nomads trofejas

nomads albūmi

Kuriozi
66 bildes
 
 
Fotomirklis
72 bildes
 
Latvijas upes
210 bildes
 
 
Ņamma...
14 bildes
 
Foreles
28 bildes
 
Ar kajaku
5 bildes
 
PĀRDOD
1 bilde
 
 
 
 
Mörrum (SE)
7 bildes
 
Vēži
4 bildes
 
Zivis
6 bildes
 
Ziemeļjūra
4 bildes
 
 
 
Foreles 2011
3 bildes
 

Bebri foreļupēs

Vienkāršoti izsakoties upes var iedalīt divās grupās:
-Ritrāla upes: strauji tekošas upes ar cietu un akmeņainu gultni, straumes ātrums virs 0.2 m/s-: te ir vēss, tīrs, tekošs ar skābekli bagāts un barības vielām nabadzīgs ūdens, te dzīvo foreles, alatas uc.
-Potamāla upes: lēni tekošas līdzenumu upes ar smilšainu vai dūņainu gultni, straumes ātrums zem 0.2 m/s: lēns, ar barības vielām un ūdensaugiem bagāts ūdens, te labi jūtas karpu dzimtas zivis.


Mazo upju ūdeņu tīrībai izšķirošs faktors ir pietiekošs ūdenī izšķīdušais skābeklis un tekošs ūdens, kas nodrošina upes dabisku attīrīšanos. Ir tieša sakarība starp ūdens temperatūru un tajā izšķīdušā skābekļa daudzumu, jo siltāks ūdens jo skābekļa mazāk.
Mazajās upītēs tīra un vēsa ūdens pieplūdumu nodrošina avotu barojums un mežaudzes. Skābekli ūdenim dod upju straujteces. Skābeklis ūdenī ir vitāli svarīgs mazās upes ekoloģiskās ķēdes dzīvotspējai: Aļģes, ūdensaugi—Kukaiņi—Lašveidīgās zivis

Tātad vitāli svarīga loma ir akmeņiem upē kas veido krāces, straujteces, atvarus un atvariņus. Ūdenim tekot pāri akmeņiem notiek ūdens bagātināšana ar skābekli no atmosfēras. Tāpat akmeņi kalpo par mājvietu alģēm, baktērijām ūdensūnām un kukainīšiem (zilspāres, viendienītes, sānpeldes uc), kas savukārt patērē ūdenī esošās barības vielas. Augi fotosintēzes procesā arī bagātina ūdeni ar skābekli.
Seklas vietas ar oļainu vai zvirgzdainu dibenu kalpo par nārsta vietu forelēm un citām lašveidīgām zivīm. Upes dibenā uzkrājoties organiskajām un neorganiskajām nogulsnēm lašveidīgās zivis zaudē nārsta vietas.

Kas notiek kad tur iejaucas bebrs: tiek apludinātas upju straujteces, kas bagātina ūdeni ar skābekli un uzkrāts organiskais piesārņojums no apludinātām teritorijām, kā arī tiek uzsildīts ūdens. Nenotiek upes dabiskā attīrīšanās ar no tā izrietošām sekām.

Bebrs ir lielākais grauzēju dzimtas pārstāvis Latvijā.
Vēsturiski to skaits salīdzinot ar mūsdienām ir bijis krietni mazāks. Senatnē bebrs tika izmantots pārtikā, medicīnā un apģērbiem, to skaits nebija liels, kamēr 19 gs vidū Latvijā (Daugavā pie Jēkabmiesta un Gaujā) tika nomedīts pēdējais bebrs.
Bebrs tika atkal ieviests 1927g. no Norvēģijas. Ielaida tos Stendes upē, astoņus gadus vēlāk Rauzas upē. Astoņdesmit gadu laikā bebru populācija ir nozīmīgi pieaugusi un tie ir sastopami gandrīz katras upes baseinā.
Pašlaik bebrs atrodas barības ķēdes augšā, vietā kur tas nekad dabiski nav bijis. Bebra dabiskais ienaidnieks ir vilks, lūsis un ūdrs. Vilku un lūšu skaits mūsdienās tiek "zinātniski kontrolēts" ar uzskaiti un medību kvotām, bet bebru skaits turpina pieaugt.

Savulaik Latvijas mazās upēs bija tipiskas foreļupes. Par to liecina kaut vai pērļu eksports uz Eiropu Kurzemes Hercogistes laikā. Pērles tika iegūtas no upespērlenēm, kuru dzīve vienos ūdeņos ar bebriem nav iespējama. Pērlenes dzīvo upēs ar tekošu ūdeni un smilšainu grunti. Stāvošā ūdenī un uz dūņaina upes dibena tās iet bojā. Zinātnieki ir aprēķinājuši, ka ap 2030 gadu Ziemeļu upespērlene Latvijā būs praktiski izmirusi.
Vai mēs ļausim vēl dažām sugām izzust? Viss atkarīgs no mums pašiem. Ziedosim savu dārgo laiku, kaut vai viena dambja nojaukšanai katrā copes dienā.
24.05.13 cl@nomads
4 Skatījumi 1464
 
apmēram 15 minūtes vēlāk
 
[4] Komentāri | dilst | aug
 
manamejais

Good Job!

25.05.13 Atbildēt | Ziņot 0
Forelpuikas

Padarīta darba sajūta! :)

25.05.13 Atbildēt | Ziņot 0
poppers

Ja nebūtudaudzo bebru, gandrīz visās foreļupēs, foreļu būtu vairāk.Upes ir daudz zaudējušas foreļu uzturēšanās un nārsta vietas ,pateicoties mūsu humānai attieksmei pret šiem grauzējiem. Nepatik viņām dīķi - upe neattīrās, izzūd nārsta vietas. Ūdens ar skābekli nepiesātinās, īpaši vasaras karstumā, iestājās klīniska nāve (+26-28C).

Var laist miljons foreļu(apsveicams pasākums!) , bet to attīstībai un pēcnācēju atražošanai, ja nebūs labvēlīgi apstākļi, tad tam pasākumam maza nozīme. Makšķernieks noķer dažas zivis, bebri iznīcina sugu, kā tādu.

Tas ka nojauc dambi, protams ,ir apsveicami un tas prasa daudz pūļu.Tā ir cīnīšanās ar vējdzirnavām! Taču bebrs tur paliek. Tāpat paliek milzum daudz apgrauzto koku, kas ir piesūkušies ar ūdeni un nogrimuši, kas savukārt uz upes grunts veido režģi, kur krājās dūņas, aug augi...Tā ir cīņa ar sekām, nevis cēloni. Māri, varbūt ,Tu vari kā iespaidot medniecības likumu? Manuprāt valstij vajadzētu subsidēt bebru medīšanu, jo tie nodara postu arī lauksaimniecībai.

Dabā tukšuma nav!

Divus bebrus esmu nožmiedzis, to vietā ir 12 citi! Vienu pat noķēru uz foreļu spininga, tik skriet 100m pa upi sanāca pakaļ šim jaunskungam, lai rotiņu nenorautu, otru piedūru ar to pašu- bebra apgrauzto mietu... Esmu likuma pārkāpējs, bet turpmāk rīkošos līdzīgi!

21.06.13 Atbildēt | Ziņot 0
nomads

ar bebriem galā tikt var (izlasi bildes aprakstu):

www.copeslietas.lv/site/bildes/bilde-55721.htm

tāpat zinu upes kur bebri ir nahrenizēti un ir tikai vecu dambju paliekas.

Vispār ja bebreniekus nojauc sistemātiski:

sākumā līdz ar ziemas iestāšanos, tad tie pa ziemu tiek novājināti jo spiesti meklēt barību arpus upes vai pārcelties, daļa atstiepj pekas.

Tālāk vasarā regulāri jāpakontrolē upe, jāpajauc dambji kamēr vēl maziņi, un ja problēmu neielaiž, tā izzūd.

21.06.13 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager