atgādināt paroli atcerēties
 
 
Ienāc ar Draugiem.lv profilu
Karpu lietas 18.04.25
 

Iebarošanas metodes

Iebarošana ar roku krasta tuvumā
0 484

Šodien karpu copi nav iespējams iedomāties bez iebarošanas. Arī pludiņmakšķerēšanā un fīderī tai ir milzu loma. Iebarošanas priekšrocības vēl nav atklājuši tikai spiningotāji un mušotāji. Karpu copē barībai ir gandrīz galvenā loma – tā ir viena no panākumu atslēgām. Bet kā nogādāt barību vajadzīgajā punktā? Līdz šim ir izgudrotas vairākas īpašas ierīces, kas ļauj to izdarīt.

Iebarošana ar roku

Tā ir piemērota tikai situācijām, kad makšķerē ne tālāk kā 20 metrus no krasta, teiksim, pie niedrēm. Šajā gadījumā var izveidot barības bumbiņas un mest ar roku.

Iemetiens ar speciālo kausu/lāpstiņu nav daudz tālāks kā ar roku, bet ar lāpstiņu var iemest sīkākas daļiņas, piemēram, granulas, kaņepes un kukurūzu. Ar lāpstiņu var lieliski mest arī bumbiņas – tas sanāk daudz tālāk nekā ar roku. Ievedot montāžas ar laivu un barojot no tās, lāpstiņa ļaus ērtāk un ātrāk sastrādāt plašāku teritoriju.

Maksimālo distanci sniedz 18 mm bolias, lielākas un mazākas lido sliktāk. Latvijas karpinieku testu rezultāts
Pirms mešanas kobru no iekšpuses samērcē ūdenī.

Kaķene

Savulaik tā bija katra puikas neatņemams aksesuārs. Ja karpu makšķerēšanai vēlies piesaistīt cilvēkus, kuri ir piedzīvojuši šo modi, labāk sākt ar kaķeni. Nav svarīgi, kādā attālumā ir copes punkts, galvenais ir ļaut cilvēkam šaut barību ar kaķeni.

Kaķene ir efektīva 20 līdz 50 metru attālumā no krasta. Maksimums 60 metri. Tālāk mērķtiecīgi barot neiznāks. Pie mums ir patiešām daudz vietu, kur efektīvi copēt šādā distancē, tāpēc kaķenei noteikti jābūt ikviena sevi cienoša karpinieka arsenālā. Tās galvenais pluss ir klusā darbība, kompaktums, bet pēc nelielas patrenēšanās – precizitāte.

Iegādājoties kaķeni, jāpiedomā pie tā, kāda veida barību taisies izmantot. Boilām būs viens groziņš, granulām un graudiem – cits, bumbām – trešais. Pieejami arī universāli groziņi, kas it kā ir piemēroti visiem barības veidiem, taču labāk ir iegādāties katrai frakcijai savu. Un galvenais noteikums ir vienā reizē mest tikai viena veida ēsmu. Atsevišķi boilas, atsevišķi granulas, atsevišķi kukurūza, atsevišķi kaņepes. Tad metieni būs precīzāki. Lai sasniegtu vēlamo punktu, katram barības veidam ir nepieciešams savs spriegojums kaķenes gumijā. To apgūsi ar laiku, pamazām piešausies.

Vienā metienā ar kobru var ielādēt arī vairākas boilas
Izpletnis bumbu mešanai lielā distancē

Kobra

Paredzēta iebarošanai ar boilām vidējā un lielā attālumā. To izgudroja Denijs Fairbrass un Frenks Vorviks. Pirmā kobra mazumtirdzniecībā bija no Korda zīmola – Eazi-Stik. Tā ir caurule, kurā ievieto vienu līdz trim boilām un ar asu rokas vēzienu izšauj vēlamajā virzienā. Ja ir atbilstošas prasmes, ar kobru var darboties ļoti precīzi un, pats galvenais, klusi!

Pēc materiāla kobras iedala plastmasas un oglekļa modeļos (metāla varianti veikala plauktos nav redzēti jau labu laiku). Tām ir arī dažādas formas. Plastmasas kobras ir lētas un paredzētas karpu copes iesācējiem. Galvenais trūkums ir fakts, ka tās ir smagākas par oglekļa analogiem. Patiesībā kobrot divas trīs dienas nav nemaz tik viegls uzdevums. Gandrīz garantēti nākamajā dienā darba rokā jutīsi sasprindzinājumu.

Tāpēc oglekļa kobras ievērojami atvieglo makšķernieku dzīvi. Pašlaik tirgū tiek piedāvātas ne dārgas Gardner oglekļa kobras. Ir vērts pievērst uzmanību arī novatoriskajai Ridge Monkey kobrai, kurai ir asaras formas šķērsgriezums. Tas rada citādu gaisa sadalījumu metiena laikā, kas labvēlīgi ietekmē attālumu.

Tāpat kobrām ir dažādi diametri. Tās ir īpaši izstrādātas dažāda diametra boilām – parasti ražotāji uz iepakojuma raksta caurules iekšējo diametru. Saskaņā ar to arī izvēlies piemērotāko kobru savu boilu lielumam.

Reizēm boilu diametrs neatbilst uz kobras norādītajiem skaitļiem. Piemēram, uz iepakojuma rakstīts 20 milimetri, bet patiesībā ir 21,5 milimetri. Vai arī norādīts 20 milimetri, bet realitātē ir 18 milimetri. Tāpēc ieteikums – kobras vienmēr iegādājies ar nelielu rezervi. Vismaz 1 līdz 2 milimetri. Tas nekādā veidā neietekmēs iemetienu, bet palīdzēs izlīdzināt kļūdu diametrā.

Kobras gadījumā ir nedaudz citāda stratēģija kā ar raķeti. Ar to boilas jācenšas nevis likt kaudzē, bet gan izkārtot paklājā – tas piesaistīs zivis, kas turpat vien grozās. Respektīvi – garāmejoša zivs paņem pāris boilas, blakus ierauga vēl vairākas, paņem un tā pa ķēdi virzās uz tavu punktu un lamatām.

Kobras uzglabāšana ir atsevišķa lieta. Vissvarīgākais ir sargāt to no tiešiem saules stariem. Pretējā gadījumā deformēsies caurule. Jo īpaši tas attiecas uz plastmasas modeļiem. Tāpēc pēc barošanas kobru vajag aiznest uz telti vai noglabāt ēnā.

Un vēl – vienmēr pārliecinies, ka kobras neatrodas uz zemes, kur tās var nepamanīt un uzkāpt. Kobra, iespējams, ir trauslākais karpinieka rīks!

Pēdējo gadu laikā oriģinālajam Spombam ir uzradušies sekotāji ar vērtīgiem uzlabojumiem
Kobrošanai neatņemama detaļa ir jostas soma boilu uzglabāšanai

Spoda raķete

Tā tika izgudrota 80. gadu sākumā. Tā ir raķete, kas tiek piepildīta ar barību un ar kātu mesta uz vajadzīgo punktu. Jaunajām raķetēm bija vajadzīgi īpaši barojamie kāti, un tādi arī tika radīti. Tie ir marķēti ar uzrakstu Spod. Šiem kātiem ir jaudīgs tests un vidēja akcija, respektīvi – tie nav ļoti cieti, bet arī ne mīksti. Parasti tests svārstās no 5 līdz 8 mārciņām. Ar pēdējo var mēģināt mest pat ķieģeli!

Tāpat spoda makšķeres nav iedomājamas bez specializētām spolēm. Spoda raķetei korpusā ir spraugas. Šos slotus izgudroja uzņēmums Korda, lai, uztinot auklu uz spoles, atvieglotu raķetes kustību ūdenī.

Spoda raķetes ir dažādu izmēru un arī diametru, kas ļauj variēt barības daudzumu (raķetes svaru) un metiena distanci. Tāpat ir raķetes tikai veselām boilām, kas metienu padara tālāku.

Spomba raķete

Tā tirgū parādījās 2010. gadā. Šī ir slēgta tipa raķete, kuras galā ir poga. Raķeti atver tikai šī poga, kas tiek nospiesta, raķetei atsitoties pret ūdeni, – un barība sāk krist ārā. Ekskluzīvā spomba priekšrocība – to var piepildīt ar pilnīgi jebkuru frakciju, neuztraucoties, ka tā izbirs iemetiena laikā. Turklāt barība var būt pat sausā veidā, nesablīvēta, kā tas ir spoda gadījumā. Galvenā spomba priekšrocība ir tā fenomenāli mazā barības izkliedēšana. Viss, ko ieliksi iekšā, izbirs tieši tur, kur raķete piezemēsies.

Spombiem ir trīs izmēri: mini, midi un large. Mazākais ir piemērots tiem, kas izmanto vieglas karpu makšķeres un fīderi. Vidējais paredzēts 3,5 lb testam (ja vēl nav sarūpēts spoda modelis, var prātīgi barot arī ar darba kātu) vai punkta barošanai lielā attālumā ar spoda kātu. Lielo spombu met tikai ar spoda kātu, jo tas uzpildīts sver daudz un darba makšķere var neizturēt.

Pāris gadus pēc oriģinālā spomba izveides Spomb un Fox sadarbībā tapa Fox Impact Spomb. Šai raķetei ir aizsargāts spiedpogas mehānisms (izmantojot spombu, dažkārt bloķēšanas mehānismā iekļūst daļiņas, kas bloķē raķetes atvēršanu), kā arī kausa sistēma, kas spodmiksu ļauj uzpildīt ar vienu roku. Tas negatīvi ietekmē spēju viegli izvilkt raķeti no ūdens, tomēr palielina piepildīšanas ātrumu. Turklāt, pateicoties uzbūvei, impakts lido tālāk nekā parastais spombs.

Horvātu raķete
Kaķene, kas pasargā rokas no sāpīgiem triecieniem

Horvātu raķete

Kā rāda nosaukums, to izgudrojuši horvāti. Tā ir aerodinamiskākā raķete, kas ļauj uzbarot lielā distancē. Galvenā iezīme ir neticamā spēja punktā nogādāt šķidrumus tīrā veidā. Tai ir diezgan interesants mehānisms – pielādē, bumbiņu ievieto fiksatorā, tad, raķetei atsitoties pret ūdeni, bumbiņa atbrīvojas, raķete apgriežas un izlej vai izber saturu ūdenī. Viegli iztinama. Vienīgais trūkums ir tas, ka ir diezgan grūti uzlādēt.

Izpletnis

Izgudrojums, kas ar spoda kātu ļauj iebarot smagas bumbas. Izpletnis ir lielisks 50 līdz 60 metru distancei un laikā, kad nav spēcīgu vēja brāzmu. Izpletnis ir sava veida katapulta, ko piestiprina pie spoda kāta. Šīs metodes priekšrocība ir tāda, ka aukla neiztinas ļoti daudz, tāpēc var barot diezgan lielā tempā. Nedaudz papraktizējot, bumbas iemācīsies salikt diezgan cieši un sasniegt tālāku distanci.

Vislabāk izpletni izgatavot savām rokām no parastas 2 litru plastmasas pudeles. Tāds risinājums nereti strādā labāk par veikalu analogiem. Mazākām bumbām var veidot mazāku izpletni no mazākas pudeles.

Ar ko sākt?

Jāsāk ar spomba iegādi, un uzreiz vajadzēs 2 līdz 3 gabalus ar rezervi. Iesācējiem un ne tikai gadās metienā sapiņķerēt auklu, un tad spombs notrūkst un aizlido dzīvot savu dzīvi. Būtu nepatīkami noplēst savu vienīgo raķeti un izčakarēt visu braucienu šādas muļķības dēļ.

Vispirms vari nopirkt spombu, tad kobru un pēc tam arsenālam pievienot spodu. Tad varēsi mainīt distances ar plašāku barības frakcijas diapazonu.

Kaķeni ir vērts iegādāties tikai tad, ja zini, ka copēsi tuvā distancē. Atkal – ja ir raķetes, tad ir jēga pirkt kaķeni iebarošanai ar bumbām, jo ar spombu var iebarot graudus, tāpat kā boilas.

Kas attiecas uz kobru, tā ir neaizstājama naktī. Pirmkārt, barošana ar to ir ļoti klusa. Otrkārt, ja piedalies sacensībās, tad saskaņā ar noteikumiem raķetes ir aizliegtas no tumsas līdz rītausmai. Var barot arī tikai ar kobru. Taču pat ikdienas copē naktī, kad uz ūdenskrātuves valda absolūts klusums, ar raķeti labāk netrokšņot un iztikt ar klusākajiem barošanas paņēmieniem – kaķeni un kobru.

Protams, eksistē arī cita veida iebarošanas aksesuāri, bet šajā rakstā minētie ir populārākie un iegādājami jebkurā specializētajā veikalā.

Lai izdodas un ne asakas!

 
[0] Komentāri
 
Nav pievienotu komentāru. Esi pirmais!

Ja reģistrēsies, arī Tu varēsi piedalīties portāla CopesLietas.lv aktivitātēs!

reģistrēties

skaidrs