Aivars Rudzinskis

Aivars Rudzinskis

Makšķerē karpas Latvijā un ārpus tās robežām kopš 1997. gada piekopjot moderno "noķer un atlaid" principu kā arī visas iespējas, ko piedāvā modernās karpu makšķerēšanas teorijas. Vai tas ir ezers vai upe Latvijā, Volga, Ebro, St.Lawrence vai cita tūristu iecienīta karpu vieta pasaulē - jautājiet un mēģināsim kopīgi rast atbildes.

Karpa nav ēdiens, karpa ir draugs

Jautā dokjis

Sveiks ekspert.

Tātad jautājums un situācijas apraksts.

Karpas ķeru (mēģinu ķert) dīķu kaskādē – 5 dīķi savienoti ar caurtecēm un slūžām. Dīķi diezgan atšķirīgi – kāds lielāks, kāds dziļāks, cits vairāk aizaudzis utt. Visi dīķi ir krietni veci un karpas šeit tiek ielaistas un dzīvo jau gadus 30. Vēlā rudenī tiek ielaista jaunā paaudze (1-2kg), kuras tīri labi ķeras pavasaros. Pienākot vasarai karpu aktivitāte krietni samazinās un arī pavasara copmaņu pieplūdums apsīkst.

Karpu populācija ir diezgan liela un par lielākajiem eksemplāriem pat grūti spriest (šovasar tāda ir 12,5 kg, bet pilnīgi droši ka ir arī krietni lielākas).

Principā problēmjautājums ir sekojošs – neizdodas noķert lielās karpas (4+ kg) un nejau man vienam. Vīri makšķerē ar dažādiem paņēmieniem – pludiem, gruntenēm un arī boilām (pēdējiem gan šad tad izdodas noķērt prāvākas karpas, bet arī ļoti reti). No otras puses pirms gadiem 10-15 karpas ķērās salīdzinoši labāk, kaut gan ķēra uz vienkāršākām sistēmām un ēsmām, par boilām nemaz nerunājot.

Kopš pagājuša rudens pamazām mēģinu sākt ķert uz boilām, paralēli vēl iemetu pa gruntenei vai pludiņam, lai ir kur aci piesiet. Lielāko karpu esmu dabūjis 3,5kg.

Nostrādājušas ir boilas kg-1 un strawbery jam. Šovasar paziņas ir noķēruši kādu eksemplāru arī uz triga. Pēdējā laikā mēģinu uz Source, bet rezultātu nav.

Pamatā makšķerēju īsas sesijas, pēdējā laikā sakarā ar darbu sanāk pasēdēt teiksim no plkst 19:00-24:00. Bet ir arī makšķerēts no agra rīt līdz vēlam vakaram.

Būšu pateicīgs par kādu ideju, padomu vai stratēģiju, kura Tavuprāt varētu nostrādāt.

tādēļ jau tās lielās izdzīvo, ka ir gudrākas un uz makšķernieku āķiem tik viegli nesēžas. vienīgais veids, kā pie tādas tikt ir būt vēl gudrākam un tomēr mēģināt piemānīt. pirmais, ar ko var paeksperimentēt šādos gadījumos, ir dažādot sistēmas un pavadiņas. pavadiņu veidi ir vairāki un katru no tiem šādos apstākļos der pamēģināt. ja karpa ir iemācījusies izspļut vienu sējumu, tas vēl nenozīmē, ka tikpat veikli tā tiks galā ar citu. tādēļ jau to pavadiņu veidu ir tik daudz. otrs veids, kā noselektēt lielās no mazajām gadījumos, kad mazās ķeras kā trakas, ir samērā intensīvi barot kādu laukumu, bet ķert šī laukuma malās - lielās parasti uzturas nostāk no lielā bara, bet nekur tālu arī nav - uzlasa to, kas paliek pāri un arī ziņkārība tām neļauj tā viegli noskatīties uz to rīšanu. trešais, kas mēdz nostrādāt tādās situācijās, ir ūdenī krietni ilgāk pastāvējusi boila salīdzinājumā ar tām, kas tiek lietotas iebarošanā. ķerot īpaši lielās, es, piemēram, mēdzu nepārmest makšķeri pat 24 stundas un vēl vairāk. protams, ar nosacījumu, ka esmu pilnīgi pārliecināts, ka tur apakšā nekas nav sapiņķerējies. aukla, pavadiņa un arī boila pārklājas ar zemūdens netīrumiem u.c. un izskatās daudz dabiskāk izraisot mazāk aizdomu. ja nav laika tik ilgi gaidīt, var vienkārši paturēt boilas kādu laiku tā paša dīķa ūdenī, bet tam būs tikai daļējs rezultāts. tomēr arī tāda mazāk smaržīga boila var lielajai un uzmanīgajai karpai patikt labāk nekā svaiga smaržīga. visbeidzot, klasika ir ilgstoša (2-3 nedēļu) iebarošana ar kvalitatīvām barības boilām (piemēram, trigga, kg-1, source) un tikai. iebarot var vienā vietā vai vairākās. jo lielāka karpa, jo lielāku priekšroku tā dod kvalitatīvai barībai un šīs boilas ir tieši tas, kas viņai nepieciešams. par sistēmām runājot, lielākai karpai der garāka pavadiņa (25 cm un vairāk) un samērā plaši izkaisīta barība (boilas) - lai tā atrastos pastāvīgā kustībā. tikai tad tāda gara pavadiņa droši nostrādās, savukārt ar īsajām tāds viltīgas karpas ir iemanījušās vieglāk tikt galā un neuzķerties. nu jā, droši vien lieki piebilst, ka visai sistēmai uz grunts ir jābūt maksimāli nemanāmai, piespiestai pie zemes, pieskaņotai pēc krāsas utt - par to jau rakstīju L.Hjuindaika grāmatas tulkojumos žurnālā pagājusogad, kurus noteikti der izlasīt, ja gribas ķert ko lielāku ar divniecēm.

Atbildēts: 20.jūnijs 2012, 21:18 | Komentēt | Adrese atbildei
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager