Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Atbildes

Jautā pop-up

1. kam domāti ir tie klipši auklai starp spoli un svigeri?

2. karpu barību ražotāji piedāvā barības SPECIMENT un SPECIALIST - ar ko tās atšķiras?

3. pēc savas pieredzes, kā Jūs domājat - karpai ir svarīgs aromāts, ko izdala boila vai tomēr svarīgāks ir mixa sastāvs un piedevas?

Atbild Aivars Rudzinskis

1. dažiem patīk tajos ieklipsēt auklu, bet to pamatfunkcija ir saprotama tad, ja lieto spoles bez baitrunner mehānisma - ieklipsē auklu un spoles lociņu atstāj vaļā.

2. ražotāju ir daudz un šo vārdu lietojums, cik man zināms, nav standartizēts - katrs tos var lietot kur un kad vēlas. manā saskarē šādi uzraksti biežāk ir bijuši uz pludiņmaksķerniekiem domātām barībām.

3. un kas tev ir svarīgāks- kā pīrādziņš ziemassvētku rītā smaržo vai no kā tas gatavots? aromāts ir tas iemesls, kas liek karpai piepeldēt un "paskatīties', kas tas tāds. roku un pirkstu tai nav, tādēļ "paskatīties" nozīmē paņemt mutē. savukārt miksa sastāvs un barības piedevas noteiks to, vai karpa tavu boilu ņems mutē otrreiz. tiesa, aromāts nav vienīgais iemesls, kas liek karpai piepeldēt un paskatīties. par šo tematu es šobrīd tulkoju gabaliņus no Rod Hačinsona grāmatas, kas tiek publicēti žurnālā turpinājumos kopš janvāra - palasies un tapsi krietni gudrāks.

Atbildēts: 18.marts 2010, 23:00 | 3 komentāri | Adrese atbildei
Jautā artursap

Sveiki! Kādas ir atšķirības starp SKY POD un RANGER POD? Paldies

Atbild Aivars Rudzinskis

Ranger ir jauns modelis, aptaustīijis neesmu. tas itkā ir papildināts ar visādām jaunām "fīčām". man patika, ka ir īpašs mehānisms, ar kuru var ātri mainīt kāju pozīciju, sky podam tas prasa skrūvēšanu, kas ir samērā laikietilpīgi. no otras puses - šis mehānisms varētu ar laiku izrādīties vājā vieta, sky pod tomēr ir praktiski nesalaužams un nenolietojams. savukārt iestrādātais līmeņrādis gan tam rangeram ir kā zaķim stopsignāls.tajā pat laikā tas ir nedaudz lētāks par sky pod, kas mulsina.

Atbildēts: 18.marts 2010, 22:50 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā automeistars

Labdien.Esu lasījis Jūsu atsauksmes par Century SP.Vai tie pilnībā Jūs apmierina,var būt prasītos kas mīkstāks,kā piemēram NCS,kas ir starp NG unSP ?

Kā ir ar NG spod 4-8 ozs un NG marķieri ?Ja jau kāti labi,tad šiem arī jābūt labiem ?Kā arī maz esu dzirdējis par spod spolēm,ja atklāti teikt,tad viengā,ko zinu ir Daiwa Emblem spod.

Atbild Aivars Rudzinskis

Teikšu tā - SP ir gluži kā formula 1. brauc ļoti ātri, bet tikai tad, ja ļoti labi māk braukt. savukārt ar vidēja līmeņa tehniku, nerunājot jau par iesācējiem, ar šo kātu nav, ko darīt. ja nu vienīgi žvidzināt 300g svinus volgas straumē. NCS noteikti būs daudz piemērotāka izvēle. Ar NG spod un marķiera kātiem viss ir vislabākajā kārtībā, tikai ar to spodu nevajag mēģināt mest vieglas raķetes ļoti tālu, labāk lietot lielākas un smagākas.

50 mm riņķus liek tādēļ, ka auklai mūkot nost no lielās (Big Pit) spoles tā nāk nost lieliem gredzeniem un lielāks pirmais riņķis rada mazāku pretestību šos gredzenus taisnojot. tādā veidā palielinās metiena attālums. teorētiski. praksē gan tas ne vienmēr apstiprinās un ir ļoti atkarīgs no auklas un arī spoles. jārēķinās arī, ka 50mm riņķis ir krietni lielāks un prasa īpašu rūpību transportējot. savukārt, dažādie spoļu turētāji no alumīnija un titāna ir bezgala stilīgi un patīkami rokām, sevišķi karstā laikā, tomēr praktiskas jēgas no tiem nav nekādas.

spodošanai netiek ražotas nekādas īpašas spoles un arī nav vajadzības. derēs jebkura, jo lielāka, jo labāk. galvenais, lai viegli un ātri tin - spodojot tiek patērēts daudz enerģijas un svarīgi, lai rokas nogurst pēc iespējas mazāk. būtisks arī ir svars, jo daudz jāvicinās. katrā ziņā es ieteiktu tieši spoda spoli izvēlēties tādu kvalitatīvāku atšķirībā no tām, kas stāv uz makšķerēm, jo šeit tam ir daudz lielāka nozīme.

Atbildēts: 17.marts 2010, 18:36 | 2 komentāri | Adrese atbildei
Jautā kashulonis

Jautājums vēl par barību. Par pellets (granulas). Vai vari īsumā aprakstīt atšķirību starp boilām un granulām? Cik esmu skatījies, tad spod mixos bez kaņepēm vai kukurūzas, ļoti bieži tiek pievienotas granulas. Daudzos traileros granulas ir neatņemama iebarošanas sastāvdaļa. Esmu redzējis gatavs sistēmas iemešanas, kur uz mata atrodas gan granula, gan boila... Granulām ir plašs pielietojums. Lūdzu pastāsti :

1) Ar ko atšķiras granula no boilas? (cerams, ka ne tikai ar formu,

2) Kā dos gadījumos ir vērts granulu likt uz mata,

3) Kam aromāts vai pievilkspēja ir spēcīgāka, granulai vai boilai?

Atbild Aivars Rudzinskis

granula no boilas atšķiras ar to, ka tās mīkla ir veidota no ūdens, bet boilām no olām. līdz ar to granulas šķīst ūdenī un sadalās. līdz ar to smarža no tām izplatās vairāk. lielākas granulas izšķīst ilgākā laikā nekā sīkas, bet katru konkrēti der pārbaudīt, cik ilgi tā šķīst, lai var attiecīgi lietot barojot. uz mata tādas var likt tikai tad, ja skaidri zin, kad tā izšķīst. ir arī speciālas uz mata liekamās granulas, pārdodas bundžiņās, tās šķīst ļoti lēni.

Atbildēts: 16.marts 2010, 03:08 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā automeistars

Labdien.Lasot žurnālus par karpu copi,esu saskāries ar sev nezināmu nosaukumu,arī Jūsu rakstā, ,,visi popapi dzīvo uz 360 grādi pavadiņas ,, vai ,, nolemjam pāriet uz 360 grādu pavadiņu,,.Varētu izskaidrot,kāda tā ir,ar ko atšķiras no citām ?

Atbild Aivars Rudzinskis

http://www.carp-fishing-tactics.com/rig-360-degree.html

svarīgi, ka popapam ir jābūt sabalansētam ar āķa un griezulīša svaru, jo šeit nav paredzēta papildus sviniņa uzmontēšana uz pavadiņas, jo tā ievērojami pasliktinās tās efektivitāti. šo pavadiņu parasti gatavo no cieta materiāla.

Atbildēts: 12.marts 2010, 13:29 | 4 komentāri | Adrese atbildei
Jautā kashulonis

Aivar, cik lasu tavus rakstus, saprotu, ka esi pilnīgs TRIGAs fans. Ne tikai rakstos vijas caur, pat receptes paštaisītajām boilām arī pārsvarā ir priekš TRIGAs. Esmu dzirdējis tieši šīs boilas plusu (ilgtermiņā panāk labus rezultātus, u.t.t.)

Tad man jautājums ir sekojošs. Pārsvarā džeki, kas aktīvi darbojas ap karpām, eksperimentē ļoti ar garšām, man pašam ir laikam kādi 10 veidu pop-upi un tik pat parastās boilas. Vai nav tā, ka ja nobāzējas uz, teiksim, 3 garšām ar to pilnīgi pietiek, vai tomēr ir reizes, kad tās 10 garšu veidu kombinācijas var dot labāku efektu, nekā ņemoties ar tikai 3 garšām?

Atbild Aivars Rudzinskis

eksperimentēt var un vajag tad, kad nav ne laika ne iespēju atbilstoši iebarot. tad ir jācer uz veiksmi uztrāpīt uz kaut ko, kas var izraisīt karpas interesi. sacensībās, kad ir 3-5 dienas, karpas pierod pie vienas barības un ķeras uz to daudz drošāk, turklāt nav jāeksperimentē. vienīgais, ko dažreiz daru ir barojot ar vienām boilām varu uzlikt sniegavīru no vienas boilas (ar kuru barots) un kāda krāsaina popapa. tomēr vislabākie rezultāti ir tad, ja stingri pieturas pie vienas. tā gan ir tikai mana pieredze, es nepretendēju uz absolūtu taisnību. Frenk Warvick ir ļoti iecienījis ķert tieši uz spilgtām augstas atraktivitātes boilām un viņam ir daudz sekotāju, tomēr prātīgi šādos gadījumos ir nebarot vispār vai ļoti minimāli. kas attiecas uz Triggu, tad tā patiešām ir laba un sabalansēta barība, taču tālu ne vienīgā. līdzīgas ir, piemēram KG1, Cell, Fusion, Active-8, Maple 8 u.c. barības boilas. aukstākam laikam - Trigga Ice. turklāt - trigga labi strādā arī bez iebarošanas, tai ir pietiekošas pievilkšanas spējas arī vienai pašai, it sevišķi, ja to papildina ar GLM, Robin Red vai kādu citu dabisku atraktoru.

Atbildēts: 11.marts 2010, 19:43 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Skipis

Sveiki Aivar! Kuru no šīm divām spolēm Jūs varētu labāk ieteikt, Daiwa infinity vai Shimano big baitrunner?? Esmu dzirdējis kad shimano baitrunners gļučī,citiem atkal šīsspoles kalpo uz nebēdu gadiem ilgi pat bez apkopēm.Paldies par padomiem!

Atbild Aivars Rudzinskis

jā, Shimano Big Baitrunner Long Cast mēdz nenostr'dāt baitrunner mehānisms tiem modeļiem, kas ražoti Taivānā. iepriekš tās tika ražotas citur un tādēl arī vecajiem modeļiem problēmu nav. pēdējā laikā šis netikums gan esot labots, bet pierādījumu tam man nav. Infinity noteikti ir drošāka izvēle, tiesa, maksā arī vairāk.

Atbildēts: 7.marts 2010, 15:38 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā aldens

Labdien!

Vai varat ieteikt kādu karpu kātu spoli pirkt iesācējam ar domu, ka iepatiksies un gribēs vēl kādu laiku pamakšķerēt ar šo ekipējumu. Kādos veikalos tos skatīt? Budžets varētu būt kādi 100 Ls.

Jau iepriekš paldies. Ne asakas!

Atbild Aivars Rudzinskis

Shimano Super Baitrunner Aero 6000XTE vislabākā izvēle - kalpos ilgi un būs viegli rīkoties no paša sākuma. Shimano Baitrunner 6000 GTE-C - mazliet lētāka, bet arī laba. var arī kādu Daiwas modeli, piemēram windcast.

Atbildēts: 6.marts 2010, 01:16 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Jautā artursap

Sveiki. Var būt Jums ir kāda informācija par karpu veikaliem Brēmenē. Nākam mēnes sanāks tur būt, bet neko nevaru atrast! Paldies

Atbild Aivars Rudzinskis

nav gan. es arī nrdomāju, ka vācijā varētu būt specializēti karpu makšķerēšanas veikali, gan jau arī parastajos copes veikalos gana ko var atrast.

Atbildēts: 4.marts 2010, 09:48 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā scoobydoo

Sveiks Aivar!!! Gribēju jautāt,kad un kā pareizi sākt iebarot karpas, ja taisos tās barot un ķert ar cream cajouser boilām visu sezonu??? Ar kāda lieluma boilām vajadzētu sākt???

Paldies jau iepriekš par atbildi!!!

Atbild Aivars Rudzinskis

nuu, iesākumam pagaidi, kamēr nokūst ledus :) tad vēl mazliet - kamēr ūdens sasils līdz kādiem 8 grādiem. var jau arī ātrāk, bet stipri daudz boilu var aiziet. tad sāc pamazām - pa pus kilogramam reizi 3-4 dienās. ja zivju tajā peļķē nav briesmīgi daudz, tad ar šo vajadzētu pietikt. vēlāk vari palikt pie reizes nedēļā un pirms copes - 2-3 dienas iepriekš papildus. sāc ar mazākām boilītēm, tās karpa drošāk pamēģinās. vēlāk var pāriet uz lielākām, bet īpašas vajadzības pēc tā nav. labāk lai ir daudz mazu - tas liek karpām kustēties un meklēt. prātīgi ar vietas izvēli - šeit svarīgi ir barot tur, kur karpa daudz maz uzturas un ja tā pamazām pāriet uz citām vietām, ar savu barošanu vari sekot tai līdzi. galvenais, lai tā pierod baroties ar tieši tavām boilām un tad arī rezultāti būs lieliski.

venīgais - cream cahjouser ir tāda populāra boila, skaties, lai citi tevi neatkož un neuzsēžas uz astes. ja tavā vietā mēdz būt citi karpenieki, es izvēlētos kādu mazāk populāru boilu.

Atbildēts: 2.marts 2010, 20:54 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager