-
Ja nometam pie malas atšķirības viedokļos, pieejās, izpratnē ko vajag makšķerniekiem un citos jautājumos, ceru, ka ikviens atdzīs, daudz vieglāk būtu sarunāties, ja būtu pieejams kvalitatīvs eksperta viedoklis. Vieni vērtē licencēto makšķerēšanu kā pozitīvu, citi kā negatīvu, bet kā ir patiesībā? Kā ir, vajadzētu pateikt ekspertam, jeb tam, kas var palīdzēt lēmumu pieņemšanā. Kur ir šis mūsu palīgs?
-
Gribu teikt ka makšķerniekiem tāda nav! Kāpēc? Mazāk zināms piemērs ir tie paši nelaimīgie iestrēgušie grozījumi makšķerēšanas noteikumos. Vienreizējs solis no makšķernieku puses, labas gribas izrādīšana un pašiem pieprasīt sev samazināt loma apmēru iekšējos ūdeņos. Kā saka ir par maz to plēsīgo, tad laidīsim vaļā.
-
Viss jau būtu smuki, ja šos resursus lietotu makšķernieki vieni. Neizliksimies, ka pašpatēriņa un rūpnieciskiem zvejniekiem iekšējos ūdeņos interesē raudas, karūsas, vīķes un citas „mazvērtīgās” zivis. Tas pats zandarts, līdaka, sams, liels breksis vien noskatīts. Attiecīgi pateiks makšķerniekiem paldies, ka atstāja zvejniekiem ko ķert. Situācija ūdeņos gan nemainīsies, bet tas tā, darīšanas pēc kaut kas būs izdarīts.
-
Nezinu kas notika sanāksmē, kādas bija rekomendācijas un atzinumi, bet vai nu tur piedalās īsti makšķernieku nīdēji, vai arī nav eksperta, kas norāda uz šaubīgiem lēmumiem. Gan makšķerniekiem, gan zvejniekiem ir noteikti ierobežojumi rīkos, bet tikai makšķerniekiem ir loma ierobežojumi, neierobežojot lomus zvejniekiem, ko mainīt makšķernieku pusē ir bezjēdzīgi.
-
Vēl viena lieta, kāpēc gribētu ticēt, ka kaut kas nav kartībā ar ekspertiem. Vēl aizvien nevaru aizmirst fantastisko paraugu atzinumam Par rūpniecisko zveju, ko izdeva mūsu "palīgs" un "eksperts" BIOR.
-
Apbrīna vērts ir atzinuma sagatavošanas ātrums, neskatoties uz to, ka atzinums iespaidos resursu izmantošanu visā Latvijā un kļūdas visiem var maksāt ļoti dārgi, 21.decembrī BIOR saņem iesniegumu no Zemkopības ministrijas, bet 23.decembrī atzinums jau ir parakstīts. Ātri vai lēni, domājiet paši, tikai ņemiet vērā lēmums attiecas uz aptuveni 130 000 cilvēkiem.
-
Vēl fantastiskāk ir tas, ka spriedums visai Latvijai, visiem ūdeņiem tiek gatavots neizejot no kabineta, balstoties uz vēsturiskiem datiem par diviem ezeriem, Ķīšezeru un Juglas ezeru. Man kaut kā šķiet, ka divi augstāk minētie ezeri ir savienoti gan savā starpā, gan ar Jūru un attiecīgi gluži nav tas labākais paraugs, lai to attiecinātu uz visu Latviju.
-
Vēl interesantāk, vadu zveja jau nebija aizliegta pavisam, BIOR atzinums un uz priekšu, tīri ārā savus savairojušos karpveidīgos. Pie tam, ja kaut kur BIOR secināja, ka šie „šausmīgie” karpveidīgie pārņem ūdeņus, ir taču rekomendācijas ko darīt. Ļoti gribētos zināt cik kopš 2003.gada BIORam ir prasīts izvērtēt šo lietu un cik reizes BIOR ir devis rekomendāciju samazināt karpveidīgo skaitu, balstoties uz saviem pētījumiem?
-
Un nobeigums, citāts: „Taču tās (vadu zveja - aut. piezīme) atjaunošana negarantē, ka tiks izzvejotas tikai un vienīgi mazvērtīgās zivju sugas. Iespējams, vadu zveju atjaunošanai daudz nozīmīgāki būtu citi apsvērumi, arī profesionāli un kultūrvēsturiski, saglabājot zveju ar velkamo kā profesionālu nodarbi.”
-
Domājiet ko vēlaties, bet es lasu skaisti ietērptu brīdinājumu kur rakstīts, ka ķers visu ko pagadās un ka vadu zvejai vieta ir muzejā. (Diplomāti prot pasūtīt tevi tā, ka ar nepacietību gaidi šo ceļojumu) .... attiecīgi slēdzienam būtu jābūt kādam ...
-
Šis ir pirmais šedevrs ar ko saskaros, bet ja visi atzinumi ir tādi, tad ko mēs brīnāmies, ka esam tur kur esam. Nav tā palīga, kurš pasaka kā saimniekot ūdeņos, ko varam atļauties, ko nē, ko un kā sargāt, ar vienu vārdu sakot nav eksperta, kas atbild uz makšķerniekiem svarīgiem jautājumiem. Kaut kur kabinetos, krēslos, slinkumā ir pazudis, tas palīgs, kas varētu dot makšķerniekiem labu padomu.
-
Ir divas lietas, viena, valstij pašai jāsaprot, kas viņai ir svarīgāks un nes tautsaimniecībai lielāku labumu, tas ir jāpasaka prioritātes un otra, visiem lēmumiem jābūt pamatotiem. Kamēr nebūs šīs divas lietas, daudz kas balstīsies uz emocijām, spekulācijām, būs nesaskaņas, kašķi un līdzīgas lietas, makšķernieku vārdā tiks sastrādāti tādi brīnumi, ka Jums vairs pludiņš negrims zem ūdens.
-
Varbūt tā vietā lai paklusām censtos realizēt visādus naudu nesošus projektus ir vērts piespiest valsti noteikt prioritātes un panākt to, lai ir uz ko paļauties lēmumu pieņemšanā? Atļaušos domāt, ka tas būtu visu makšķernieku interesēs.
(Vēstules kopija pieejama foto albūmā.)
Valstij piespiest noteikt prioritātes nevajag,tās jau ir noteiktas-budžets pāri līķiem.Zivis uz tā fona nav nekas.