Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

RSS barotne
Seko līdzi jaunākajiem CopesLietas.lv biedru rakstiem sev ērtā veidā izmantojot RSS barotni.
LV_faLLen | 11.janvāris 2010, 14:35 | 5 komentāri | 4949 skatījumi

mušiņmakskerēšana

RR
Pavasaris tuvojas, tāpēc nelielas pārdomas, kā mušot. Varbūt solīti gadalaikam priekšā, bet tomēr. Nevienam daudzmaz pieredzējušam mušiņmakšķerniekam nebūs noslēpums, ka pirmajos pavasara mēnešos kukaiņu aktivitāte ūdens augšējos slāņos ir visai zema – šad tad izdodas pamanīt kādu bariņu ar tiko izšķīlušamies strautenēm, pāris divspārņus un tas praktiski ir arī viss. Tad kāda velna pēc mums veiksmi meklēt tur, kur to nemaz nevar atrast! Lai arī cik nepatīkami tas nebūtu, daudziem mīļo makšķerēšanu ar sauso mušiņu aprīlī praktiski ir jāaizmirst, ja vien mūsu mērķis nav atvieglot zivs ciešanas tās nenoķerot. Godīgi sakot, šī atziņa, ka pavasarī veiksme ir sagaidāma tikai ūdens dziļākajos slāņos daudziem no mums sapņu realizēšanu krietni vien sarežģī. Kas tad salīdzinoši ar sauso mušiņmakšķerēšanu šeit ir grūtāks? Es domāju jebkurš no mums brīdi padomājot piekritīs manis minētajiem iemesliem, un, vēl vairāk, atzīs, ka ar tiem cīnīties nebūt nav tik vienkārši kā sākumā šķiet.
1. Salīdzinoši grūti ir novērtēt mušiņas iegrimes dziļumu. (Sausā mušiņa pareizi vadīta peld, tāpēc iegrime nav jānovērtē vispār.)
2. Ne vienmēr mēs droši zinām, kur tieši mūsu vadīta mušiņa atrodas. (Atkal jāsaka, ka sauso vai peldošo mušu, mēs praktiski vienmēr redzam, tāpēc novērtēt pie skaidra saprāta tās atrašanās vietu nebūt nav sarežģīti.)
3. Treškārt, copes brīdi pamanīt ir krietni sarežģītāk, jo tam neseko spējš ūdens virmojums kāds parasti parādās copes brīdī ar sauso mušiņu.
4. Visbeidzot – ne visiem mušotājiem iemetiena izdarīšana ar smagām nimfām un strīmeriem padodas tik graciozi kā gribētos. Mans ieteikums šinī gadījumā: veltiet vairāk pūles treniņiem un tas atmaksāsies.

Tādas lūk nianses, bet visam tam pāri stāv Lielais M, kas kopā ar pareizu tatiku un mušas izvēli arī ir veiksmes atslēga.

Kas tas tāds un kam tas ir vajadzīgs?
Lielais M manā leksikā ir mendings, kam latviskais skaidrojums ir auklas padošana un koriģēšana pēc iemetiena izdarīšanas. Tieši Lielais M, jo bez mendiga vispār nav uz ko cerēt apmakšķerējot upes dziļākos slāņos. Gandrīz ikvienam iesācējam, kurš spiningu vai grunteni ir nomainījis pret mušiņmakšķeri šis paņēmiens ir īsta ideoloģiskā revolūcija. Būsim atklāti, mušiņmakšķerēšanā atšķirībā no pārējiem makšķerēšanas veidiem, lielākā mērā viss sākas tieši pēc iemetiena izdarīšanas. Ar šo tēzi es negribu noliegt ne iemetiena precizitātes nozīmi, ne prasmi labi vadīt vizuli vai nosēdināt grunteni, bet tā nu tas reiz ir iekārtots, ka, ja pēc metiena izdarīšanas par auklas koriģēšanu mušiņmakšķerēšanā aizmirstam, atliek cerēt tikai un vienīgi uz aklu veiksmi. Sasaistot visu iepriekšminēto kopā iznāk vecā, labā patiesība – bez mendinga palīdzības mušiņu nogremdēt ir praktiski neiespējami. Arī šai patiesībai, kā jebkurai citai lielai gudrībai ir savi izņēmumi, un konkrēti mendings zaudē savu jēgu makšķerējot stāvošos ūdeņos. Tomēr par cik gandrīz ikviens no mums dodas makšķerēt arī upēs, šo mušiņmakšķērēšanas ābeci nāksies apgūt šākātā.
Mendings būtībā ir auklas pārlikšana pēc iemetiena izdarīšanas. Iedomāsimies, ka vēlamies nogremdēt nimfu vai strīmeri otrpus spēcīgai straumei. Pēc parastā iemetiena izdarīšanas aukla uz ūdens ir pilnīgi iztaisnojusies tādējādi radot iespēju spēcīgai straumei uzreiz to nest izliecot auklu D veidā (Cilpa A). Ja auklai atļaujam peldējumu šādi turpināt, praktiski uzreiz mušiņa tiek spēji vilkta uz ūdens virspusi, piekam tā pārvietojas ar ātrumu, kas ir krietni lielāks kā straumei. Rezultāts ir kopumā visai bēdīgs – mušiņa nav nogrimusi un iespējamā cope vairumā gadījumu izpaliek. Protams, ja zivis mūs neinteresē ar šādu iznākumu var samierināties, bet, ja ne, pamatpatiesība šeit ir ļoti vienkārša: mušiņa grimst tikai tik ilgi cik ilgi mēs spējam tai nodrošināt brīvu kustību ūdenī to nepievelkot. Angliski to dēvē par Drag free float, jeb brīvo peldējumu. Lūk arī mendinga pamatideja – pēc iemetiena auklu jākoriģē neļaujot tai nostiepties un tādējādi vilkt mušiņu uz ūdens virsējiem slāņiem. Situācijā, kāda ir redzama iepriekšminētajā attēlā, spēcīgākā straume plūst starp makšķernieku un iespējamo zivs atrašanās vietu, tāpēc šoreiz mendings ir jāizdara pret straumi.
Šinī gadījumā tas būtu jārealizē sekojoši: pēc iemetiena izdarīšanas ļaujam auklai ‘’noenkuroties’’ uz ūdens un izdarot ar kātu pusapli aprakstošu kustību pārceļam auklu pret spēcīgāko straumes daļu izveidojot cilpu B. Tādējādi it kā mes esam izlīdzinājuši straumes nevienmērīgo kustību, un ļāvuši mušiņai ilgāku laiku grimt. Katru reizi mainot makšķerēšanas vietu ir ieteicams izvērtēt, kāds ir straumes ātruma sadalījums un līdz ar to, kur tieši mendings būs visefektīgākais. Ja ‘’uz aci’’ uzreiz neizdodas to novērtēt veiciet kontroliemetienu un ļaujiet, lai straume jūsu auklu brīvi vada. Vietā, kur tās izliekums būs vislielākais arī ir spēcīgākā straume, kuras apkarošanai arī ir nepieciešams pieminētais Lielais M. Tomēr ar to viss nebeidzas – ja mēs vēlamies arī mušiņu vadīt pa straumi uz leju, tad ir jāmāk arī padot rezerves auklu. Auklas padošana, jeb angliski Line Feeding, parasti iet roku rokā ar mendingu. Atkal atgriežoties pie attēlā redzamās situācijas mēģināsim noskaidrot kurā brīdī auklu padot ir vispareizāk. Ja auklu padosiem pirms mendinga, tad rezultātā iegūsim lielāku A cilpu, kuru pārcelt ar mendinga palīdzību pret straumi būs krietni vien grūtāk. Man personīgi nav tieksme sevi mocīt makšķerēšanas laikā, tāpēc auklu es padodu pēc mendinga izdarīšanas. Kopumā tam vajadzētu izskatīties sekojoši – pēc iemetiena izdarieta pirmo mendingu, un sekojoši pēc tam padodien pāris metrus auklu no spoles vai rokas, atkarībā no tā kur to turat. Kad atkal būs izveidojusies A tipa cilpa procedūru atkārtojiet. Pareizas rīcības gadījumā auklai vajedzātu peldēt ar straumes ātrumu vēlamajā vietā tik ilgi, kamēr vien to pagarināsiet. Ņēmiens var sekot kā pludināšanas laikā tā arī brīdī, kad aukla sāk istaisnoties un mušiņa uzpeld (biežāk), tā kā možumu nevajadzētu zaudēt ne uz mirkli. Jebkurā gadījumā morāle ir viena vienīga – bez mendinga neiztikt kā makšķerējot lašus tā arī vimbas vai jelko citu, kas vien mīt mūsu upēs.
Mācieties un būsiet uzvarētāji.

15.03.2004 22:24

:: Dubultievilciens

Ir laiks mums iepazīties ar dubulto ievilcienu, turpmāk saīsinājumā: DI.

Kāpēc tik vēlu? Vēlu tāpēc, ka pats būtiskākais ir labi apgūt metiena pamatelementus pirms ķerties klāt DI. Citādi vienas problēmas tiks papildinātas vēl ar citām un rezultāts varētu būt diezgan dramatisks. Tās būtu iemaņas pacelt auklu gaisā, turēt to gaisā veicot vēzienus, mācēt veidot korektas formas šauras cilpas. Ja varam sevi nemānot pateikt, ka tas labi izdodas, tad ir pienācis laiks pamēģināt DI.
Egi

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā. Pirmo reizi, lai ilustrētu šo rakstu, mēs esam izmantojuši nelielus 1,3 mb videoklipus (interneta iezvanpieejas izmantotājiem būs jāapbruņojas ar pacietību). Gaidīsim atsauksmes.

15.03.2004 22:31

:: Pirmdiena bez zivīm.

Pirmdiena. Au! Var beidzot atpūsties no brīvdienu copes un apkopot copes laikā gūtās idejas. Līdzīgi kā Jānis arī mūsu kompānija izbaudīja Peipusa ledus braukšanas priekus. Tiesa bez GPSa mūsu spidometrs uzrādīja savus 25km, bet arī pie horizonta vēl bija pilns ar mašīnām. Skats iespaidīgs. Visiem viens jautājums: tiešām tuvāk zivju nav? Pūļa efekts? Kur vairāk makšķernieku tur jābūt vairāk zivīm! :confused:
Ja sestdienas braucēji pēc copes izskatījās kā apmeklējuši kalnu slēpošanas kurortus, tad mūs visu dienu spīdzināja stiprs vējš un par atģērbšanos īpaši domāt nevarēja.
Jā, arī te zivis ir stipri jāmeklē. Tiesa tā meklēšana nav tāda īpaši patīkama. No trim urbumiem bieži bija tā, ka diviem cauri urbis negāja un trešo urbt jau vajadzēja ar pāris atpūtas pauzēm. Rokas vēl šodien sāp. Es savu zivju caurumu atradu ap vieniem dienā. No tā arī savilku visus savus kilogramus. Kad caurums “pavērās”, blakus esošie igauņi palika tādi nedaudz nervozi, jo vairāk tāpēc, ka līdzīgi viņiem es izmantoju žibuli. Asari ņēma ļoti lielā dziļuma amplitūdā un tāpēc es brīžam gāju prom no cauruma pa divi, trīs metri. Man atkal smaids parādījās, kad redzēju kā viņi sāka kopēt no manis šo gājienu. Vienīgo pārsteigumu uzrādīja mana sieviņa, kurai kā pirmā zivs uzkārās kilogramīgs zandartu puika. Brīnumaini, bet viņa tika ar galā vienkārši perfekti.:)

Vietējās ziņas: Mūsu attālajā Liepājas pilsētā tikko nodibināta s/o “Liepājas mušiņmakšķernieku klubs”. Tā vadītājs ir Māris Eglītis visai enerģisks un aizrautīgs mušotājs. Izrādās, ka tajā pusē ir gana daudz mušošanas entuazistu. Nosavas puses esmu apsolījis palīdzēt viņiem ar apmācībām. Atliek tikai novēlēt, lai visi plāni piepildās. :cool:


:: Auklas svars

Mūsu viesgrāmatā parādījās interese par to kā izveidot šaujošo galvu sitēmu. Tādēļ lietderīgi ir zināt cik aptuveni jāsver auklas galvai vai torpēdai attiecīgajai klasei. Auklas svaru nosaka sverot pirmās 30pēdas (apm. 9m). Reizēm auklas svaru uzrāda arī greinos( 1greins = 0.065gr). Japiezīmē gan, ka izvēloties šaujošo galvu parasti ņem līdz divām klasēm lielāku galvu pēc svara. Tai pat laikā, ir liela iespēja variēt ar galvas garuma un svara attiecībām. Ja runājam par grimstošajām auklām, jeb teiksim izvēlamies zemākas, vai atbilstošas klases grimstošo auklu, jo tai būs mazāka pretestība un tā ātrāk arī grims ūdenī un garāka būs pati galva. Jo ņemsiet smagāku galvu, augstākas klases, jo īsāku to jums būs attiecīgi jānogriež.


AFTMA**** Grami**** Pielaide
1)***** 3.9**** 3.5-4.3
2)***** 5.2**** 4.8-5.6
3)***** 6.5**** 6.1-6.9
4)***** 7.8**** 7.4-8.2
5)***** 9.1**** 8.7-9.5
6)***** 10.4**** 9.9-10.9
7)****** 12**** 11.5-12.5
8)***** 13.6**** 13.1-14.2
9)***** 15.6**** 15-16.2
10)**** 18.2**** 17.5-18.9
11)**** 21.4**** 20.7-22.2
12)**** 24.7**** 24-25.5

Izrādījās te kādu tabulu ielikt nav nemaz tik vienkārši:confused:. Tādēļ tāds ļoti improvizēts variants.;)

:: Uz līdakām pavasarī

Kādu brīdi atpakaļ mūsu sarunu lapā uzpeldēja jautājums par līdaku mušām pavasarī un es solīju pie iespējas kādu no saviem favorītiem uzbildēt. Te nu būs šis tas jūsu iedvesmai. Bildes, būs pēc maza brītiņa...Gaidiet.;)
Galvenais moments, kā jau redzat, mušu izmēri ir salīdzinoši ļoti mazi. Pārsvarā āķi 6/8 nummura. Jācenšas pielasīt atbilstoša stipruma āķus. Man ļoti patīk un daudz izmantoju šiem mērķiem karpu āķus, jo tiem ir pietiekoši liels atvērums pie kompakta izmēra un pieņemamas cenas. Humors bija kad tos pirku. Pārdevējs tā nedaudz satraukti un intriģēts jautā: Kur pie mums šitik lielas karpas var noķert? Tiesa bija nedaudz vīlies, kad uzzināja, ka āķi paredzēti mušu siešanai.
Pārējās detaļas jau tīri jūsu fantāzija: krāsu izvēle, acu smagums, materiāls( šajās dominē trusis). Vajag eksperimentēt. Līdakam patīkas dzelteni, sarkani , zaļi toņi. Bet labi reizēm strādā arī nekošas krāsas: pelēkas, brūnas un melnas. Neaizmirstiet uzlikt kādu nelielu sarkanu akcentu. Iesaku izveidot arī kādu peldošu variantu kā redzamā muddlera variācija. Tas domāts reizēm, kad jūs izmantojat ātri grimstošu auklu. Iemet auklu straumē, ļauj to iznest un nogrimušu lēnām ievelkam gar zāļu malu. Aukla iet pa dibenu, bet mūsu peldošā muša pavadiņā paceļas virs grunts. Reizēm nostrādā.
Nekautrējieties arī jūs padalīties. Jums arī ir kāda laba ideja? Labprāt to ieliksim šeit.
Maza piebilde: Neaizmirsīsim, ka mūsu pirmās līdakas drīz jau gatavojas savai svētajai missijai un domāju katrs sevi cienošs mušotājs būs saudzīgs attiecībā pret tām.
Vēlu veiksmi!:cool:

:: No labās vai kreisās puses?

Pāris reizes jau tika pieminēta tāda lieta kā iemetienu veikšana nevis vertikālā plaknē, bet horizontālā. Kam tas vajadzīgs? Vajadzīgs un pat ļoti un tieši šo metienu vislielākais pielietojums ir tieši praktiskajā makšķerēšanā. Ne vienmēr mēs makšķerēsim iebriduši kādā lielā upē Ventā, Gaujā. Lielākais daudzums mūsu upju ir dadz mazāku izmēru un vēl laikam tālu līdz laikam, kad to krasti būs iztīrīti un izmenedžēti tā, lai būtu tur ērti darboties ar mušu veicot metienus pāri galvai. Tāpēc sāksim iepazīties ar paņēmieniem kā makšķerēt šādas upes.
Paņēmienu kā tas iespējams ir daudz: Riņķa metiens, dinamiskais riņķa metiens, virzienu maiņa ar riņķa metienu palīdzību, sānu metiens. Pie pēdējā, kā vienkāršākā, arī apstāsimies.


Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.


:: Mežeņu laiks.

Tīri aritmētiski no marta sākama līdz maija sākumam ir palikuši divi mēneši un tas viennozīmīgi nozīmē, ka līdz mežavimbu sezonai ir atlicis tieši tik pat. Lai atsvaidzinātu savas pērnā gada sajūtas un un iekustinātu jūs šo zivju makšķerēšanas virzienā neliels pasttāsts (šoreiz patiess) no pagājušā gada.

Pērn aprīļa beigās kopā ar skolniekiem aizbraucām uz Lielupi noslīpēt ar ūdeņiem saistītos mušiņmakšķerēšanas elementus. Üdens līmenis upē bija paliels taču dzidrs, mums solot labu sapalu makšķerēšanu, kā allažaž pavasarī. Pēc pāris stundām mierīgas darbošanās izrādījās, ka sapalu aktivitāte nebūt nav tā labākā un atlikušo laiku nolēmām veltīt treniņiem. Tuvojoties vakaram, pēkšņi līdz mums atskrēja vienmēr nervozais EGILS 2, ar ziņu, ka lejpusē ārdās smukas meženes, kuras nu nekādi nevarot pierunāt uz sadarbību. Aizsteidzoties notikumiem priekšā jāsaka, ka diemžēl tā arī izrādījās…
RR

Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.


:: RR Kā uzināt, vai inventārs labs vai slikts

Nāk pavasaris un visi makšķernieki steidz iegādāties jaunus rīkus, hidrotērpus utt. Bieži negribas paļauties uz pārdevēju lieliskajiem solījumiem (kas Latvijā bieži nav pietiekoši kompetenti) un paša intuīciju, bet dzirdēt citu viedokli. Man izdevās atrast saitu http://www.outdoorreview.com/Flyfishing,Equipment/PSC_3669crx.aspx, kurš domāts tieši šādām situācijām. Sadaļā Flyfishing var atrast daudz viedokļu par vadošo firmu kātiem, spolēm auklāmm utt, īsāk par gandrīz visu, kas vajadzīgs. Protams var arī pats uzrakstīt savu komentāru. Izmantojiet šo iespēju, ja negribat nokļūt muļķos.


:: Metīsim bez spēka

Ilgi domāju, ar ko turpināt.

Ar laba iemetiena uz aizmuguri nozīmes aprakstu, ar dubulto ievilcienu, vai ko interesantu no triku metienu sērijas. Tas viss ir nepieciešams un vajadzīgs īpaši praktiskajā copē, bet nekas te nestrādās, ja nebūs labas pamatiemaņas vienkārši turot auklu gaisā. Jā tos pašus astoņus desmit metrus auklas, vairāk nevajag.

Turot šādu auklu gaisā mēģiniet paspēlēties ar cilpām,- viedojot tās šaurākas un platākas, tā lai tas nebūtu no sērijas: nu tāda šoreiz iznāca, bet gan: es gribēju, lai cilpa būtu šaura un lūk tā ir šaura, ovālas formas un skaisti izgriežas vertikālā plaknē. Tas nozīmē, ka ir laba metiena trajektorija, vai kāta spice metiena laikā ir gājusi pa taisnu līniju, ja runājam par metienu, kad kāts tiek turēts gandrīz vertikālā stāvoklī. Tas strādā? Ja strādā, ejam soli atpakaļ. Tieši tā es nepārrakstījos.


Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.


:: Drifts.

Ceru, ka esat paspējuši jau izstudēt tulkoto Bill Gammell rakstu un ar šis jaunais vārds mūsu mežģītajā terminoloģijā vairāk neizsauks neizpratnē sarautas uzacis. Kas tad tas atkal par zvēru?
Drifts patiesībā ir pilnīgi un absolūti nepieciešams iemetiena elements, kas ļaus jums ne tikai veidot skaistākas cilpas un palielināt savu metienu distanci, bet arī ļaus pacelt savu pašnovērtējuma laktiņu par pakāpi augstāk, pārvēršot Jūs no zaļa iesācēja uz jau pieredzējuša un tiešām laba mušiņmakšķernieka līmeni (kā ārzemēs mēdz teikt: ADVANCED caster). Skan labi. Vai ne?.....


Turpinājumu lasiet šeit - teorijas sadaļā.


:: Tukšā pirmdiena.

Atkal pirmdiena un atkal tukšums. Tukšums jo nav kārtējā rakstiņa. Tā jau nav, ka gluži tukšums: ir cerība, ka tuvākajā laikā kaut kas parādīsies. Kas tad sagaidāms? Būs drīzumā lasāms Billa Gammela raksts par distances metieniem un vingrinājumiem, kā uzlabot savu metienu distanci. Arī būs maza skicīte par tēmu Drifts. Šie materiāli ir jau sagatavošanas stadijā un tuvākajā laikā nonāks jūsu rokās. RR arī sola ko rīt ierakstīt domājams par praktisko makšķerēšanu. ;)Tāpēc ir cerības, ka šonedēļ jums būs ko lasīt. Ir arī cerības, ka pavasaris vairāk nav aiz kalniem un jaunā copes sezona varēs sākties ar pilnu sparu. Plāni, plāni, izsapņoti un gaidīti. Cik no tiem būs lemts piepildīties? :confused:Gribētos arī vairāk zināt, ko jūs gribētu dzirdēt par šīm tēmām. Mums patiesi grūti reizēm izfantazēt to kas jūs patiesi interesē un negribas arī runāt par lietām, kas visiem sen jau ir skaidras. Vai arī nav skaidras, kā šodienas jautājums par Polāro lāci. Jā, šoreiz jāsaka, ka nezinu. Nav man bijis un nezinu specifiskas mušas kur jālieto šis zvērs. Tāpēc apbruņojamies ar pacietību, bet es dodos vizītē uz zooloģisko dārzu parunāties ar lāčiem par mušu tēmu. Lai Jums arī veiksmīga šī nedēļa!:cool:

 
 
Novērtē rakstu:
  • Vērtējums ir 5 no 5
(3 balsis) - lai vērtētu, nepieciešams reģistrēties
[5] Komentāri | dilst | aug
 
copmanis182

varbūt kādam iesācējam noderēs,un ari pieredzējušākam copmanim...ir ko palasīt

11.01.10 Atbildēt | Ziņot 0
guntisssd Nereģistrēts :

Eh, izlasīju rakstiņu un tā vien prasās tubusu atkorķēt!

Labs!!!

24.02.10 Atbildēt | Ziņot 0
Wiltniex

super gabals, paldies!

06.03.10 Atbildēt | Ziņot 0
copmanis182

ņemiet par labu,zēni...:D

11.03.10 Atbildēt | Ziņot 0
Anatolijs Nereģistrēts :

Ja es esmu pilnīgs nulle mušiņmakšķerēšanā ar ko man iesākt un kur var iemācīties, un vai var patstāvīgi iemācīties???

11.05.10 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager