Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

RSS barotne
Seko līdzi jaunākajiem CopesLietas.lv biedru rakstiem sev ērtā veidā izmantojot RSS barotni.
LV_faLLen | 26.janvāris 2010, 17:01 | 7 komentāri | 10704 skatījumi

Nedaudz par džerkošanu

Zinu, ka daudzi džerkotāji man varētu nepiekrist, jo uzskata, ka džerkošanu nevar iedalīt dažādos veidos, bet es esmu iedalījis sekojoši:

  • „klasiskā” džerkošana, kad džerka mānekli metā ar multiplikatora spolēm, pītajām auklām (apaļajām nevis plakanajām), izmanot cietās pavadas un viendaļīgu džerka kātu (samērā īsu, jo jāveic rāvienveida kustība ar kātu pārsvarā uz leju! Kāta garumu vajadzētu izvēlēties pēc sava auguma, dažādi ražotāji piedāvā dažāda garuma un testa kātus)! Šo „klasisko” džerkošanu laikam pazīst lielākā daļa un man piekritīs, ka ar šo inventāru var mētāt gan mazos džerkus , bet jo īpaši lielos džerkus (grūti iedomāties, kā bez uzskaitītā inventāra mēs varētu darboties ar 120 gramīgu džerku :)
  • Bet padomāsim, vai tad tikai džerka mānekļus mēs vadam, tos raustot? Nebūt nē, lielu daļa mānekļu tiek vadīta, tos raustot un pauzējot (pat mazos foreļu vizuļus), tāpēc atdalīju „klasisko” džerkošanu no šīs, bet tā noteikti arī ir džerkošana! Vienīgi šajā gadījumā mēs varam izmantot attiecīga testa divdaļīgo spiningu un bezinerces spoli, pītā aukla būtu vēlama, jo monofilā aukla ir elastīga un tālā distancē no rāviena nebūs nekādas jēgas! Turklāt, varu droši apgalvot, ka arī mazos džerkus (līdz ~40 gramiem) var mētāt ar attiecīgu spininga kātu un bezinerces spoli! Tā nebūt nav mana izdoma, to apgalvo arī džerka speciālisti! Dažreiz es pats veiksmīgi mētāju Bater JerkII džerku ar spiningu un bezinerces spoli! Spēli var panākt ļoti labu un arī rezultāti ir labi! Turklāt, StrikePro ir izlaidis arī Baby Baster džerku, kas ir pavisam viegls un to droši var mētāt ar „parasto” spiningu!

Protams, ka vispareizāk būtu mētāt džerka mānekļus ar attiecīgi piemeklētu džerka inventāru! Galvenā doma šajā copē ir vadīt mānekli ar rāvieniem un pauzējot! Tādejādi tiek panākta mānekļa spēle, kas līdzinās ievainotai vai mierīgi peldošai zivij! Plēsīgās zivis uztver šo mānekli par viegli iegūstamu ēsmu un tieši tāpēc uzbrūk mānekli. Protams, ir gadījumi, kad līdakas skrien pakaļ itin visam, kas iekrīt ūdenī un mēdz pakampt visu, kas tiek piedāvāts! Taču pārsvarā lielās zivis ir ļoti piesardzīgas (tāpēc arī tās izaug :) ) un mēdz izvērtēt potenciālo ēsmu! Vadot mānekli, ir svarīgi tā spēli maksimāli pielīdzināt ievainotai zivij, kas ir viegli iegūstama ēsma plēsējiem! Neaizmirsīsim, ka līdakas mēdz neuzbrukt māneklim, jo apzinās, ka patērēs daudz vairāk enerģijas, dzenoties pakaļ māneklim nekā to apēdot! Svarīgi džerkojot ir pauzēt mānekli, tādejādi provocējot plēsoņu uzbrukumam! Par to, kā veikt raustīšanu (cik bieži, cik asi, cik garus rāvienus veikt, cik reizes atkārtot pirms pauzes, cik ilgi pauzēt) ir samērā grūti atbildēt, jo noteikti nav vienotas tehnikas! Ir nācies redzēt džerkotājus, kas iemācījušies iemest un vienveidīgi raustīt mānekli! No vienveidības vajadzētu atturēties un noteikti vajadzētu eksperimentēt! Sadaļā “Copes veikals” pieejama filma PIKEFEVER – Jerkbaiting for Scandinavian monsters “Special Edition – 2009″, kas 2005. gadā tika atzīta par gada labāko copes filmu! Filma ir ļoti aizraujoša, tajā tiek parādīta divu džerkotāju pavasara neticamā cope, kuras laikā tiek noķertas ļoti daudz lielās līdakas, kā arī tajā ir pieejama ļoti noderīga informācija par džerkošanu! Filmas laikā divi ļoti pieredzējuši džerkotāji dalās savā pieredzē un stāsta gan par džerkošanas tehniku, gan par nepieciešamo inventāru, iepazīstina skatītājus ar dažādu džerka mānekļu vadīšanu, kā arī papildus visam dalās ar savas veiksmīgās džerkošanas noslēpumiem (kā izvēlēties copes vietu, kā sameklēt līdakas, kā, atbilstoši gadalaikam un laika apstākļiem, pareizi izvēlēties mānekļa krāsu, kā laika apstākļi ietekmē copi, kādu auklu labāk lietot, kādas pavadas izmantot……..) Iesaku filmu noskatīties ne tikai džerkošanas iesācējiem, bet arī tiem, kas sevi uzskata par “profiem” džerkošanā, filma ir patiesi pamācoša un ļoti aizraujoša!

Es izmantoju dažādu tehniku, atkarībā no uzliktā mānekļa! Svarīgi ir saprasts, ko dara māneklis pie attiecīgās Jūsu raustīšanas, kā māneklis kustās pie asa rāviena, pie garāka rāviena, pie atkārtota viena vai vairākiem rāvieniem, cik gara vajadzīga pauze utt. Bieži iesaka iemest mānekli tuvu no sevis un paeksperimentēt! Šo ieteikumu es īsti nesaprotu, jo pārsvarā mūsu ūdeņi ir samērā tumši un Jūs nevarēsiet saprast, kā māneklis kustās! Tādu izmēģināšanu var veikt Ālandos, jo redzamība ūdenī ir lieliska vairāku metru attālumā! Ālandos varat uzrāpties uz kādas augstākas nogāzes, iemest mānekli un pavērot, ko tas dara! Tepat mūsu pusē es iesaku to visu darīt baseinā! Izklausās jocīgi, bet, ja ir piemājas baseins (tagad taču katram latvietim ir piepūšamais baseins :) ), tad tajā var veikt šo darbību! Līdz šim gan sabiedriskajos baseinos nevienu neesmu manījis ar spiningu rokās, bet tas būtu interesanti, noīrēt vienu celiņu kādā baseinā uz stundu un izcopēties no sirds :) .

Ļoti bieži gadās, ka cope ir tieši pauzes laikā! Svarīgi ir visu laiku kontrolēt auklu un just mānekli, kā arī auklai visu laiku jābūt taisnā līnijā starp kātu un mānekli! Džerkojot nevarēsim iemest aiz stūra un veikli izvadīt mānekli :) !

Pašā sākumā saskāros ar daudz tā sauktajām tukšajām copēt, jūti copi, piecērt, bet nekā! Īsti nevarēju saprast, kas par lietu, jo parasti, ja līdaka kampj džerku, tad arī paņem! Uzdevu šo jautājumu ar džerkošanu saistītiem cilvēkiem, jo sāku domāt, ka kaut ko daru nepareizi! Atbilde bija diezgan interesanta – viņi apgalvoja, ka tā pārsvarā dara nelielas līdakas! Nelielās līdakas notur mānekli par sāncensi un uzbrūk nevis lai apēstu, bet lai aizbaidītu no savas teritorijas, tās vienkārši uzsit pa mānekli, tādejādi aizbaidot it kā savu pretinieci! Otra un vienkāršākā versija bija, ka līdaka vienkārši tajā dienā nebarojas! Kurai versijai ticēt (varbūt vēl kādam ir kāds viedoklis), izlemiet paši! Tagad katru reizi, kad zivs neuzsēžas uz āķa, mierinu sevi ar doma, ka tā bija neliela :) . Tāpat tiek apgalvots, ka džerkošana ir ļoti pateicīgs copes veids, ja domājat zivi vēlāk atlaist, jo, pateicoties inventāram, zivs vismazāk tiek nokausēta, to var visātrāk pievilkt pie sevis un atlaist! Par to, kurš ir vissaudzīgākais copes veids zivij neņemos spriests, jo es cenšos atlaist visas noķertās zivis neatkarīgā no veida kādā esmu to izdarījis, bet, ja iedziļinās copes tehnikā, tad var piekrist iepriekš teiktajam! Protams, ir ļoti daudzi, kas uzskata, ka tās ir pilnīgas muļķības un ka džerkošana ir pats brutālākais copes veids, jo kāda gan ir bauda izvadīt zivi ar īsu kātu un resnu pīto auklu, tā esot tāda brutāla zivs ķeršana! Tiem, kas tā domā, iesaku izvēlēties saskaņotu džerka inventāru, šobrīd ir pieejami ļoti labi džerka kāti, kas nebūt nav kā “pagales” un var just katru copi un izbaudīt zivs izvadīšanu! Katram ir savs viedoklis, es varu apgalvot, ka savas lielākās līdakas esmu noķēris džerkojot, gandrīz visas esmu atlaidis un man šis copes veids ļoti patīk!

Katrs izvēlas sev tīkamo zivs ķeršanas veidu, bet galvenais – neaizmirstiet atlaist noķertās zivis, lai vēlāk vēl kādam būtu iespēja gūt prieku no copes! Ja vajag zivi, tad daudz lētāk to nopirkt Maximā vai tirgū :)

 
 
Novērtē rakstu:
  • Vērtējums ir 5 no 5
(3 balsis) - lai vērtētu, nepieciešams reģistrēties
[7] Komentāri | dilst | aug
 
Niks Nereģistrēts :

Ja jau pārpublicē cita rakstīto, tad vismaz norādi atsauci, savādāk nav pārāk smuki!!!!

28.01.10 Atbildēt | Ziņot 0
copmanis182

īstenībā šim rakstam autoru neredzēju,piedošanu ja pārkāpu autortiesības,bet redzot šo rakstu,gribēju pavairot..:) un mans parakst jau apakša arī nav-tātad autors nezināms:)

28.01.10 Atbildēt | Ziņot 0
Niks Nereģistrēts :

viss kārtībā, tikai ieliec nākamreiz avotu, no kurienes pasmelies:)

28.01.10 Atbildēt | Ziņot 0
Hm Nereģistrēts :

hm, tā džerka raustīšana piepūšamajā baseinā var beigties ar neplānotiem plūdiem:)

03.02.10 Atbildēt | Ziņot 0
murgs

tu esi amerikānis!tie līdakas neēd tapēc jau laiž atpakļ!nopērc maksimā!!!!atkal amerikānisks veids!amerikāņi uskata ka līdakas ēd visādus mēslus tapēc uzturā nelieto!

01.03.10 Atbildēt | Ziņot 0
copmanis182

es amerikānis?intresanti....:D žēlk ka pats to nemaz nenojautu...:D:D:D:D:D:D:D

02.03.10 Atbildēt | Ziņot 0
straikers

Es līdz šim domāju ka vienīgais džerkoju ar kombinētu makšķeri,Spole bezinerces,kāts džerk divdaļīgais Balzer diablo3 180cm aukla pītā strikePro 0.28 pavada titāna 30cm un mānekļi 38gr.....opanākumi ir ļoti pat patīkami... :)

28.03.10 Atbildēt | Ziņot 0
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager