Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Atbildes

Jautā Jannkkelis

Sveiks Aivar!

Šovasar sāku mācīties ķert karpas. Pagaidām ir ļoti švaki rezultāti, viena karpiņa šonakt bija 6-7kg svarā (nebija svari :( ) Jautājums ir par to, kāpēc visi karpinieki parasti izvēlās tālās distances ap 100m? Vienīgais ko es varu iedomāties ir, tapēc, lai karpu nogurdinātu un, lai netraucē viņai cilveku darbība krastā. Bet vai ir vel kāds iemesls kāpēc tiek veikti tik tāli metieni?

Man pašam īsti neizdodas veikt tādas distances, pieļauju domu, ka aprīkojums ir stipri pa švaku, bet priekš pirmās sezonas ir pietiekoš, lai mācītos ķert karpas. Iemetiens sanāk līdz 75m (spēcīgāk baidos mest, jo nezinu vai kāts izturēs slodzi).

Kāts - Supreme travel carp (ar trīs sekcijām) 3.30m garš 2.75 lbs

Spole - Salmo Dinamon Carp runner (varētu būt 4000)

Tākā esmu jauns un zaļš visā šijā pasākumā, tad īsti nezinu cik lielu lomu spēlē svina formas, pagaidām veikalā bija pieejams tikai karotes formā izliets svins 90g.

Ja ir kāds padoms kuru man vajadzētu ņemt vērā par svinu formām, un taktikas iemetienos, būšu pateicīgs ja sniegsi to.

Ar cieņu Jānis.

Atbild Aivars Rudzinskis

tālās distances lielākoties ir sacensību viens no izšķirošiem aspektiem. tas tādēļ, ka krastā ir liela jezga, komandas tuvu cita pie citas, ūdenī daudz auklu un karpas atvirzās tālāk no krasta. tādās reizēs mēdz būt, ka tālāks metiens dod labāku rezultātu. otrkārt, un tas attiecas arī uz ikdienas copi, ar tālāku metienu var sasniegt perspektīvas vietas (konkrētos ūdeņos un konkrētos apstākļos), kuras citādi nevar sasniegt. tomēr kopumā ņemot tālmetiens ir ekstra karpu makšķerēšanā, kas galīgi un pilnīgi nav starp svarīgākajiem. ja runā par iemetienu, tad daudz svarīgāka ir precizitāte - iemest tieši iebarotajā vietā (vai tās malā), iemest tieši tajā gultnes punktā, kas ir interesants utt. tādēļ tikai tad, kad vari regulāri trāpīt metrsreizmetrs kvadrātā tuvākā distancē ir vērts vispār sākt domāt par tālāku distanci. un ar karpas izvadīšanu tam visam nav nekāda sakara. ikdienas copē distancei ir vēl mazāka nozīme, jo vienmēr vari ezera krastā izvēlēties vietu, no kuras ērtāk un vienkāršāk sasniegt perspektīvos punktus. ļoti bieži šādi punkti ir 20-30 metru attālumā, dažreiz turpat pie kājām, tādēļ vēlreiz - daudz svarīgāk ir izprast gultni un spēt atrast interesantas karpu uzturēšanās un barošanās vietas nevis uz dullo lidināt 100 un vairāk metru attālumā. par sviniem runājot - drošāk āķis ieķersies karpas lūpā ar lielākiem (virs 100 g) kompaktas formas sviniem. vissliktākie ir garenie (tālmetiena) svini, savukārt vislabākie - plakani bumbierveida vai kubikveida. jo slaidāks ir svins, jo lielākam vajadzētu būt tā svaram. vienīgais izņēmums šai stāstā ir cope dūņās, bet iesācējiem es vispār neieteiktu ar to nodarboties.

Atbildēts: 13.augusts 2012, 21:56 | 8 komentāri | Adrese atbildei
Jautā NeOn4iks

Karpām labāk izmantot pīto auklu vai žilku , pīto auklu redz karpas ?

Atbild Aivars Rudzinskis

monofilo (žilku) labāk.

Atbildēts: 7.augusts 2012, 19:56 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā NeOn4iks

Lasīju tavu rakstīto ka makšķerējot karpas , lai sekmīgi atrastu karpu būtu jānostājas ar seju pret vēju , un jaizspēta gultes reljefs , jāmēģina atrast bedre un jāiebaro , kādi vēl būtu ieteikumi sekmīgai karpu meklēšanai ?

Paldies , jau iepriekš .

Atbild Aivars Rudzinskis

jebkurš gultnes nelīdzenums var būt labs orientieris, uzkalniņi, kantes. jāmēģina kantes apakšējā un augšējā daļa, arī pa vidu kādreiz. grāvji, kas mēdz iet dīķiem pa vidu. protams, ūdenī sakrituši koki un teritorija ap tiem. zāles (par tām žurnāla iepriekšējā numurā), ejas un logi tajās. dažreiz vienīgā vieta, kur ķeras ir pārdesmit centimetrus no niedrēm. tāpat ir visu laiku jāvēro ūdens, karpas mēdz izlekt un atrādīties, tā ir visdrošākā pazīme, ka viņas konkrētajā vietā atrodas. sevišķi agros rītos (kad vienam otram patīk pagulēt). katrā ziņā ūdeņi jau ir dažādi un katrā vietā nostrādā kaut kas cits, tādēļ jātur acis un ausis vaļā, jāvēro un pēc katras veiksmes vai neveiksmes jācenšas izdarīt secinājumi. jāpieraksta, lai neaizmirstas un tā tā pieredzīte sakrāsies.

Atbildēts: 7.augusts 2012, 19:55 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Stalis

Sveiks!

Mans jautājums būs no pretēja copmaņa viedokļa! Lieta tāda,ka pāris cilvēki vasaras laikā dabiskajā udenstilpnē ir dabujuši milzīgus eksemplārus un sāka braukt tā teikt, pro karpinieki! Un nu jau brauc uz 4dieniekiem un viena kompānija nomaina otru! Bet jautājums, vai tā ir taisnība,par ko daudzi vispār sūdzās! Ja karpinieki sāk barot ar visām boilām,tad parastam copmanim sāk būt lielas problēmas piesaistīt zivi,jo boilas ir kā narkotika via kas tāds.. Runa ir par mazu udenstilpni! Jo nu viņi ir ieņēmuši tā teikt labākas vietas un tur to dara, Ok Līņu laiks beigsies, bet pavasaris nakama vasara! Tapēc tāds jautājums!

Atbild Aivars Rudzinskis

boilas un citas profu barības nav nekāda narkotika, bet gan laba un pilnvērtīga barība, un karpas (tāpat kā cilvēki) to māk novērtēt - tām labāk strādā vēders, tās ātrāk aug utt. loģiski, ka pēc tam uz mazāk kvalitatīvu barību vairs nav tik atsaucīgas. klasiskā copju attiecība boilai pret kartupeli ir 5:1. labā ziņa parastam copmanim ir tāda, ka viņam reizēm pietiek ar vienu tādu pašu boilu, kādu profi baro iekšā kilogramiem, lai noķertu uz šīs boilas "uzsēdināto" karpu. turklāt bieži vien tieši kaut kur ezera otrā galā uz šādu taktiku var tikt pie rekordizmēra. redz, tās lielākās jau cenšas izvairīties no tām daudzajām makšķerēm, kas vienuviet stāv ūdenī nepārtraukti. tiesa, jāizkož, ar ko profi baro. bet kopumā ņemot, protams, ka ir sarežģīti cīnīties. otra labā ziņa ir tāda, ka pro visas noķertās laiž atpakaļ un tās līdz ar to ķersies atkal un atkal. un augs lielākas. bez tam - tā ir lieliska iespēja iepazīties un kaut ko jaunu iemācīties - lielākoties jau pro ir draudzīgi un savas prasmes neslēpj - tas nu pie mums kaut kā pozitīvi iegājies un tā tam būtu arī jāturpinās. tādēļ mēģini tajā visā saskatīt pozitīvo un pagriezt savā labā - tad arī lomi neizpaliks.

Atbildēts: 7.augusts 2012, 03:48 | 3 komentāri | Adrese atbildei
Jautā NeOn4iks

http://www.copeslietas.lv/site/sarunas/topic/1209/

kādā varētu būt bijusi problēma ?

Atbild Aivars Rudzinskis

problēma būtu tāda, ka čaklāk visādi rakstiņi jāpalasa. žurnālā n-tās reizes stāstīts, kā pareizi sasiet montāžas. ja nu galīgi nevar atrast nevienu žurnālu, aizej uz karpu makšķerēšanas veikalu, tur uz pirkstiem parādīs. un nopērc normālu fotoaparātu... no otras puses - ne jau vienmēr montāžā ir vaina. tomēr par to uzzināt var tikai tad, ja ar montāžu viss ir kārtībā.

Atbildēts: 7.augusts 2012, 02:09 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā deniss1990

SVEIKS MEISTAR.nedaudz uzplīšos ar iesācēja jautājumiem karpu makšķerēšanas jomā...

braukšu ceturtdien uz kaķīša ezeru jeb viešuru.

reāli zinu divas labas ,brīvas no ķērājiem vietas,1.ir ar konstantu dziļumu (plato) 2-3 m 150m radiusā no krasta ,2. 30m no krasta 3m dziļš un pēctam lēzens padziļinājums uz 5-6m...

Jutājums sekojoš - kurai vietai būtu šobrīd jādod priekšroka un cik tad tālu būtu jāmet..braukšu uz diennakti..

barošu visticamāk-iebraucot ar laivu un ieberot kādus kg 10 ar zivju kombikormu atjauktu ar melasi un kukurūzu...ceru ka būs gana.

Uz ēsmas likšu kartupeli, paštaisītu boilu no kartupeļiem un mannās, iespējams nopirkšu kautko no tām boilām kas burciņās pārdodās...

un pēdējais - vai feeders izturēs ja nu kas???

Atbild Aivars Rudzinskis

jautājums par fīderi mani samulsināja... ja nu kas? ja baidies mest un arī tad, ja nebaidies - ieved makšķeri ar laivu, tas ļaus precīzāk nolikt tieši iebarotajā vietā vai blakus tai. un smuki uzbērt pa virsu barībiņu. par kaķīti runājot - kolēģis tikko atgriezās no turienes. vismaz 5 gadus nebija makšķeri rokās ņēmis, bet pāris piecinieces tomēr izcēla. stāstīja, ka ne jau tā brīvi ir iespēja izvēlēties sektorus, mēdz būt arī aizņemti u.c. otrkārt, ar ķērājiem tur gan nemaz nav tik traki, bez tiem ir lielākā daļa sektoru, tā kā par to nav jāsatraucas, drīzāk par zālēm... bet arī šeit laiva ir ideāls palīgs - pēc copes lec laivā un kausē zivi atklātā ūdenī nevis velc zālēs un viss būs oki. treškārt, ja jau zini kaut kādas vietas, tad jau paša pieredze lai runā pirmā. mans ieteikums būtu pirmkārt paskatīties uz vēja virzienu un nostāties tā, lai vējš pūš sejā. tas iepūtīs arī karpas. meklē zemūdens nelīdzenumus - uzkalniņus, sēkļus, kantis utt. visbeidzot, viena diennakts kaķītī gan nav baigi daudz, kamēr tās zivis pie tava galda pienāks, būs jau jābrauc prom. anyway, ziņo par rezultātiem!

Atbildēts: 7.augusts 2012, 02:06 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā dokjis

Sveiks ekspert.

Šovasar karpas makšķerēju vairākos savienotos dīķos un copē (gan man, gan pārējiem copmaņiem) diezgan pieticīgi.

Nesen viens copmanis paņēma kūpināšanai vienu 5 kg karpu un izrādījās kā tā vispār nav nārstojusi - puncis pilns ar ikriem. Vispār jau sen bija aizdomas, ka karpām nav izdevies nārsts un tāpēc cope arī attiecīgi nevedās.

Kā šāda situācija ietekmē copi kopumā un iebarošanu? Vai vajadzētu atturēties no lielas iebarošanas tā vieta pa laikam iešaujot nedaudz boilas ik pa pāris stundām?

Atbild Aivars Rudzinskis

neiznārstojušas karpas pie mums ir bieža parādība. karpām nārstam nepieciešami apstākļi, kas ne katru gadu izveidojas un ne katrā ūdenstilpē vispār ir iespējami. kas attiecas uz barošanas daudzumu šādās reizēs, tad ar manu pieredzi būs par īsu, lai droši atbildētu. tādēļ šajā vietā aicinu visus izteikt savus viedokļus un dalīties pieredzē pievienojot komentārus - varbūt tādā veidā tiksim kopīgi pie kādas sakidrības!

Atbildēts: 6.augusts 2012, 12:03 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Aigars33

Labdien, vai ir kāda informācija par Aivieksti (pie Lubānas), kādu mēnesi atpakaļ, pēc 15 gadu pārtraukuma aizbraucu nakts zvejā, rezultātā viens līnis 900 gramīgs.(gruntene - naktstārps) ņemot vērā pavadīto laiku no 19:00 līdz 08:00 pašvaki. ko darīt savādāk, vai iebarot? Ar ko? Kādu ēsmu? Varbūt Aiviekste nav tā labākā vieta un Gulbenes, Lubānas pusē ir kāds ieteikums?

Atbild Aivars Rudzinskis

redz, karpu cope tāda komplicēta padarīšana, ar naktstārpa iemešanu un sēdēšanu vien būs par maz. palasi, pastudē, ko te visur raksta, aizstaigā līdz kādam veikalam, tur tev kaut ko jaunu varbūt parādīs, pa 15 gadiem lietas gājušas uz priekšu. tiesa, Aiviekstē tiešām tikt pie karpas ir grūti, varbūt sāc ar kādiem Nagļu dīķiem, piemēram, uz mežonīgiem ūdeņiem pārcelsies, kad vismaz kaut ko būsi paķēris.

Atbildēts: 31.jūlijs 2012, 23:57 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Artx

Sveiks Aivar! Ir tāda lieta, ka pirms ziemas gribu izķert savā dīķī karpas, dīķis nav liels! Karpas sver ap 4kg katra! Tad lūk jautājums, kā bez speciāla aprīkojuma lai noķer zivteli?

Atbild Aivars Rudzinskis

varbut kāda burvestība noderēs?!

Atbildēts: 31.jūlijs 2012, 23:53 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā kungs

Sveiks Aivar! Vai FOX NTX-r signalizātoriem ir iespējams pieslēgt kādu kustības sensoru. Paldies.

Atbild Aivars Rudzinskis

nē. bet var apvilkt makšķerauklu ap telti un iespraust signalizatorā, ja dikti ir par ko satraukties krastā.

Atbildēts: 29.jūlijs 2012, 00:28 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager