14.mai
Manas upes
Vienas no labākajām dabiskajām foreļu slēptuvēm, īpaši karstās vasarās, jo ūdens smuki skalojas un bagātinās ar skābekli, bet apakšā bieži vien ir izskalota padziļa bedrīte Tādās vietās ne reizi vien izvilktas dienas lielākās zivis. Bet palūkosim uz secinājumu iz MOSP rīkotā foreļupju veselības semināra : "viens un tas pats foreļupē iekritis koks var gan apdraudēt upes veselību, gan uzlabot to, atkarībā no situācijas un novietojuma. Parasti pozitīvāk iedarbojas straumei paralēli guļošie stumbri." Hm interesanti, paralēli krastam guļoši stumbri bieži vien vasarās nedod it nekādu slēptuvi, jo sausuma dēļ ūdens atkāpjas un pie tiem bieži vien nav pietiekami dziļš lai forelei būtu kur noslēpties, kā arī apakša dažreiz piedzīta smiltīm. Vismaz "manās" upēs esmu novērojis lielāku pozitīvo efektu no šķērsām guļošiem baļķiem. Tā nu sanāk teorija sausa, cerams ka jaunie censoņi akli nesekos šīm dogmām un nerīkos kārtējo talku upju "sakopšanai" izņemot šādas siekstas ārā ;)
p.s. pirms vairākiem gadiem laivotāji/kajakisti šo upīti tā pamatīgi izzāģēja un izvaroja, izvācot ārā viņiem traucējošos kokus. Tajā vasarā tur nebija ko darīt, upe izskatījās nožēlojami sterila, kā kanāls. Labi ka daba nākamajos lielajos pavasara palos atkal visu pārkārtoja pa savam.
Lielākā izmērā http://www.copeslietas.lv/site/images/bildes/2014-08/large/65705_497f31abf6.jpg
Daļēji tev piekrītu, bet šāda veida sanesums ir bebram baigi izdevīgs, jo var baigi viegli un īsākā laikā uzbūvēt dambi.