Mārtiņš Babris

Mārtiņš Babris

M.Babris (maituputns) – plēsīgo zivju mednieks. Spiningot sācis no agras bērnības, un līdz pat šai dienai turpina šo nodarbi. Spiningošanas teorētiķis un praktiķis, mīl izmēģināt dažādu spiningošanas inventāru, un copes tehnikas. Līdaka, zandarts un asaris – sporta zivs, bet zivs dvēselei – forele. Daudzu sacensību, kā arī Latvijas Čempionāta dalībnieks, publikāciju autors. Catch & Release piekritējs. Zivis nav ēdiens, bet gan mūsu draugi!

Jautā onslovs

Labdien!

Daudzi jautā, kādu spoli izvēlēties priekš tviča, kādu priekš džiga...jautājums, kādas tad ir būtiskas atšķirības spolēm šiem dažādajiem copes veidiem? Paldies.

Sveiks Lielākā atšķirība ir tā, ka tvičs rada daudz lielāku slodzi uz spoles mehānismiem, daļām. Dažādas intensitātes rāvieni krietni vien noslogo gan rotora daļu, gan galvenos zobratus. Attiecīgi intensīvi tvičojot spole daudz ātrāk tiek nobeigta. No šī visa secinām, ka tvičam ir vajadzīgas spoles ar daudz jaudīgākām iekšām. Te nederēs atviegloto materiālu zobrati, daļas, kas slodzi noteikti neturēs. Shimano noteikti der spoles ar Hagane iekšām, Daiwa nu pat laiž klajā LT sērijas modeļus ar Tough Digigear zobratiem, kuri ir fiziski palielināti, turklāt ļoti precīzi viedoti. No vecās paaudzes Daiwa modeļiem lieliski der R-PE modeļi, Morethan sērija, kurai ir bronzas zobrati, un kā jau minēju jaunie LT koncepta modeļi - Fuego LT, Freams LT, Caldia LT. Shimano spoles - Ultegra, Stradic FK, Twin Power XD. Protams, te ir arī no svara cik bieži tvičojam, un vai pērkot spoli plānojam to izmantot vairāk par pāris copes sezonām. Bet kopumā varu teikt, ja runājam par tviču ar lielajām mailēm, tad es esmu par 100% pārliecināts, ka multiplikators ir daudz labāka izvēle par bezinerces spoli. Plusi multiem ir daudz, par tiem esmu jau vairāk kārt rakstījis. Vēl nianse, ka tvičam es parasti izmantoju spoles ar ātrāku pārnesumu. Šī nav principiāla lieta, bet ar ātro pārnesumu daudz ātrāk var savākt lieko auklu, pēc rāvieniem. Tāpat ir būtiski vai spole klāt auklu krusteniski. Savādāk pītā aukla, pēc rāvieniem griezīsies ar vien dziļāk auklas kasetē, un nākošie metieni norausies, vai arī beigsies ar voblera noraušanu, metienā. Ar džigu ir savādāk. Lai arī šeit svaru diapazons ir izmantots plašs, un arī smags, bet slodze salīdzinoši ir daudz mazāka. Džigam bieži vien ir svarīgi, kā spole klāj auklu. Par cik viegliem džiga veidiem izvēlamies plānākas auklas, tas ir no svara. Protams, arī krusteniskā auklas uzklāšana. Džigam, starp citu, var izvēlēties vieglākas spoles, spoles kurām ir izmantoti daudz, dažādi kompozīt materiāli.

Atbildēts: 14.marts 2018, 10:43 | 2 komentāri | Adrese atbildei
Komentāri
 
Protams, slodze ir pie rāvieniem, turklāt gan uz rotoru, gan zobratiem. Džigojot parasti tiek izmantotas dažādas animācijas. Klasiskais pāris apgriezieni - pauze, dažādas mānekļa kustināšanas utt. Attiecīgi vienmērīgi ietinot mānekli slodze būs mazāka nekā veicot rāvienus, turklāt ar mānekli, kurš ūdenī rada pretestību, bieži vien spēcīgu. Protams, tvičam var izmantot bezinercenes, neesmu teicis ka nevar :) Tiesa pie spoles izvēles nākas biki piedomāt
14.03.18
 
Neiešu strīdēties, taču, manuprāt, nav viss tik viennozīmīgi...Pie tviča slodze uz spoli faktiksi ir tikai tad, kad kāts tiek "raustīts", ietinot brīvo auklu, slodzes gandrīz nav, turpretī pie džiga slodze kaut arī mazāka, bet tā uz spoli ir visu laiku, kamēr tiek ietīta aukla un vilkts māneklis. Tāpēc, uzskatu, ka nav tik traki ar bezinercēnēm. Arī tvičam mierīgi var izmantot bezinercenes...Optimālos izmēros no 2500 līdz 4000 (pēc Daiwa, Shimano) atkarībā no vobleru lieluma, smaguma, dziļuma...
14.03.18
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager