Lai to noskaidrotu, katram ronim jāpiestiprina raidītājs un tad jāseko viņu uzvedībai. Katrā ziņā, kā mēs jau noskaidrojām, manas lauku peles un žurkas bija dumākas, dažreiz pat pa 2 vienlaicīgi lamatās līda :) Var jau būt 21. gadsimtā palikušas gudrākas, sen žurkas neesmu ķēris, bet pelītes mājās gan periodiski sanāk dzīvajās lamatās iemānīt, jo tās palaidnes sencim no galda sper bombongas un stiepj zem dīvāna savā slēptuvē. Laikam ziemai gatavojas, iekrāj pārtikas rezervas :)
MT9, 13.novembris 2024, 14:00
Redz pirms oponēt zinātnieku viedoklim varbūt un arī der oponējot salīdzināt attiecīgos dzīvniekus: mūža ilgumu un spēju mācīties, smadzeņu proporcionālo masu pret ķermeņa masu (ronim lielāka attiecība), smadzeņu ikdienas pielietošanu uzdevumos.
No interneta dzīlēm:
Roņi: var mācīties un atcerēties dažādus uzdevumus, risināt problēmas un pat izmantot rīkus(dresūrās). Roņu smadzeņu spējas ir pielāgotas viņu izdzīvošanas vajadzībām, piemēram, medībām zem ūdens, navigācijai un sociālajai mijiedarbībai barā.
Roņi arī spēj mācīties vokāli un var atdarināt skaņas, demonstrējot dzirdes apstrādes un atmiņas līmeni.
Pelēm ir spēcīgas spējas uzdevumos, kas saistīti ar mācīšanos, atmiņu un navigāciju. Viņi var labi darboties labirintos, apgūt sarežģītus uzdevumus, izmantojot kondicionēšanu, un parādīt dažādus problēmu risināšanas veidus.
Secinājums:
Pelēkajiem roņiem parasti ir lielākas smadzeņu spējas vispārējās kognitīvās funkcijas dēļ, jo to smadzenes ir lielākas un sarežģītākas, jo īpaši ņemot vērā to sarežģīto sensoro apstrādi un uzvedības elastību jūras vidē.
Tomēr relatīvā mērogā (ņemot vērā smadzeņu izmēru un ķermeņa izmēru) un īpašos uzdevumos, piemēram, mācīšanās un atmiņas jomā, peles ir ārkārtīgi spējīgas un izcilas laboratorijas problēmu risināšanas uzdevumos.
Būtībā abiem dzīvniekiem ir iespaidīgas smadzeņu spējas, kas pielāgotas to unikālajai videi un izdzīvošanas vajadzībām, taču pelēkajiem roņiem ir plašākas nervu apstrādes iespējas, pateicoties to lielākajām un sarežģītākajām smadzenēm.
Kas liek man secināt, roņa spējai mācīties vai nemācīties Oskara peļu un žurku piemērs nav tas labākais, lai arī laboratorijās peles uzrāda labus rezultātus, bet kā Oskars saka ir stulbas un bez atmiņas Oskara bērnības lauku kūtī un mājās.
Viennozīmīgi abi spēj mācīties, tik viens pāris gadu laikā nomirst, bet otrs dzīvo līdz 40 gadiem, tad nu lūk, līdz ar to novērojamāks rezultāts ilgtermiņā laikam būs tiem, kas ilgāk dzīvo.
:)