī saimnieki-latvieši, kuriem šādos laika apstākļos, iespējams, nāksies mainīt taktiku, jo līdz ar ūdens līmeņa celšanos zivis var pārvietoties. Nav izslēgts, ka tā būs spēcīgā Krievijas izlase, uz kuru daudzi liek likmes, vai arī Polijas komanda, kas šobrīd pilnā sastāvā viesnīcas hallē skatās filmu, kuru uzņēmis viens no komandas dalībniekiem Gržegoržs Zarebskis par Īrijas līdaku spiningošanu (acīmredzot, noskaņojas uz lielām zivīm).
Bet varbūt par uzvarētāju kļūs kāda no valstīm, ar kurām es vēl neesmu iepazīstinājis savās reportāžas. Starp citu, ir īstais laiks to izdarīt. Tātad, Čehijas komanda. Tās atšķirības īpatnība ir tā, ka tikai čehu sastāvā ir sieviete. Turklāt Jana Kubicova – trenere! Savukārt sacensībām čehu komanda pieteica sekojošu sastāvu: Petr Kubice un Josef Zahradka, Jan Panek un Jiri Horky. Jāteic, ka Čehijas komandu es atpazinu vienu no pirmajām, jo biju ticies ar šiem sportistiem 2008. gadā Ļipeckā notikušajā Pasaules čempionātā zemledus makšķerēšanā uz mormiškām. Tad, lūk, Latvijā uz spiningošanas sacensībām viņi ieradās gandrīz tajā pašā sastāvā. Vienā vārdā – universāli!
Arī Ungārijas izlasei, kura piedalījās abos iepriekšējos pasaules čempionātos spiningošanā no laivām, der pievērst īpašu uzmanību, jo tā divreiz brauca mājās no pasaules meistarsacīkstēm ar medaļām, lai arī bronzas. Sacensībām pieteiktie ungāru „divnieki” izskatās šādi: Antilla Furtos un Laszlo Takacs, Zoltan Gajdos un Zoltan Szarvas. Pie tam pirmais pāris jau ir cīnījies par pasaules meistarsacīkšu medaļām, bet pagājušajā gadā Kazahstānā nedaudz „neizvilka” līdz goda pjedestālam, ierindojoties ceturtajā vietā.
Un, visbeidzot, sava veida Latvijā notiekošā čempionāta „tumšais zirdziņš”. Tā ir Rumānijas komanda. Savas valsts godu starta sastāvā aizstāvēs Boanta Robert un Sabin Buzatu, kā arī Lusian Constantin un Ion Dumitru. Viens „divnieks” rumāņiem ir arī rezervē.
Atgādināšu, ka pēc noteikumiem ir atļauts veikt nomaiņas, bet ne vairāk par 2 cilvēkiem (visu pāri vai pa vienam katrā pārī). To visu vajadzēs īstenot ļoti āri, jo laika starp kārtām būs ne vairāk par pusstundu, taču esmu pārliecināts, ka organizatori tiks galā ar visiem jautājumiem. Novēlēsim viņiem veiksmi!