Klubu sistēma makšķerēšanas sportā
Lielais sports kļūst arvien lielāks un nopietnāks. Ikvienā disciplīnā nāk iekšā arvien jauni sportisti, kopējais dalībnieku skaits aug. Aug konkurence, kas skatītājiem patīk. Līdzi konkurences līmenim kāpj pašu sportistu meistarība. Tas pats notiek ar inventāru un tehnisko nodrošinājumu, jo šodien tu vari būt superpieredzējis copmanis, bet bez augstākās klases rīkiem sportā ir grūti.
Tomēr nekas no tā visa vēl negarantē medaļas. Gan mūsu pašu Latvijas mēroga sacensībās, gan starptautiskajos mačos visu TOP dalībnieku līmenis ir ļoti augsts. Rezultātu visbiežāk nosaka nianses. Tās ir sīkas detaļas, kas beigās izšķir – pjedestāls vai koka medaļa. Šīs nianses nereti ir kaut kādu atklājumu, sīku izgudrojumu vai smalkas analīzes formātā. Tās nav nekas īpaši personīgs, tās nav grūti nodot tālāk no mutes mutē, no rokas rokā. Ja vien ir tāda vēlme un vajadzība.
Te arī dzimst lielā dilemma. Nacionālie čempionāti, un ne tikai Latvijā, ir iekārtoti tā, ka tajos notiek cīņa ne tikai par vietu uz pjedestāla, bet arī par vietu izlasē. Tas nozīmē, ka vadošie sportisti ir savā starpā niknākie konkurenti un ne par kādu informācijas apmaiņu nevar būt ne runas. Pēc dažiem mēnešiem šie paši konkurenti, veiksmīgi izkāvušies savā starpā, nonāk izlasē. Šeit tiem trenera, kapteiņa un visu redzošas dieva acs priekšā vajadzētu kļūt par izcilu komandu, kas vienotā dūrē cīnās par valsts prestižu starptautiskajā arēnā. Šīs komandas iekšienē nevajadzētu pastāvēt nekādiem noslēpumiem, visām līdzšinējām iestrādnēm, atklājumiem un zināšanām vajadzētu būt pieejamiem visiem komandas dalībniekiem. Tikai tāda sadarbība mūsdienās var novest pie augsta rezultāta sportā. Dilemma dzimst brīdī, kad dažus mēnešus vēlāk pēc starta pasaules meistarsacīkstēs sportisti atgriežas pie savstarpējām cīņām lokālajā čempionātā. Šeit var gadīties tā, ka pirms brīža tavi izpaustie noslēpumi, atklājumi un tehniskās nianses tiek izmantotas pret tevi pašu. Kad šī aina atkārtojas gadu no gada, neviļus sāc aizdomāties, vai tiešām visas zināšanas un iestrādes izlasē būtu izpaužamas. Un progresa ritenis apstājas.
Liela daļa sporta vadības šo niansi it kā nemana. Viņiem ir virkne citu, daudz apjomīgāku problēmu ko risināt. Savākt nepieciešamo finansējumu, piemēram. Kad to izdarīt neizdodas, jākomplektē izlase ne tikai no tiem, kas prot un māk, bet jāņem vērā arī pašu dalībnieku spēja finansiāli iesaistīties izlases izmaksu segšanā. Un tad nākas dejot starp vēlmēm un iespējām, visas sportam raksturīgās problēmas eskalējas, kad tām pievieno naudas komponentu. Par kādām vēl ilgtermiņa stratēģiskajām niansēm gan te vēl domāt?
Šai un vēl arī citām problēmām lielajā sportā pāri tikt palīdz klubu sistēma. Klubā parasti ir tik sportistu, cik attiecīgā sporta veida izlasē. Plus rezervisti, treneri, palīgi un kas nu kuram liekas svarīgs. Apvienojušies sportisti kopā ar kluba treneri izkopj savas spējas un jau lokālajos čempionātos strādā līdzīgi, kā strādātu izlasē, – ar pilnu informācijas apmaiņu utt. Kad jākomplektē izlase, tas tiek darīts uz attiecīgā gada spēcīgākā kluba bāzes. Visbiežāk viss klubs simtprocentīgā sastāvā arī brauc uz pasaules meistarsacīkstēm. Līdz ar to klubā iestrādātā sistēma automātiski aizbrauc uz pasaules čempionātu.
Vēl viens pluss ir tāds, ka klubiem parasti veidojas arī sponsoru loks, tie strādā ar konkrētām ēsmām, inventāru, aprīkojumu. Tas nozīmē, ka arī startam starptautiskā mērogā klubam piesaistīt finansējumu ir vieglāk nekā jaundzimušai izlasei.
Klubu sistēma, protams, nerodas vienā dienā. Fīdermakšķerēšanā, piemēram, mums jau tāda ir izveidojusies un nes savus augļus. Karpās mums ir tikai viens klubs, un tālāk vezums nekust. Kaut kas līdzīgs ir foreļčempionātos, komandas tiek komplektētas arī spiningošanā no laivas. Tāpēc varam gaidīt, ka tuvākajos gados klubu sistēmas priekšrocības kļūs arvien izteiktākas, kam sekos arvien aktīvāka sportistu apvienošanās. Vēlmes šādi darboties no apakšas netrūkst, vietām pietrūkst piemērota grūdiena no augšas. Gaidīsim, jo tieši šāda klubu sistēma pasaulē ir sevi pierādījusi kā efektīvākais ceļš uz kvalitāti.
@ BDR Copes Lietas, M.Dubovska, G. Mucenieka un A.Rudzinska foto