Mūsdienās upespērlenes ir gandrīz izmirušas ūdens piesārņojuma dēļ, kā arī cilvēku vēlmē atrast pērles.
Tie ir galvenie iemesli kādēļ upespērlenēm draud izmiršana. Oliņas mātītei attīstās mantijas dobumā jeb žaunās. Žaunās tās kļūst par brīvi peldošām glohīdijām. Vairošanās sezonas laikā tuvumā jābūt arī lašu vai foreļu kolonijai. Attīstības beigu posmā glohīdija piestiprinās pie zivs žaunām. Zivs to nēsā apkārt līdz nākamajam pavasarim līdz glohīdija ir gatava uzsākt atsevišķu dzīvi kā ūdenspērlene.
Problēma nav bebros, bet gan hrenovos bebrologos, kas pieķēza upes ar piesārņojumu un izķer foreles.
Ar bebru dambja jaukshanu,nekas nebuus liidzeets,ja bebru skaitu nesamazinaas,tad tevis nojaukto dambi,bebru famiilija atjaunos nakts laikaa,ja to dariisi sistemaatiski,vinjsh vienkaarshi paarcelsies uz citu vietu.Probleema ir taada ka bebram praktiski nav dabiigo ienaidnieku.Domaaju valstij vairaak vajadzeetu subsideet medniekus,teiksim kaa vecajos laikos,maksaajot par to aadaam.Un bebra kazhocinjsh nemaz tik neveertiigs nav:)arii valsts vareetu guut sev kaadu labumu.
To imitation:
Cilvēki manuprāt vair pērlenes nevāc.
Foreles Latvijā kalpo kā upespērleņu starpsaimnieks. Par lašiem neesmu dzirdējis.
Viena būtiska problēma ir upes organiskajā piesārņojumā no cilvēku saimnieciskās darbības, ko mēs makšķernieki reāli nevaram ietekmēt. Pie tekoša ūdens upespērlenes vēl kādu laiku dzīvo.
Bebru dambji uzkrāj upē organiskos nogulumus un rada stāvošu ūdeni un tā ir tieša un ātra nāve upespērlenēm.
Ruu,
Bebri savos uzpludinājumos savāc pārtiku ziemai nograuztu zariņu veidā paslēpjot tos zem ūdens.
Tāpat uzpludinājums kalpo kā siltumizolācijas nosegs bebru alām, kuru ieejas atrodas zem ūdens.
Nolaižot uzpludinājumu rudenī bebri paliek bez siltām mājām un barības. Daļa aiziet uz citurieni ja ir kur iet, daļa pārziemo, bet daļa nomirst.
nolaižot uzpludinājumus rudenī tie dambjus parasti neatjauno, vai nepaspēj to izdarīt.
Nevajag mest akmeņus citu dārziņā : subsidēt medniekus, kur skatās valdība utt. labāk makšķerniekiem izdarīt savu ieguldījumu lietas labā nojaukt katram pāris dambjus.
taa dambju jaukshana nav nemaz tik viegla padariishana un veelaa rudenii,kad tas uudens ir ledus auksts.Dazhi ir taa sapiiti,ka ar lomiku nevar izlaust un kaa jau teicu,tad tev jaaiet katru dienu jaukt to dambi,kameer uzsals,citaadi,bebru famiilija jau neseedees pleznas kleepii salikushi.Tas taa ja tev daudz briiva laika var ar taadaam muljkjiibaam nodarboties.Manaas upiitees pavasaru pali tiek ar visiem dambjiem galaa,protams tas probleemu neatrisina.Bet nu to bebru ir tik daudz,ka driiz vinji mums vannaa migu ietaisiis.
ruu,
nojauc kaut vienu dambi dzive un sapratisi ka lomiks nav vajadzigs un ka oktobri udens medz but siltaks par gaisu.
.....un rudeni bebriem ar to dambju atjaunosanu nemaz darbi nesokas
man kaut kaada dalja zemes ir uz meleoreeta purva,tici man,es zinu kaa tas ir jaukt bebru dambjus:)un manaas foreljupees pat augustaa iebrienot kule zila paliek,cik uudens ir auksts,taaka varu iedomaaties,kaads tas ir decembrii:))Un ciiniities ar sekaam un nevis ceeloni ir bezjeedziigi.Tici man
ruu,
tu domā ka tavā vietā kāds ko lietas labā izdarīs?
par tavu smieklīgi lēto 10Ls makšķerēšanas karti uz veselu valsti tā jau daudz tiek darīts.
Ja ir problēmas ar galvu, tad jāiet pie galvas ārsta. Ja patīk jaukt bebru aizsprostus, tad tā arī vajag pateikt, ka "Patīk jaukt bebru aizsprostus" , nevis atrast kaut kādas otmazkas ar pērlenēm. Pērlenes un bebri bija un pastāvēja līdzās vēl pirms, tādi bebrologi sāka gudri runāt par kaitējumu, ko bebri nodara viņu izkropļotajam prātiņam. Bebru uzpludinājumu dod pirmsākumu un māju daudz citu dzīvību formām, kā putniem, kas ligzdo mitrās vietā, abiniekiem un tām pašām zivīm.
Kārtējais dabas pētnieks- bebrologs, traktoristu kursu beidzējs, grāmatiņas jāpalasa pirms muļķības rakstīt. Ja bebrs maisa cilvēkam, tad viņu nošauj, nevis cilvēks maisa bebram prieka pēc jaucot viņa māju.
Imations,
patiesība ir tur ārā,
šķiet tev patiešam pietrūkst traktoristu kursu, lai veidotu izpratni par dabas likumsakarībām
Nū, imations var piekrist tādā ziņā - ka jebkurš bebrinieks nav jaucams prieka pēc. Vienu tikko nojaucām, bet tur bija stratēģiska problēma - pilnīgi bez ieskriešanās vietas uzcelts bebrinieka metrs, nogriežot gandrīz kilometru ar berzēm. Pēc tam braucām čekot arī līmeni augstāk, bij ok.
Bet varbuut,ka foreles bebru upee?