Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Jautā Krishka

Sveiks ekspert!

Gribēju pajautāt par barībām.

1)Esmu dzirdējis, ka karpām aukstā laikā barības vajag taisīt ar ķiploka aromātu vai čili un tunci.

Tā ir taisnība?

2)Es redzēju kā viens vīrietis no korda komandas barībā jauca iekšā čīli mērci, kas pārdodas partikas veikalos vai tas ir prātīgi?

Un ja tā ir taisnība tad kurā gada laikā labāk strādā šie asie aromāti pavasarī vai rudenī un varbūt var arī mēģināt vasaras aukstajās nedēļās.

3)Tas pats jautājums arī par boilām, karstajā laikā vajag lietot piemēram zemenes, ananāsus vai banānus un aukstajā Bloodworm, Salmon, Crab& mussel vai otrādi?

Kādas boilas tu iesaki kuros laika apstākļos vai mēnešos?

4) Un kā ir ar karpu uzturēšanās vietām karstā laikā un aukstā?

1. jā, bet arī siltā laikā tie labi strādā. 2. korda komandai var ticēt. par laiku jau atbildēju. 3. nē, pa lielam nav tāda sadalījuma siltam un aukstam laikam domāti aromāti. ananasu smarža ir tāda univerāla aukstā laika smarža, kaut gan pie mums aukstais laiks parasti nozīmē novembri, kad vispār reti, kurš makšķerē. anglijā tas ir decembris/janvāris/februāris. un ūdeņi katrs ir atšķirīgi, tādēļ kaut ko ieteikt ir neiespējami. jāmēģina un jāmeklē pašam. vienīgais, kas noteikti strādā gan vasarā, gan ziemā, ir kvalitatīva barības boila, ar kuru tiek pastāvīgi un kaut cik regulāri barots. 4. karpas meklē kur siltāks ūdens un vairāk skābekļa (kas dažreiz nav viena un tā pati vieta), kā arī, protams, barību. esmu ķēris karpas pie mums gan aprīlī gan oktobrī no metra dziļuma un no 7 metru dziļuma. nav noteikta principa - viss atkarīgs no laika apstākļiem. saule silda ūdens virspusi, vējš to dzen uz kādu no krastiem un apakšā atpakaļ. un otrādi - aukstais nakts gaiss ūdens virspusi atdzesē. ja nevari izpīpēt, ņem termometru un mēri ūdens temperatūru dažādās vietās un dažādos dziļumos.

Atbildēts: 5.augusts 2013, 21:05 | Komentēt | Adrese atbildei
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager