Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

RSS barotne
Seko līdzi jaunākajiem CopesLietas.lv biedru rakstiem sev ērtā veidā izmantojot RSS barotni.
Zvaigzne | 3.februāris 2012, 13:27 | 26 komentāri | 7864 skatījumi

Pa kreisi iesi bez biksēm paliksi, pa labi iesi zirgu pazaudēsi, taisni iesi ....

  • Kāds teica: „Lielums to demokrātiju izprot tā īpatnēji – sist citus, nevis izteikt savu viedokli”. Tāpēc mans priekšlikums, aizmirst par personālijām, apvainojumiem, pārmetumiem, bet censties pēc iespējas objektīvāk apskatīt trīs ceļus, kuri iezīmējas, kā nākotne .... es ceru, ka varēs atturēties no subjektīvisma, un, ja uzdot jautājumus, tad visiem vienādus...
  • Sausais atlikums no visiem pēdējā laika notikumiem ir trīs priekšlikumi:
  • a) Aizliegt jaunu LM rašanos, esošajiem nepagarināt līgumus, pievērsties jaunai ūdeņu apsaimniekošanas stratēģijas izstrādei;
  • b) Atvieglot LM ieviešanas nosacījumus, stimulēt jaunu vietu rašanos;
  • c) Sabiedrisko inspektoru meklēšana, apmācīšana, lai vēlāk nodrošināt ūdeņu kontroli.
  • Sākšu no otra gala.
  • Par punktu C. Personīgi neticu, ka ilgtermiņā ūdeņu kontroli var nodrošināt ar vides aizstāvju brīvprātīgu sabiedrisko darbu. Pašos pamatos brīvprātīgs darbs nevar būt pienākums. Jāņem vērā, ka cilvēkiem dzīvē mainās prioritātes un kādā brīdī ģimene, darbs var prasīt tik laika, ka brīvprātīgam darbam tas var nepietikt. Bez tam, cīnīties ar likumpārkāpējiem ir jautri, kamēr kādu dienu nesāc apzināties, ka patiesībā riskē ar savu dzīvību. Var jau sevi uzskaitīt par neaizskaramo un neievainojamo, bet šī bravūra var beigties tajā brīdī, kad kāds no pārkāpējiem neadekvāti noreaģēs. Ja nu galīgi nav vienalga, kas ar brīvprātīgā ģimeni notiek, tad vismaz organizatoriem vajadzētu padomāt par brīvprātīgo inspektoru dzīvības apdrošināšanu, vēlams arī atbildības. No otras puses, ja valsts vēl 20 gadus taisās imitēt, ka apsargā ūdeņu resursus, tad iespējams šis ir tas ceļš, kurš ejams. Makšķerniekiem jākļūst par vides aizstāvjiem, ja tie spēj nodalīt, ka viņa nosargāto zivi var ķert kāds cits. Atkārtošos, neredzu šo kā ilgtermiņa risinājumu, šaubos vai visi makšķernieki gribēs būt par vides aizstāvjiem. Pie tam, man šķiet, ka šīs iniciatīvas rosinātāji arī nepretendē uz sava risinājuma globālu pielietojumu. Katrā ziņā, ja nevēlas iesaistīties un spēkus veltīt visaptverošu pārmaiņu izstrādei, vai netic, ka lietas mainīsies, tad šis ir labāk, nekā vienaldzība.
  • Par punktu B. Jautājums ko katrs sev var uzdot, ko šis piedāvājums sevī ietver? Uz pagājušā gada beigām bija 69 LM vietas. No tām 12 vietas nav iesniegušas atskaites par savu darbību un 2 vietās licences netiek pārdotas, tas nozīmē, ka ar vienu piekto daļu vai 20% dotajā brīdī kaut kas nav kārtībā. Jau pēc esošajiem likumiem ieviest LM nav raķešu zinātne un to var izdarīt, ja ir vēlme. Pieņemsim notiek brīnums un izmaiņas atvieglojumi veicina jaunu LM vietu rašanos. Cik tas būs, kaut provizoriski, 10%, 30%, 50%, 100%? Pat ja vietu skaits palielinās uz pusi, tas būs 105 vietas. Cik tas ir pret kopējo ūdeņu skaitu? Patiesībā šis piedāvājums nepasaka cik daudz radīsies LM? Vienkārši, vajag atvieglot un viss. Pie tam, šaubos, ka visos ūdeņos ieviesīs LM, attiecīgi rodas vēl viens jautājums, ko darīt ar pārējiem ūdeņiem, kā nosargāt resursus tur? Jeb tomēr tā ir globāla pieeja? Vēl jo vairāk piedāvājums ar to arī beidzas, atvieglos LM ieviešanu un ko pēc tam? Gaidīsim gadu, lai apskatītos vai bija vērts? Kāda ir tālākā stratēģija? Līdzīgi kā variantā C, neredzu šo piedāvājumu kā ilgtermiņa risinājumu. Kaut ko mainīs, kaut kas uzlabosies...
  • Par punktu A. Tieši tāds pats jautājums, kā iepriekšējam variantam, ko šis piedāvājums sevī ietver?
  • 1. apturēt jaunu vietu rašanos (Tas nozīmē, cik? Cik vietās LM bija paredzētas ieviest?)
  • 2.nepagarināt atļauju esošajiem ( tas ir 55 vietām, kuras nav izvērtētas un 14, kurās skaidrs, ka kaut kas nav kārtībā)
  • 3. pievērsties jaunai ūdeņu apsaimniekošanas stratēģijas izstrādei.
  • Te man ir skaidrs piedāvājums = 55 vietās, kurās iespējams (jo nav izvērtēts) LM dod labumu, LM apturēt, kamēr netiekam skaidrībā ko darīt tālāk. Daudzi biedē, ka sāksies šausmu lietas, es tādas neredzu. Ja LM resursu aizsardzība notiek pēc brīvprātības principa, neredzu kāpēc lai tā beigtos? Izņēmums varētu būt, ja tomēr LM vietu kontrole tika veikta pa valsts līdzekļiem un šo līdzekļu veltīšana LM vietām tika stimulēta ar patiecību. Nu tas ir tā .... brīvos no LM ūdeņus nespējam kontrolēt, bet LM vietas varam. Tad jautājums, kam tika teikts paldies, tam kas kontrolē vai tam kurš pateica, ka LM vispirms jākontrolē.
  • Rezumē, tikai divi piedāvājumi - vienā daļā vismaz ir par vienu un to pašu, bet neviens no viņiem neatbild uz jautājumu – kā ilgtermiņā tiks nosargāti resursi visos ūdeņos. Par vienu un to pašu, bet tomēr tiek piedāvātas pretējas lietas, viens piedāvājums paredz atvieglojot LM ieviešanu, to paplašināt, (jo LM vērtējams pozitīvi), otrs piedāvājums paredz līdz tikšanai skaidrībā, kā ilgtermiņā tiks nosargāti resursi visos ūdeņos, apturēt esošo LM (jo LM nav vērtējams pozitīvi).
  • Attiecīgi pamata jautājums, kā vērtējama LM, vieni saka pozitīvi, citi negatīvi, lai pieņemtu lēmumu veicināt vai apturēt, vajadzētu izvērtēt plusus, mīnusus un sniegt cik vien iespējams objektīvāku vērtējumu. Ja puses nevar vienoties, jāpasūta eksperta atzinums.
  • Ko darīt ar to, ka nav atbildes uz jautājumu - kā ilgtermiņā tiks nosargāti resursi visos ūdeņos? Bet vai kāds priekšlikuma iesniedzējs var atbildēt uz šo jautājumu? Man piemēram nav skaidrs ko valsts taisās darīt, kā viņa to visu redz. Prezidents runājot par jauno valsts pārvaldi teica, ka jāpalielina pašvaldību loma valsts pārvaldē, varbūt jautājums risināms, ņemot vērā šo atziņu.
  • Katrā gadījumā tikai viens no priekšlikumiem vienā daļā paredz risināt jautājumu, ko tālāk, tas ir piespiest valsti pievērsties jaunai ūdeņu apsaimniekošanas stratēģijas izstrādei.
  • Pārējais atvainojos pilnīgs BS. Neviens no priekšlikumu virzītājiem nav atbildējis uz jautājumu, kā ilgtermiņā tiks nosargāti resursi visos ūdeņos? Aicinājuma otra puse ir tik pat demagoģiska cik pirmās puses apgalvojumi, jo pašlaik nav pamatojuma teikt, ka LM ir pozitīva, tāpat kā to, ka LM vērtējama slikti. Un LM ietekmi neviens nav pētījis. Ja duļķes izklīst un ūdens noskaidrojas, kas tad ir noticis: Personu grupa, kura uzskata, ka LM vērtējama pozitīvi, bez LM izvērtējuma, bez noskaidrošanas ko vēlas makšķernieki, plānoja panākt izmaiņas likumos, lai LM ieviestu vēl plašāk, tajā pašā laikā nedomājot ko darīt ar pārējiem ūdeņiem. Otra personu grupa centās to visu apturēt un par to tika attiecīgi apstrādāta. Ņemšanās ar pārspīlējumiem un uzsaukumu formu ir bērnu spēles, būtība bija/ir cita.
  • Tūlīt saradīsies rakstītāji, kas apgalvos, ka esmu pret LM un tāpēc to visu esmu sarakstījis tendenciozi nomelnojot tos, kas vēlas atvieglot pozitīvo LM ieviešanu. Ka patiesībā LM ir vienīgā izeja resursu kontrolei, un ka priekšlikuma iesniedzējiem ir redzējums, kā nodrošināt kontroli visos ūdeņos, tikai viņi to nav parādījuši, negrib rādīt vai neteiks.
  • Pirmkārt, neesmu pret LM kā tādu. Mans personīgais viedoklis, ka LM var tikt izmantots kā līdzeklis atsevišķos izņēmuma gadījumos:
  • 1. Konkrēta zivju resursa regulēšanai, tas ir, ja resurss tik mazs, ka visiem nepietiek, bet tomēr daļu varētu atļaut paturēt lomā, piemērs laši, attiecīgi LM varētu ieviest lašiem dažās upēs, nevis makšķerēšanai kā tādai.
  • 2. Iespējams makšķernieku skaita vai loma samazināšanai kādā vietā,
  • 3. Iespējams sporta un izglītošanas vajadzībām.
  • Katrā ziņā to vajadzētu lemt makšķerniekiem, nevis man vai šaurai cilvēku grupai.
  • Ja ir liegums, tam jāattiecas uz visiem, nevis jāļauj par naudu to pārkāpt. Tāpat nārsta liegumu, loma lielumu, Neuzskatu, ka sabiedrībai ir labums no tā, ka kāds apņemas apsargāt ezeru, to dara, bet tajā pašā laikā salaiž ezerā līdaku kāpurus, atļauj ķert ar tīkliem, pāris līdakas virs normas un prasa naudu par makšķerēšanu.
  • Esmu pārliecināts, ka nepieciešamus, saprātīgus un nediskriminējošus risinājumus atbalstīs vairums no makšķerniekiem.
  • Tāpēc, aicinu organizāciju, kura vēlas darboties makšķernieku vārdā, objektīvi izvērtēt LM un aptaujāt makšķerniekus, un domāt, kā mainīt lietas, kas palīdzēs visiem, savādāk no Jums nav jēgas, jo tādu, kurus interesē tikai dažas vietas, atsevišķu cilvēku ambīcijas, uzdodot tās par visu interesēm un pareizo ceļu, mums pietiek.
 
 
Novērtē rakstu:
  • Vērtējums ir 5 no 5
(2 balsis) - lai vērtētu, nepieciešams reģistrēties
[26] Komentāri | dilst | aug
 
Akmens_Viesis

Ak, vai. Jautājums par "makšķernieku vārdu" un rīvēšanās par to, kurš ko vairāk pārstāv, ir formāls un strupceļā vedošs. Ja nu aptaujas rezultātā izrādās, ka 50,2% copmaņiem patīk cemmerēt, tad kas notiek? Būs jādibina cemmerētāju biedrība un jāaizstāv viņu tiesības? :)

Tā protams, ir draudzīga ironija. Varbūt drīzāk ir laiks atzīt, ka arī interneta demokrātijas laikos ir tomēr negrozāmas prioritātes, par kurām nav vērts pat balsot. (Līdzīgi kā 18. februāra referendums).

Ko es ar to gribu teikt?

Runāt par vēl kādām makšķernieku interesēm var nopietni runāt tajā brīdī, kad mēs saprotam, ka mūsu valstī ir nosargāti zivju resursi.

Atliek tikai vienoties, ko nozīmē "nosargāti zivju resursi".

Piemēram, daži iespējamie parametri:

1. Pieņemam, ka tīkli un murdi iekšējos ūdeņos ir anahronisms, kam vieta brīvdabas muzejā. Ir tikai daži izņēmumi kā vaisla, meliozveja un zivsaimniecība savā dīķī... Jāatrisina procedūra, kā notiek zivju balansa regulēšanas zveja, ja tāda ir nepieciešama. Lai tirgū būtu vietējās saldūdens zivis, var pietikt ar zivjaudzētājiem (stratēģiski ilgtermiņā). Ok, vēl varētu būt piekāpīgāka alternatīva - ir kādi lielie ezeri, kuros drīkst būt rūpnieciskā zveja, ja % produkcijas tiek pārstrādāts Latvijā un eksportēts jau kā pārtika. Tad ir jēga ķert zivis ar tīklu, ja tas tiešām balsta ražošanu un ekonomiku. Citādi tas ir dažiem džekiem peļņa un viss.

2. Katrā ūdenstilpnē, kam jelkāda zivju resursu nozīme, ir kaut vai 1 sabiedriskais inspektors, biedrība, VVD vai HVZ inspektors, jebkas - kam ir sajēga, kas tur notiek. Nevis dažās, nevis lielākajās/garākajās. Bet 100% visās ;)

3. Zinātne publisko ikgadēju pārskatu par zivju resursu stāvokli. Mums ir jāredz, kā ejam, kurp ejam, ka mēs resursus nesamazinām, kas ir jāiepauzē utml. (Piemēram, ja kādu gadu jūras forele neienāk, nevar viņu dauzīt tāpat kā bagātīgā gadā, tikai tāpēc, ka tipogrāfijai samaksāts par licenū drukāšanu).

4. Sargājot zivis, prioritāte ir dabiska nārsta nosargāšanai.

5. Tiek izvērtēts adekvāts mazo HES nodarījums videi un iegūtas atbilstošas kompensācijas (ar domu - kompensācijas sanāk tādas, ka lētāk ir uzbūvēt zivju ceļus un ievērot līmeņa atzīmi). A klau - varbūt, kamēr ES vēl nav pilnīgi izjukusi, var mēģināt dabūt kompensāciju mazo HES likvidācijai? Kuģu sagriešanai taču iedeva!

un tādā garā...

Jūs teiksiet, ka šie punkti ir utopija. Var jau būt. Bet man šķiet, ka visi pārējie jautājumi ir mazsvarīgāki :) jebkurai biedrībai vajadzētu par tiem vienoties un urbt kopīgiem spēkiem.

Un, kā redzat, "ūdeņu apsaimniekošanas formas" un "piekļuves tiesības" vispār nav šajā svarīgo jautājumu sarakstā. Piedodiet.

Jā, LM jomā jāslēdz iespēja noplicināt zivju resursus (kāds ievieš LM, licences nepārdod, liek tīklus, kamēr var, tad likvidējas), tad vēl piemēram, pie Kuldīgas par naudu var izcelt vairāk vimbas tieši no nārsta vietas, nekā MN ļauj.... tas ir šķērsām, šie piemēri ir jāapkopo un jālabo. Bet pārējais ir stila jautājums. Hau.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Akmens_Viesis

PS. Savukārt par "atvieglotās LM ieviešanas plāniem" gan varētu uzrakstīt vairāk - tā ir interesanta tēma, jo vairums lasītāju (es tajā skaitā) nemaz nezina, par ko ir runa. Ir kāda informācija?

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Nākotne ir jēdziens, kas iezīmē vēl nenotikušas lietas. Ar to vat spēlēties gana plaši- gan pieminot sapņus, kā būtu ja būtu, gan paļauties laika ritējumam un teikt - "kā būs tā būs" :)

Var arī veidot to pašu nākotni. Pamats tam ir vīzija/redzējums un plānotas darbības, kas ir saskaņā ar mērķa sasniegšanas programmu.

Katra darbība sākas ar kādu soli, lēmumu un fizisku tā izpildījumu un ja šo soli kāds sāks analizēt, cik tas ir svarīgs ilgtermiņā- būs vienas lielas auzas :)

Atbildot uz autora tekstu un ļoti labi saprotot kam ir adresēts pirmais attīstības ceļš, kas ietver sab. inspektoru apmācību un cilvēku iesaistīšanu brīvprātīgajā darbā, atbildēšu- šis ir tas pats pirmais solis, ko jau minēju.

Redzi, domāju, ka ļoti labi saproti, ka nevar nodalīt ilgtermiņu no īstermiņa, tas ir vienots process, kur katrai lietai ir savs laiks.

Mēs tāpat domājam ilgtermiņā, bet sākam ar īstermiņa aktivitātēm, kas liek pamatu un pamatojumu ilgtermiņa attīstībai.

Mums ir savs plāns, ko centīsimies realizēt un ja tas būs pozitīvs un kalpos par piemēru lai sakārtotu lietas valstiski būsim tikai priecīgi :)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

Ilgtermiņš ar īstermiņu galīgi nav savienojami!īstermiņš ir kupi&prodai.Ilgtermiņš lietu sakārtošana,ražošana,uzturēšana utt.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Akmens_Viesis

Neredzu pretrunu :) Ilgtermiņš ir paredzēt, kurp aizved kupi&prodaj pēc gadiem 5. T.i., runājam vienu un to pašu.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

urmaas :) palūdz Guntaram, tas kurš Zaraza, lai novada Tev īso stratēģiskās plānošanas kursu, gan jau ir mācījies, un izskaidro īstermiņa mērķu un darbību saistību ar ilgtermiņa aktivitātēm :)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

eMKa.

Gan jau bius lāb.Diemžēl pieredze rāda - Latvānijā īstermiņš nozīmē nosmelt to kas vēl ir palicis.Nesalīdzini ar attīstītajām valstīm.

:))

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Zvaigzne

God. VMK biedri. Rakstā nav neviena pārmetuma Jums.

Uzrakstīju, ko domāju par priekšlikumu nevis par to kas šo priekšlikumu bīda.

Tālāk ir katra ziņā, kas vēlas līdzīgu priekšlikumu izbīdīt, padomāt cik ilgi tas strādās, ko viņš teiks uzaicinātā sievai un bērniem, ja tie paliks bez apgādnieka, vai bez bērna palikušiem vecākiem, kad kāds būs pārcenties ar audzināšanas darbiem par paņemtu zemmēru.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Sērīgi, ka visi tiek mesti pār vienu kārti...varbūt tā vienkāršāk- pabāzi mūli, pa purnu, bet var uzturēt tonusu.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Zvaigzne

Nodrošināt X novada un apkārtnes ūdens resursu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, ir vides aizsardzības organizācijas mērķis, vai makšķerieku organizācijas mērķis?

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Zvaigzne, vai tad ir kāds pārmetums? No manas puses it tikai izskaidrojošas tēzes.

Un nevajag, lūdzu, dramatizēt, dalība ar auto sabiedriskajā transporta plūsmā ir krietni "neveselīgāka" ar lielāku iespējamo apdraudējumu :)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
komunists

daži baigi sašūmējušies, laikam skar kādu intereses:)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

Sauklis "ticiet man.Es esmu baigi foršais čoms un es jūs neapsipīšu",sen vairs nestrādā.

:)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Zvaigzne- bet kāda atšķirība!!! Makšķernieki ir citplanētieši, kas neizmanto šos resursus un nav nekādā saistībā ar to ???!!!

Eu! Nedzen tūtu! Nemeklē diversijas un dzīvot kļūs labāk1 :)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Zvaigzne

eMKa vienkārš jautājums, vai visiem makšķerniekiem ir jābūt resursu aizstāvjiem?

Citu neko es negribēju pavaicāt.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Zvaigzne

Akmens_Viesis, raksts par makšķernieku vārdu Komig sūns. Šis nav par makšķernieku vārda tēmu :)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Zvaigzne

ups koming sūns

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
Akmens_Viesis

Zvaigzne, es mēģināšu pavaicāt vienkārši -

Vai ir kādas makšķernieka intereses, kas ir stādāmas augstāk par zivju resursiem? Manā pasaulē ir kaut kā vienkāršāk - nebūs zivju, nebūs interešu. ;)

Varbūt dotajā brīdī Tev ir izdevīgi pieķerties pie formālās atšķirības, kā kura organizācija definējusies, tad censties pierādīt, ka pārstāvi kaut ko makšķernieciskāku... bet lielās līnijās tas tikai traucē "fokusam".

Tu pats raksti - pastāv "par LM sazvērestība" (info studijā lūdzu vai PM, ja diskrēti), "pret LM kustība" un trešie, kas sāk ar to, ka centīsies pasargāt vismaz savu novadu no visa, kas nāks pretī. Tik tālu precīzi.

Tad Tu atzīsti, ka neviens no trim nejēdz, kas notiek ar zivju resursiem valstī ilgtermiņā. Tas arī, manuprāt, atbilst patiesībai. Tad varbūt risinām šo problēmu, nevis salīdzinām komatus statūtos? :)

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Zvaigzne, visi makšķernieki izmanto šos resursus, tiem kas redz šī brīža impotenci nozarē ir brīva izvēle- iesaistīties vai nē.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
eMKa
eMKa :

Protams vēl var balsot- izrādot savu nostāju.

03.02.12 Atbildēt | Ziņot 0
 
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager