Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!
Šopavasar Latvijas upēs un ezeros ielaidīs 14 miljonus zivju mazuļu, lai tādējādi sekmētu zivju resursu atjaunošanu. Tas varētu notikt aprīļa beigās, jo pagaidām temperatūra ūdenstilpēs nav pietiekami augsta, lai zivsaimniecībās audzētās zivis tajā varētu izdzīvot.
Kā notiek zivju audzēšana un cik šogad izmaksās mazuļu laišana dabīgajās ūdenstilpēs?
Ivars Putviks, zinātniskā institūta BIOR zivju audzētavas “Tome” vadītājs: Inkubācijas process notiek uz avota ūdens, kas palīdz labāk pārskatīt šo produktu jeb ikrus, jo ūdens ir tīrs un dzidrs. Savukārt pēc tam, kad viņi ir paaugušies, viņiem jāatceras savas dzimtās upes smarža vai garša, un tādēļ viņi tiek pārcelti uz vietu, kas tiek apgādāta ar Daugavas ūdeni.
Citā cehā atrodas ”dzemdību nams”, kā to sauc paši audzētavas darbinieki. Šobrīd šeit jau ir izšķīlušies gandrīz visi lašu, taimiņu un sīgu mazuļi. Taču ne visiem no viņiem ir lemts nonākt līdz upēm un ezeriem, jo inkubācijas laikā kamēr zivis nesāk piebarot bojā iet aptuveni 10% ikru.
Šogad 14 miljoni lašu, taimiņu, līdaku un citu zivju sugu no audzētavām tiks laisti dabiskajos ūdeņos. Tam tiks tērēti 1,7 miljoni eiro. Lielāko daļu jeb vienu miljonu atvēlēs uzņēmums ”Latvenergo’, tādējādi kompensējot zivju resursiem nodarīto kaitējumu no pašu darbības. Pusmiljons eiro ir dotācija no valsts budžeta, apmaksājot zivju laišanu Ventā un Gaujā, savukārt vēl 200 tūkstošus eiro piešķirs Zivju fonds. Zivju laišana upēs un to baseinos notiks ūdens temperatūrai sasniedzot 10 grādu atzīmi, lai zivis nenosalst.
foto: skaties.lv
Protams, zivju mazuļu audzēšana un ielaišana ūdenstilpnēs ie kaut kas vairāk par neko. Taču, manuprāt, vai tos miljonus, kurus Latvenergo tagad iztērē resursu atjaunošanai, lietderīgāk nebūtu ieguldīt zivju ceļu ierīkošanai visos HES-os, tā, kā kādreiz tas bija Ķegumā Latvijas laikā, par vēlāko laiku parodijām nerunāsim.
Un tad arī, par nodarītajiem zaudējumiem ūdenslīmeņa samazināšanas laikā maksātu pēc makšķerniekiem piemērotā zaudējumu aprēķināšanas tarifa, nevis kaut ko - kā tagad.
Tikai viena nelaime, lašu slaucējiem būtu izpostīts bizness, jo daļēji atkristu vajadzība pēc šādām darbībām.
Tā,foreles uz Oltes galu vajadzētu vest,tad daļu uz Baltezeru un to,kas paliek pāri,jāsagāž Daugavā-Rīgas teritorijā.Lai šīs,kas nepabaros plēsoņas,tinās prom pa jūras neceļiem uz neatgriezšanos.Tad jau kārtējais varoņdarbs būs godam(kā katru gadu)veikts.
Ko tad nerakstat skaitu pa sugām?Ja atņem lašus un nēģus. cipari ir bēdīgi.
Un kad beigsies Latvenergo naudas grūšana lašos un nēģos?
Nevienu kapeiku nezivīm,ielaisti tikšot ZIVJU mazuļi.
Un vispār,Hes darbības rezultātā, zaudējumi tiek nodarīti augšpusē.Ūdens līmeņa izmaiņas nārsta laikā likvidē visu .Zivis diemžēl nenārsto dziļumos,padsmit metros.
- iepriekš;
Un kad beigsies Latvenergo naudas grūšana lašos un nēģos?
Hes darbības rezultātā,līmeņa svārstības nārsta laikā, zaudējumi tiek nodarīti augšpusē.
Vajadzētu jau pa visu Latviju tos mazuļus pavairot nevis tikai tu kur tos murdus liek. Vajag Kurzemē, Vidzemē, Latgalē, Zemgalē ari ko pavairot.
Baigi labi, sponsorē latvenergo jo nodara zaudējumus zivju resursiem uz daugavas, bet cik zivis tiks ielaistas hes baseinos? nulle, atkal tikai foreles un laši.
Tad kādus ,,zivju,, mazuļus un cik ielaidīs šoreiz?
Nesaprotu vienu lietu.Varbūt kāds man var paskaidrot.
Kāpēc katru gadu tiek laisti ūdenskrātuvēs laši un taimiņi. Kāda velna pēc?Kā te viens rakst tās jau ir -"Svētās govis". Tāpat viņas reti kurš makšķerē ,jo ir ļoti maz vietās sastopami un lai paturētu kādu zivi vēl jāpērk speciālas licenzes utt. Vidējais makšķernieks (99proc) ķer līdakas,zandartus ,līņus,brekšus,foreles , tad kāpēc nevar visus resursus veltīt šīm zivīm ,ko makšķerē visi un pieejams visiem.Priekš kam tērēt lielu naudu zivīm,ko makšķerē ik dienā 0.05 proc makšķernieku, kureim vēl jāpērk atsevišķas licenzes.Nē jau nauda ir pietiekami un var atjaunot visus zivju resursus ,tad jau protams tas ir super,bet ja naudas ir tik cik ir tad labāk iegūldīt zivīm,kas intresē visus.
Tāpēc, ka līdakas, zandarti, līņi un brekši ar vairošanos Daugavas baseinā tīri labi tiek galā paši. Atšķirībā no ceļotājzivīm, kuru nārstu HES kaskāde ir faktiski nokāvusi.
Daugavas baseinā nārsts notiek,tik no kaltētiem ikriem nekas nesanāk-pateicoties hesiem.Ceļotājzivis?Tās aizceļo uz godīgo zivju uzraugu kabatām caur nelegāli atļautajiem murdiem un tīkliem.Pārējiem tabu.|Tad lai pa to uzraugu personīgo piķi arī iepērk vazaņķus.
Ko nozīmē - tabu?
Makšķerēšanas noteikumi nosaka, ka lašus un taimiņus Buļļupē, Sausajā Daugavā un Daugavā var makšķerēt uz nebēdu (likumi.lv/ta/id/279205-...ibu-noteikumi, 23.2.1. punkts).
Līdz sausai Daugavai lai tiktu,ir jāizlaviere starp VVD un BIOR tīkliem un murdiem.:(Nereāli!Tam mudžēklim garām pat cērme netiks.
Izklausās interesanti.
Bet rodas jautājums .
Kur paliek nauda kuru mēs maksājam pērkot makšķerēšanas kartes un licenzes?
Ja visu šo sponsorē Latvenergo un Eiropa.
Kas tiek darīts ar to naudu.
Lasi uzmanīgāk-200k ieguldīs zivju fonds,tur ir nauda no makšķerēšanas kartēm.