Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Jautā Gribulis

Labdien. Jautājums- kā karpa sadzīvo/nesadzīvo ar bebriem. Abavas perspektīvās karpu vietas šogad izskatās pēc bebru paradīzes. Vai maz ir jēga iebarot? Otrs jautājums par iebarošanu tai pašā Abavā. Ja baro regulāri, ik pa pāris dienām, vai puskilograms kukurūza+ boilas(kopā pus kg.) nav par daudz.Doma par ilglaicīgu iebarošanu/copi, tas ir, copēt reizi pa reizei sezonas garumā, bet barot vietu regulāri. Vai viss nesāks skābt un rūgt, Abava nav lierlza upe ar lielu zivju blīvumu. Jau iepriekš paldies.

Bebrs ir augēdājs un zivis neaiztiek. Manuprāt, karpai nevajadzētu no tā pārāk baidīties. Barības daudzums atkarīgs no tā: 1. cik daudz karpu to ēdīs 2. cik lielas karpas (lielākas apēd vairāk) 3. cik ilgi ēdīs (līdz nākamai barošanai) 4. cik ātri sagremos (jo siltāks ūdens, jo ātrāk) Pat ja tev tur dzīvo tikai viena karpa, puskilogramu pārtikas vasaras vidū tā notiesās ar gardu muti un diez vai kas pāri paliks. tā kā ber droši. ja nu ir šaubas, vai tas ēdiens tiek apēsts, vienmēr jau var pēc tam ienirt un apskatīties. kukurūza ir dzeltena un to ļoti labi var redzēt. Par skābšanu un rūgšanu pavisam nesatraucies. Tieši otrādi, mazliet ieskābusi (ierūgusi) kurkurūza ir daudz labāka barība nekā svaiga, tikko sagatavota.

Atbildēts: 12.jūnijs 2020, 20:59 | Komentēt | Adrese atbildei
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager