nomads trofejas

nomads albūmi

Kuriozi
66 bildes
 
 
Fotomirklis
72 bildes
 
Latvijas upes
210 bildes
 
 
Ņamma...
14 bildes
 
Foreles
28 bildes
 
Ar kajaku
5 bildes
 
PĀRDOD
1 bilde
 
 
 
 
Mörrum (SE)
7 bildes
 
Vēži
4 bildes
 
Zivis
6 bildes
 
Ziemeļjūra
4 bildes
 
 
 
Foreles 2011
3 bildes
 

Bebri foreļupēs

Vienkāršoti izsakoties upes var iedalīt divās grupās:
-Ritrāla upes: strauji tekošas upes ar cietu un akmeņainu gultni, straumes ātrums virs 0.2 m/s-: te ir vēss, tīrs, tekošs ar skābekli bagāts un barības vielām nabadzīgs ūdens, te dzīvo foreles, alatas uc.
-Potamāla upes: lēni tekošas līdzenumu upes ar smilšainu vai dūņainu gultni, straumes ātrums zem 0.2 m/s: lēns, ar barības vielām un ūdensaugiem bagāts ūdens, te labi jūtas karpu dzimtas zivis.


Mazo upju ūdeņu tīrībai izšķirošs faktors ir pietiekošs ūdenī izšķīdušais skābeklis un tekošs ūdens, kas nodrošina upes dabisku attīrīšanos. Ir tieša sakarība starp ūdens temperatūru un tajā izšķīdušā skābekļa daudzumu, jo siltāks ūdens jo skābekļa mazāk.
Mazajās upītēs tīra un vēsa ūdens pieplūdumu nodrošina avotu barojums un mežaudzes. Skābekli ūdenim dod upju straujteces. Skābeklis ūdenī ir vitāli svarīgs mazās upes ekoloģiskās ķēdes dzīvotspējai: Aļģes, ūdensaugi—Kukaiņi—Lašveidīgās zivis

Tātad vitāli svarīga loma ir akmeņiem upē kas veido krāces, straujteces, atvarus un atvariņus. Ūdenim tekot pāri akmeņiem notiek ūdens bagātināšana ar skābekli no atmosfēras. Tāpat akmeņi kalpo par mājvietu alģēm, baktērijām ūdensūnām un kukainīšiem (zilspāres, viendienītes, sānpeldes uc), kas savukārt patērē ūdenī esošās barības vielas. Augi fotosintēzes procesā arī bagātina ūdeni ar skābekli.
Seklas vietas ar oļainu vai zvirgzdainu dibenu kalpo par nārsta vietu forelēm un citām lašveidīgām zivīm. Upes dibenā uzkrājoties organiskajām un neorganiskajām nogulsnēm lašveidīgās zivis zaudē nārsta vietas.

Kas notiek kad tur iejaucas bebrs: tiek apludinātas upju straujteces, kas bagātina ūdeni ar skābekli un uzkrāts organiskais piesārņojums no apludinātām teritorijām, kā arī tiek uzsildīts ūdens. Nenotiek upes dabiskā attīrīšanās ar no tā izrietošām sekām.

Bebrs ir lielākais grauzēju dzimtas pārstāvis Latvijā.
Vēsturiski to skaits salīdzinot ar mūsdienām ir bijis krietni mazāks. Senatnē bebrs tika izmantots pārtikā, medicīnā un apģērbiem, to skaits nebija liels, kamēr 19 gs vidū Latvijā (Daugavā pie Jēkabmiesta un Gaujā) tika nomedīts pēdējais bebrs.
Bebrs tika atkal ieviests 1927g. no Norvēģijas. Ielaida tos Stendes upē, astoņus gadus vēlāk Rauzas upē. Astoņdesmit gadu laikā bebru populācija ir nozīmīgi pieaugusi un tie ir sastopami gandrīz katras upes baseinā.
Pašlaik bebrs atrodas barības ķēdes augšā, vietā kur tas nekad dabiski nav bijis. Bebra dabiskais ienaidnieks ir vilks, lūsis un ūdrs. Vilku un lūšu skaits mūsdienās tiek "zinātniski kontrolēts" ar uzskaiti un medību kvotām, bet bebru skaits turpina pieaugt.

Savulaik Latvijas mazās upēs bija tipiskas foreļupes. Par to liecina kaut vai pērļu eksports uz Eiropu Kurzemes Hercogistes laikā. Pērles tika iegūtas no upespērlenēm, kuru dzīve vienos ūdeņos ar bebriem nav iespējama. Pērlenes dzīvo upēs ar tekošu ūdeni un smilšainu grunti. Stāvošā ūdenī un uz dūņaina upes dibena tās iet bojā. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka ap 2030 gadu Ziemeļu upespērlene Latvijā būs praktiski izmirusi.
Vai mēs ļausim vēl dažām sugām izzust? Viss atkarīgs no mums pašiem. Ziedosim savu dārgo laiku, kaut vai viena dambja nojaukšanai katrā copes dienā.
01.11.12 cl@nomads
6 Skatījumi 1484
 
SODA EKSPEDĪCIJA III Vēlamies atgriezt vienu bijušo foreļupi atpakaļ apritē. Iepriekšējā nedēļā šis un vēl septiņi citi bebrenieki tika kārtīgi nojaukti (tai skaitā dambja vietā ar dārza dakšām iztīrīta upes gultne līdz apmēram iepriekšējam dziļumam). Izskatās ka bebrs ir sapratis ar ko tam ir darīšana un paņēmis pēdu, jo sniegā nekādas tā aktivitāšu pēdas nemanīju.
 
[4] Komentāri | dilst | aug
 
manamejais

forši, tā turpināt ;)

01.11.12 Atbildēt | Ziņot 0
herald

Bebri nemazāku kaitējumu nodara arī ezeros tikai nevis aizsprostojot tos, bet piedoršot un piemīžot - tā pat kā ietecinot kanalizāciju no mājām. Seviķšķi mazi ezeri un dīķi ātrāk pārvēršas zampās un diezgan ātri aizaug...

Upēs jau vēl tā bebru dambju nojaukšana kaut līdz un straume visu tā pat aizskalos, bet ezeros līdzēt var tikai mednieks...

02.11.12 Atbildēt | Ziņot 0
imations

Vēl briesmīgākas radības ir zivis, kas ne tikai dzīvo ūdenī, bet gan barojas tur un ķezās tur, var tikai iztēloties, kā zivīm pa vienu galu iet iekšā un pa otru ārā, bet jau nākošajā momentā, kas iznācis ārā, kādai citai zivij ieiet iekšā. Bebrs pat līdzi nestāv. Pēc pēdējiem pētījumiem visam ļaunuma sakne esot laši, jo līdz ko tie ierauga murdus tā murdā saliek lielas čupas, kā rezultātā iespējams drīzumā jūra pārvērtīsies zampā un diezgan ātri aizaugs.

Šī gada vasaras sākumā oficiāli valdības līmenī no Eiropas komisijas ir saņemtas rekomendācijas, ka ūdeni nav ieteicams dzert, jo zivis tajā čurā, tā vietā vēlams dzert ūdens aizvietotāju.

03.11.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Daba (lasi - bebri) ienāk pilsētā!

Braucot uz darbu klausījos Skonto, piezvanīja viens kungs un ar sarkasmu apsveica bebrus, neliela neizpratne no programmas vadītāju puses, bet ātri noskaidrojās iemesls- bebri Raiņa bulvārī pamatīgi apgrauzuši liepiņas un vienu pat pamanījušies nolaist no kātiem :D Ziema nāk, bebri gatavo proviantu :D

05.11.12 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager