Veidosim saturu kopā!
  • Jūsu novadā gaidāmas vai jau aizvadītas copmaņus saistošas aktivitātes?
  • Jums ir viedoklis par copmanim aktuālu tematu?
  • Esat izbaudījis aizraujošu copes piedzīvojumu?

Rakstiet mums! Pievienojiet attēlus (vai uzticiet tos piemeklēt CL redaktoram) un mēs nodosim Jūsu vēstījumu visai Latvijas copmaņu saimei!

Jaunākie komentāri

Seko līdzi

RSS barotne
Seko līdzi jaunākajiem CopesLietas.lv biedru rakstiem sev ērtā veidā izmantojot RSS barotni.
Dzenitis | 4.augusts 2011, 11:11 | 21 komentāri | 8691 skatījums

Apkopojums domām: Par/Pret ūdeņu nodošanu apsaimniekošanā.

Argumentus „Par” licencētas makšķerēšanas ieviešanu, vai ūdeņu nodošanu apsaimniekošanā varu atrast viegli. Kolektīvais īpašums nekad nav strādājis un kamēr lietas nepieder saimniekam, viņas tiek nolaistas, aptīrītas utt. Īsti kontrole iekšējos ūdeņos nestrādā, un maluzvejniecība, kaut arī vairs nav savos ziedu laikos, tomēr vēl aizvien ir samērā sastopama parādība. Attiecīgi, zivis nespēj atjaunoties un drīz nebūs ko ķert. Kontrole ir zem katras kritikas. Varētu vēl piemest pāris pozitīvo piemēru un vīzija: „caur ūdeņu nodošanu saimniekiem - uz sakārtotiem ūdeņiem” ir gatava. Likumus un noteikumus var piekoriģēt un plašu nodošanu saimniekošanā var realizēt. Valstij šķietami atkrīt plašā kontrole, par kuras neesamību tik bieži ir pārmests, ienākas nomas līgumu naudiņa (pildās budžets) un tālākais, makšķernieku dāmas un kungi, ir jūsu rokās. Varētu vēl sameklēt daudz argumentus kāpēc vienai vietai vajag vienu saimnieku. Šo lasot, dažādo makšķerēšanas veidu pārstāvji berzē rokas, forelistiem neskartas upes – nenopēdoti krasti, sportistiem trofeju pilnas ūdenskrātuves attīstīta infrastruktūra, turīgajiem nošķirtība no traucētājiem, karpiniekiem viss pēc noķeršanas tiek noguldīts, caurumam no āķa plāksteris uzlīmēts, karpinieks noglaudīts, noskūpstīts un atlaists, cēlzivju mīļotāji tiek pie ekskluzīvām vietām utt. Tikai jautājums tiem, kas māj ar galvu un ir gatavi nākamajā mirklī balsot „Jā” - vai par sekām ko šāda modeļa ieviešana radīs ir kāds padomājis, kāds ir uztaisījis tuvākas vai tālākas nākotnes redzējumu? Īstermiņā arī redzu tikai labumus, bet tālāk?

Tad kāpēc neredzu plašu ūdeņu nodošanu apsaimniekošanā kā risinājumu?

  • Pirmais ir tas, ko tad mēs īsti dalīsim, ūdeņi ir vieni, bet dalītāju daudz, kurš noteiks ūdeņus, kurus var apsaimniekot un kurus nevar apsaimniekot? Ir upes, kurām pa vidu atrodas valsts robeža, nodos apsaimniekošanā pusi? Cik būs gribētāju lašu upēm, es ar gribu piecus metrus apsaimniekot. Kurš ņems neperspektīvās vietas? Kā izvēlēsies pretendentus? Paredzu tādu lāčādas dalīšanu, ka nākotnē daži labi savā starpā vairs nesarunāsies. Pie tam neredzu, ka 100% visu var nodot apsaimniekošanā, kas notiks ar tiem ūdeņiem kas nav tik iekārojami?.
  • Otrais, pieņemsim, ka visi izplūkušies un veiksmīgi viss ir sadalīts, katram savs nolikums, maksa, apsardze, inspektors utt. Sevis apsaimniekotajā ūdenī Jūs tiksiet makšķerēt, bet ko tālāk? Jūs cerat, ka karpu makšķerētāji, jeb mušiņ makšķernieki Jums ļaus pamēģināt? Lašupes apsaimniekotāji dalīsies ar visiem pieejā pie upes. Lai kādi zvēresti netiktu šodien doti, lai ko neparedzētu noteikumos, ar laiku ūdeņi paliks par slēgtiem pasākumiem - izredzēto klubiem. Katram savi untumi, domas un pasaules redzējums, kas ar laiku līdīs ārā kā īleni no maisa. Katrs apsaimniekotājs tupēs savos ūdeņos kā ierakumos un lai kāds tik pamēģina uz viņa zivi paskatīties. Var smieties par šo, bet paskatieties, kas notiek ar ne mazumu privātiem ūdeņiem, ne pašam, ne.... Kas ir ar tauvas joslām, tā vietā lai ļautu makšķerniekiem, kuri aiz sevis nokopj pasēdēt (iespējams par maksu), vairumā zemes īpašniekiem ir vieglāk aizliegt. Tas pats būs ar ūdeņiem, atradīs paņēmienus kā pateikt - aizliegts un viss.
  • Trešais ir reālākais scenārijs, visus ūdeņus apsaimniekošanā nodot nevarēs, attiecīgi turīgākie, skaļākie, tuvākie izķers tos ūdeņus, kuri ir perspektīvi, mazāk veiksmīgie makšķernieki paliks ar gariem deguniem. Un šo te jau vairs nevar saukt par centieniem uzlabot situāciju visur, bet par centieniem izsist sev labumu, pārējos atstājot pie sasistas siles. Vai tiešām tas kaut ko dos visiem, ja dažādu interešu grupu pārstāvji sev paņems pa ūdenim un pārējiem pārmaiņas ies secen?
  • Ceturtais. Vai tie, kas taisās kaut ko apsaimniekot ir padomājuši kā to reāli veiks. Ja neesat vietējais domāju Jums piemērus nevajag saukt, pie kā noved saimniekošana no attāluma. Izņēmums, ja pie attiecīgām investīcijām žogs visam riņķī un sargs. Kaut gan ir zināmi gadījumi, kad sargs pazūd, foreļu dīķis sauss un saimnieks var „priecāties” par notikušo.
  • Piektais. Kas tad ir tie mistiskie maluzvejnieki? Neesmu dzirdējis, ka kāds speciāli brauktu likt tīklus uz svešu vietu. Piedodiet, bet vietējie vien ir, ja paņems apsaimniekošanā svešie, pārmaiņas būs minimālas. Ja vietējie vai atnāks apskaidrība un mainīsies domāšana. Drīzāk licencēta tīklu likšana plauks un zels, jo kā tu atteiksi pagasta priekšsēdētājam, ja viņam jubileja, bet uz galda zivju nav? Kas būs svarīgāks pagasta vecis vai kaut kāds tur makšķernieks? Kāpēc nerunā par tiem gadījumiem, kur jau ir apsaimniekotājs un kontroles pasākumi īsti nav VVD pārziņā, bet maluzvejniecība tāpat iet no rokas.

Attiecīgi, padomājiet, ko plaša ūdeņu nodošana saimniekiem vairumam no makšķerniekiem un ūdeņiem nozīmēs, vai tiešām tas ilgtermiņā nesīs labumu visiem vai tikai šaurām cilvēku grupām. Jo argumentu, kas būtu balstīti uz plašiem pētījumiem vai statistikas datiem, patiesībā nav ne tiem kas atbalsta sakārtošanu caur apsaimniekošanu, ne tiem, kas neredz, ka apsaimniekošana būtu izeja. Lai kā ir arī citi veidi kā saglabāt foreļu upes, citi kompromisi un paņēmieni, metodes kā palīdzēt ūdeņiem, tai skaitā licencēta makšķerēšana, bet ne tā kā to vēlas realizēt dotajā brīdī. Ceru, ka nepaliks tā, ka lēmumus iespaidos tie, kuri domā tikai par sevi.

 
 
Novērtē rakstu:
  • Vērtējums ir 5 no 5
(2 balsis) - lai vērtētu, nepieciešams reģistrēties
[21] Komentāri | dilst | aug
 
juris26

Pilnigi negribeetu lai apsaimniekotu udenus es nezinu vau arii juura bija domaata jo ja pieteiksies kaads Kanaadas latvietis vai Islandietis drosivien buutu kaartiiba ko ?}

04.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
juris26

Es labaak par jauniesu izglitosanu un apmaciisanu copesanas prasmei ,lai pazustu vecaa izniidesanas filosofija [iznideet zivis ar tiikliem un ttttt....] neko neuzsveru man taa tik liekaas veel inspekteet uudenus biezi un tam veltiit liidzeklus daudz vairaak !

04.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
murgs

vīzija;latvijas ūdeņi,daļa privatizēti,daļa nodota apsaimniekošanā.copmaņu skaits samazinājies līdz minimumam.copē tikai bagātie(ap 3% LV iedzīvo'tāji),pārējie vai nu palikuši par maliķiem vai copes rīkus sakāruši pie sienām ,vai izmetuši miskastē!!!vienas dienas copes cenas sasniedz 100ls,jo par visu taču jāmaksā,pat par to lai piekļūtu pie ūdeņiem!!!tas pie patreizējās ekonomiskās situācijas valstī,ar vidējo darba algu 200 ls mēnesī!!!

04.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
Dzenitis

Murgs, nosliecos uz to, ka galējības nenotiek, to arī rakstīju. Gribētos man uztaisīt tv sižetu par to kur makšķerē makšķernieki, kuri dzīvo Burtniekam tuvumā, bet nav piekrastes zemju īpašnieki (nevar dabūt vienu no 100 bezmaksas licencēm). Tas parādītu kā patiesībā iespaido LM ieviešana apkārtnes makšķerniekus.

05.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
epox59

Bezmaksas licenci nevar dabūt tāpēc ,ka nav piekrastes zemju īpašnieki .

Jeb varbūt Burtniekā ir cita kārtība kādā tiek izsniegtas bezmaksas licences , neesmu lietas kursā .

05.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
Dzenitis

epox59, laikam nepareizi būšu izteicies. Tieši par šiem cilvēkiem vēlētos sižetu - tie kuri vietējie, bet nav zemes pie krasta = nav bezmaksas licence. Līdz gadiem 16, lūdzu makšķerē, pēc tam izdzīšana no "paradīzes" kamēr sasniedz pensijas vecumu, vai maksā.

05.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
paligs

Raksta autoram; tēma ļoti aktuāla un ceru ka nebūsi pret to ka publicēšu citā mājas lapā ar savu redakciju;)

Šodien likumdošana ir bezzobaina kontrolei un cīņā ar malu zvejniecību.

Kategoriski esmu pret tādu apsaimniekošanu kāda ir pašreiz.

Licencētie grābj tikai naudu. Apsaimniekotāji izmanto pilnīgi visu lai izsaimniekotu.

Manas domas - vietējiem copmaņiem būtu jābūt brīva cope MK robēžāš.(ja cilveks dzīvo pie ūdenstilpnes)

Licencētā un apsaimniekošana,tāda kā viņa ir tagad, nav vajadzīga.

Novados jāļauj kontrolēt savus ūdeņus,kas šobrīd nav iespējams.(godīgiem makšķerniekiem uz pilnvaras pamata).

Naudas līdzekļi kas iegūti no kartēm un sodiem par pārkāpumiem ir jābūt tur kur ir realizēti .

Kartes izgatavošana un realizācija jāsakārto(absurds kuru redzu, cik aiziet ZF un kā sadala naudu ir jāpārtrauc).

Negribu te izklās-tīties palagu veidā.

Ar cieņu JV

06.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
VANEMS

ir divi modeļi: sociālims vai kapitālisms. skaidrs, ka ūedņiem un zvejas tiesībām ir jābūt zemes īpašniekiem. Punkts.

07.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
aiso_s

VANEMS, kāds sakars ūdeņiem- d a b i s k ā m ūdenstilpnēm- ar zemes īpašumu?

08.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
Dzenitis

Vanems. Priekšlikums ir labs, tikai šķiet, piedāvāto modeli neatbalstīs. Jo rezultāts būs tāds pats, kā ieviešot licencēto makšķerēšanu vairumā ūdeņu, tikai valsts par to naudu nedabūs. Bet nebūtu slikti ... būtu ļoti interesanti. Piemēram, varētu mainīties ar atļaujām makšķerēt. Man zeme pie Daugavas, mainu savu atļauju, pret atļauju makšķerēt Liepājas ezerā. Jeb, ja neļausiet man makšķerēt ezerā, uzlikšu ietekošai mazai upei žogu priekšā, jo tā upe uz manas zemes, un līdakas nevarēs nākt nārstot, ne Jums ko ķert ne man atļauja.... Mainu divas dienas copes pie Daugavas, pret vienu lašu copi Salacā... Ar vienu vārdu sakot - aizraujoši.

09.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
jurciks

skaidrs,copē tikai izredzētie,pārēji vannā vai podā ļoti jauki......

09.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
VANEMS

publiskie ie pietiekoši daudz

11.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
juris26

vanems -ir vel 2 modeli -kars un miers ! ja nebus lauts tautai vismaz uz eksistenci bus kars !

12.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

Aiso_s

Dabiskās ūdenstilpnes(mazās foreļupītes un uzpludinājumi).Zeme zem tām/tiem pieder kādam.Gan jau ka kādam projekts ir gatavs ari uz lielākām ūdenstilpnēm.Galvenais ir savākt pie rokām.

13.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

Vanems

CIK var malt vienu un to pašu.Nopērkat zemesgabalu,izrokat dīķi un APSAIMNIEKOJAT.Ko bāžat savas spalvainās rokas pie TAUTAS īpašuma.Kurš jums ir devis tiesības lemt par mana,Jura,Pētera uc Latvijas pilsoņu īpašuma apsaimniekošanu???

13.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
mjuniors

pie Brīvības pieminekļa ir rakstīts "TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI" nevis Latvija un maksā ragā, nevari samaksāt ej tālāk..var pavisam tālu (īrija).. nu blāviens kādi apsaimniekotaji jeb iekasetaji.. nu tiesam to mums vajag?? kad nevari brivi pastaigat pa Latviju?? kura ir brīva?? un kā var piederēt vienai personai tas ko viņš nemaz nav to radījis?...

13.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
mjuniors

p.s. ka urmass saka, roc savu diki un kase uz nebedu!!!! nevis baig gudrinieks uzradies nav jarok, bet jau iekasesim... laikam tadi cukas jus esat tapat ari tie tiklotaji!!! es runaju par tiem legalajiem, kas it ka ar ir legals, bet es ir legals mulkis ar savu bada picku!! un tas ir pareizi (neredzu cilveku lidzvertibu)...kaut gan es domaju ka ari vinjiem vards pareizi, etika, saprats ir svesa lieta!!

13.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
Dzenitis

Es tomēr nosliecos uz to ka dažas ūdens tilpnes būtu jānodod apsaimniekošanā. Nevis tāpēc lai kāds nestrādājot naudu par atļauju iekasētu, bet tāpēc, ka uz dažām vietām makšķernieku ir vairāk nekā zivju. Kā piemēru redzu - ciema vai pilsētas vidū nelielu dīķi kurš nav savienots ar zivju pienesošām upēm. Neredzu kāpēc apsaimniekošanā būtu jānodod Daugava, Gauja, Salaca, Venta, Lielupe utt.

14.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
urmaas

Es nerunāju par pagastu karūsu dīķiem.Kaut ari - iedod tik mazo pirkstiņu ......

15.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
Dzenitis

Urmaas, laikam nāksies piekrist par to pirkstiņu, kamēr pie mums nauda rada pērkamu preci - "izņēmums", tikmēr cerēt uz to, ka viens likums visiem, ir bezjēdzīgi.

15.08.11 Atbildēt | Ziņot 0
 
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager