Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Jautā yap

Sveiks,

Pēdējā karpu copē saskāros ar lielu vēžu aktivitāti, kur katra boila vai cita ēsma, ko liku uz mata sistēmas tika vnk iznīcināta :) Copes vietas bija trīs: viena dziļumā, otra uz pacēluma (galda)...uz trešo pārgāju jau bezizejas variantā (makšķerēju zālē ar pop up) vienu karpiņu 5kg dabūju, bet arī tur parādījās vēži un cope pazuda.

Varbūt vari padalīties ar savu viedokli šajā ziņā?

Paldies.

vispār, kur vēži, tur karpas, no tādām vietām prom mukt nevadzētu. cita lieta - kā saglabāt boilu? ir arī otra problēma - vēži var sapiņķerēt pavadiņu tā, ka copes brīdī tā nenostrādās. Teikšu uzreiz - 100% perfekta risinājuma nav. Ir varianti: 1. shrink tube boilām. trubina, ko uzmauc uz boilas un patur virs tvaika - tā saraujas un no boilas paliek redzmas tikai maliņas. tās vēzis apskaldīs, bet tālak netiks. boila būs funkcionējoša, tiesa, varbūt mazāk atraktīva. tomēr, kā jau teicu, karpas turpat tuvumā ir un milzīga atraktivitāte nemaz nav nepieciešama. drīzāk otrādi. 2. supercietas boilas. te ir versijas. ir piedeva, tipa hardener vai kaut kas tāds, ko pieliek pie mīklas un boilas sanāk cietākas. es pats vienkarši taisu pēc iespējas sausu mīklu (mazāk olas, vairāk birstošās sastāvdaļas), tā, ka pat lāgā samaisīt nevar, tad caur spēcīgu gaļas mašīnu utt. tad vāru mazliet ilgāk nekā parasti un pēc tam ļoti ļoti ilgi kaltēju. visbeidzot trešais variants, ir dipi, piemēram, mainline pulse, kuros ilgāku laiku turēta boila paliek cieta kā akmens. Ideālā kārtā ir apvienot visas trīs metodes. palīdz ļoti, turklāt pasargā arī no baltajām zivīm. loģiski, ka pēc tam vajadzēs urbi. dipā labāk turēt boilu jau ar visu āķi. 3. mākslīgās gumijas, plastmasas ēsmas. var bagātnāt ar aromatizatoru. 4. Karpela konteiners, ieguglē, sapratīsi. 5. zigrig 6. pludiņmakšķere ar āķi pusūdenī vai kaut 10 cm virs grunts

Atbildēts: 12.oktobris 2017, 15:51 | 1 komentārs | Adrese atbildei
Komentāri
 
yap
Paldies par ieteikumiem :)
12.10.17
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager