Kā izglābties pēc ielūšanas ledū?

VUGD paraugdemonstrējumi

Pirmā mana reakcija, kad saņēmu ielūgumu apmeklēt glābēju paraugdemonstrējumus, beidzot par to kāds sāk runāt! Grūti, ļoti grūti ir oborēt vecajam pārgalvim, ka marta un aprīļa ledus ar katru dienu kļūst bīstamāks. Toties jaunu makšķernieku un pārējo blēņdaru izglītošanai šāda praktiska nodarbība ir tieši tas, kas nepieciešams.

Glābšanas paraugdemosntrējumu scenārijā tika imitētas trīs ainas.

1.gadījums

Pirmā, kas ir visizplatītakais gadījums, makšķernieks uz ledus dodas vienatnē līdzi neņemdams nekādus glābšanas palīgrīkus. Pēc ielūšanas, makšķernieka apģērbs piesūcies ar ūdeni kļūst pat piecas reizes smagāks. Par cik nav pīķu, loģiski, ka tikšana atpakaļ uz ledus prasa ļoti lielu enerģiju un fizisko sagatavotību. Šādam scenārijam ir trīs atrisinājumi:

  1. noslīkšana, kad spēki un pārlieku lielais apģerba svars neļauj atpakaļ nokļūt uz ledus.
  2. nosalšana, kad uz ledus veiksmīgā kartā tomēr izdodas tikt, bet par cik tuvumā nav nevienas dzīvas dvēseles, loģiski, ka nav iespēju atbrīvoties no slapjā apģērba un sasildīties.
  3. Centrālās nervu sistēmas traucējumi, kuri var iestāties pat pie sākotneji veiksmīgas izglābšanās. Kā izrādās, pietiek tikai ar pāris minūšu vilcināšanos, lai kļūtu par invalīdu.

Šādos apstākļos cilvēks vajadzīgo ķermeņa temperatūru spēj saglabāt tikai 7-10 minūtes. Ar katru vilcināšanās sekundi, ķermenis sāk atdzist.

 

2.gadījums

Otrā gadījumā makšķernieks uz ledus devās ģērbies viendaļīgajā Norfin Floating peldošajā kombinezonā. Turklāt, līdzi bija paņēmis striķī iesietus pīķus. Tikšana atpakaļ uz ledus prasīja tikai pāris minūtes. Pirmā lieta, uz ko vēlos vērst jūsu uzmanību, peldošais kostīms pēc ielūšanas makšķernieku kā pludiņu momentā uzmet atpakaļ ūdens virspusē. Galvenais peldošā kostīma uzdevums šādā gadījumā, neļaut makšķerniekam pakļūt zem ūdens un nodrošināties, lai straume ķermeni neaiznestu zem ledus vāka. Ja ar ūdeni piesūkušos parasto drēbju gadījumā virs ūdens ar lielu piepūli var noturēt tikai galvu, tad ar Norfin Floating mugurā makšķernieks ūdenī ir tikai līdz krūtīm. Loģiski, ka šādā gadijumā nokļūša atpakaļ virs ledus ar pīķu palīdzību ir nesalīdzināmi vieglāka. Pēc glābēju sniegtajiem komentāriem, peldošais apģērbs komplektā ar pīķu lietošanu ir vienigais veids, kā palikt dzīvam tajos gadījumos, kad līdzās nav pieejama glābēju palīdzība.

 

3.gadījums

Trešās epizodes mērķis bija parādīt, kā rīkoties makšķerniekiem, kad ledū ielūzis kāds no kolēģiem. Ņemot vērā, ka katra apzinīga copmaņa kastē būtu jāatrodas vismaz desmit metrus garam striķa gabalam, konkrētais cilvēks tiek izglābts. Kamēr viens uz vēdera rāpodams, steidz pasniegt striķi, otrs kolēģis, cenšoties nodrošināties dubultā, steidz palīgā ar krastā nolaiztu zara gabalu.

 

Es skaidri apzinos, ka daudzi arī pēc šīs galerijas apskatīšanas, ar vieglu smīnu uz lūpām tikai pasmaidīs par visu šo. Nu iemetiet vismaz kastē to striķa galu un nopērciet pīķus. Šaubos vai tie pāris ietaupītie lati, ir mūsu dzīvības un veselības vērti!

Autors: Ingus Dukaļskis, salmo.lv

 
Creative templates for Google Ad Manager