Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Jautā Monvids

Sveiks, Aivar! Pēdējās Copes lietās lasīju, ka profi sacensībās iebarojamajai barībai pievienojot aminoskābes. Vau tu lūdzu nevarētu pastāstīt par šo lietu plašāk - kas ir aminoskābes, kapēc karpām tās patīk un kādu daudzumu aminoskābju pievienot barībai, un kā to darīt?

dažādas aminoskābes ir pilnvērtīga uztura neatņemama sastāvdaļa, arī cilvēkiem. dažādās koncentrācijās tās ir dažādās ēdiena sastāvdaļās. gatavojot boilas bieži pievieno t.s. aminoskābju kompleksus - tas ir kokteilis no dažādām aminoskābēm, sabalansēts atbilstoši karpas vajadzībām. nutrabaits, piemēram, piedāvā nutramino un multimino kompleksus. uz nutrabaits boilu iepakojuma var izlasīt, vai tur kāds no šiem ir iekļauts. tāpat tie ir sastopami dipos un sprejos, tā kā izmērcējot vai apšpricējot boilu aminoskābju saturs tajā strauji pieaugs. aminoskābes ir uzturviela, kuru praktiski nav iespējams pārdozēt, tādēļ tās pievienošanas daudzums ir atkarīgs tikai no maciņa, jo šie kompleksi nav lēti. kattrā ziņā uz iepakojuma ir rakstīts, kāds ir optimālais daudzums boilas sastāvā. sacensībās kādu kompleksu pievieno arī veidojot iebarojamo. principā, aminoskābe ir tas signāls, kas pasaka karpai, ka tā bumbiņa ir ēdama.

taupības nolūkos var izmantot tās aminoskābes vai kompleksus, ko izmanto fitnesam, bet nekāds speciālists par šo es neesmu.

Atbildēts: 6.septembris 2009, 23:45 | Komentēt | Adrese atbildei
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager