Sveiks Normund! No sirds novēlu jūsu ģimenei panākumus PČ. Esmu nolēmis pirkt eholoti, konkrēti LOWRANCE X125. Salmo katalogā eholote pārdodas ar vai bez devēja. Kas tas īsti devējs ir? Un vai viņam stars uz priekšu rāda arī?
Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.
Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:
Sveiks Normund! No sirds novēlu jūsu ģimenei panākumus PČ. Esmu nolēmis pirkt eholoti, konkrēti LOWRANCE X125. Salmo katalogā eholote pārdodas ar vai bez devēja. Kas tas īsti devējs ir? Un vai viņam stars uz priekšu rāda arī?
Nu nekāds dižais ehalotu speciālists gan es neesmu, šīs vasaras katalogā šis modelis ir tikai ar devēju, tāpēc neiespringsti un ņem tik ciet, šim ehalotam stars iet tikai uz leju, LOWRENCE un EAGLE modeļiem visiem stars iet tikai uz leju, tevis minētais ir FISHING BODY ehalots, kuri ir patentējuši to sānstaru, bet vai tas kaut ko dod arī ir ļoti strīdīgs jautājums, jo pamatā jau ehaloti lieto, lai atrastu dziļuma kantes, sēkļus u.t.t., nevis lai meklētu zivis. Katrā gadījumā pirms ehalotes pirkšanas iesaku pakonsultēties pie SALMO veikala pārdevējiem, tur ir cilvēks, kurš ir izkodis ehalotus pilnīgi, izstāsti viņam ko tu no aparāta gribi un viņš tev ieteiks kuru aparātu tev vajag, un tas noteikti nenozīmē, ka pārdevējs ieteiks dārgāko.
Sveiks Normund! Kādai apmēram jābūt ūdens un/vai gaisa temperatūrai, lai breksi sāktu ķerties upē ar piebarošanu? Cik saprotu breksi tagad ņem labi, bez piebarošanas, vai tā tas ir? Kur jūs parasti ķerat brekšus - upē vai ezerā? Pasakiet kādu labu savu brekšu iebarošanu un esmu upei pavasara beigām (ne visai siltam laikam). Paldies!
Interesanti kur tad tas breksis bez barošanas ķerās, pačuksti, es tādu vietu nezinu, jo zem vārda ķerās saprotu nevis 1-2 noķertas zivis, bet gan mērķtiecīgu brekšu ķeršanu ar 10-20-30 noķertām zivīm. Breksis ēd visu gadu, upēs tas aktivizējās praktiski uzreiz pēc ledus iziešanas, tāpēc arī pats pamatā brekšoju upēs, tur zivis ir mazāk kaprīzas, Ventā un Salacā jau patreiz februāra beigās , marta sākumā var mērķtiecīgi ķert brekšus. Receptes neturu noslēpumā, šī ir mana iecienītākā barība, tiesa šīs barības Latvijā būs tikai uz marta vidu : 2 kg BRUDA breksis, 1 kg SENSAS breksis, 0.3 kg BRUDA barības līme, šos komponentus var sajaukt jau mājās un uzreiz sadalīt 2 vienādās daļās un sabērt atsevišķos maisos. Pie upes vienu daļu ieber spainī, un mitrina šo barību ar melases un ūdens maisījumu, bet tas nav tik būtiski, var ar tīru ūdeni, barības mitrināšanas process ir intīms pasākums, barību ir jājūt, lai to nepārmitrinātu, bet arī lai tā nebūtu pārāk sausa, tad tā ātrāk izskalosies. Kad barība ir samitrināta, tai ļauj minūtes 10 piebriest, vēlreiz samaisa un pievieno 3-5 kilogramus zemes, es parasti lieku 5-6 kg, visu kārtīgi samaisu, ja vajag, tad biki samitrinu, lai var veidot cietas bumbas, tad pievienoju nedaudz motiļu vai kapātu slieku, ja motiļu, tad uz dienu ar gramiem 100 pietiek, sākumā pielieku gramus 20, galvenais lai viņi vispār tur būtu. Startā lieku bumbas 5-7, tālāk jau kā brekši prasa. Aukstā laikā barībai pievienot tārpus ir pad daudz svarīgāk kā siltā, jo bieži vien breksis reaģē tikai uz tārpiem.
Labdien! Vai šobrīd jūrā uz smagās gruntenes ķeras butes? Kādas ēsmas lietot?
Teorētiski ķerās, tikai jūra ir daudz neprognozējamāka par iekšējiem ūdeņiem , tāpēc bieži vien jūrā ir krasta straume, kas nes zāles un dažādas drazas, kas padara makšķerēšanu praktiski neiespējamu, tāpēc vislabāk par ikdienas ativitātēm jūrā vari uzzināt lapā zive.lv, kur veči reizēm padalās ar informāciju kā, kur un uz ko.
Sveiks! Mani neliek mierā šī siltā ziema, tāpēc gatavojos pavasara un vasaras copei.... Man ir jautājumi par vimbu copi, zinu, ka vēl par ātru, bet teorētiski viņām vajadzētu nākt ātrāk nekā parasti vai ne? Uz ko tās labāk ķert? Pagājušajā gadā ķēru uz garnelēm un sliekām... Cik lielus āķus vajag lietot? Kur jūs parasti ķerat vimbas Gaujā, vai kur citur? Un kā īsti ir Salacā, es tur nekad neesmu bijis? Liels paldies!
Vimba upēs ir visu gadu, lielais pavasara gājiens Ventā un Lielupē sākās jau no rudens un ar lielajiem pavasara ūdeņiem vimba kāpj ļoti ātri, palasies internetā, vimbu jau velk pilnā sparā. Par ēsmām, ja runa iet par gruntsmakšķeri, tad mana mīļākā ēsma tomēr ir un paliek izlobītas garneles gabaliņš(ar nazi sagriežu tādas tabletītes) un 3-5 motiļi uz āķa, šādu kumosu nesmādēs ne breksis, ne sapals un protams, ka ne pati vimba. Es nelieku lielus kumosus, jo vimba jau nav cūka, bet gan tāda vidēji liela zivs, tieši šī iemesla dēļ arī āķus, precīzāk plastmasas vai spilgti krāsotas svina mormiškas izvēlos ar 12., maksimums 10. numura āķiem, praksē ir pierādījies, ka pludināšanai un vieglajai gruntsmakšķerei spilgtas mormiškas ir daudz rezultatīvākas par plikajiem āķiem, sevišķi jau pašā agrā pavasarī, kamēr ūdens nav noskaidrojies, priekšroku dodu zaļi sarkanām, fosforizēti sarkanām, zaļām mormiškām.
Pats vimbas ķeru tikai tad, ja neķerās brekši , raudas vai baltie sapali, jo vimbu kulinārās īpašības tā arī neesmu sapratis. Pavasaros visvairāk makšķerēju Salacā, bet kā vimbu upe Salaca ir beigusies, vēl jau zivis ir, bet ne tuvu tam cik to bija vēl gadus 5 atpakaļ un te pie vainas nav makšķernieki, bet gan dabas procesi, jo piemēram pavisam netālajā Pērnavas upē vimbu ir ļoti daudz, neskatoties uz to, ka Igauņiem nav ķeramo vimbu skaita ierobežojuma . Gaujā iecienīta pamatā ir tikai gruntsmakšķerēšana, sevišķi jau agrā pavasarī, kamēr palu ūdeņi neļauj straujajos upes posmos makšķerēt ar pludiņu. Starp citu Salacā jau gadus 3 pavasaros ir aizliegt izmantot gruntsmakšķeri.
Labdien! Es esmu izmeklējis visu internetu un tāpat netieku galā! Man interesē no kura datuma ir aizliegts makšķerēt no laivas (upē)? Jo upe lāga nebija aizsalusi!
Pieļauju, ka šis punkts nav tā īsti atrunāts, lai gan man pa galvu jaucās kaut kāds datums 1. marts, bet varu kļūdīties, ja tas tevi tiešām interesē, tad ieej fishing.lv lapā un uzprasi to J.Stikutam, cilvēkam, kurš ir bijis klāt pie lielākās daļas noteikumu izstrādes
Labdien! Kādus tārpus labāk izmantot vasarā lai noķertu asari? Vasarā, lai noķertu lielu asari, cik grami jābūt pludiņam, kāda krāsā jābūt tam?
Sliekas un naktstārpi, arī motilis, lielu asari gan biežāk var noķert uz mazo ēsmas zivtiņu, pludiņa izmēram un krāsai nozīmes nav, asaru copei ir ieteicami apaļu formu pludiņi, tie vairāk šūpojās un kratās viļņos, tādējādi kustinot ēsmu, asaris ir plēsējs un viņam visādi lēkājoši tārpi nepatīk, tāpēc viņš klūp virsū un ēd to tārpu nost.
Katram ir sava iecienītā makšķeraukla, bet es gribētu uzzināt kādas firmas auklu jūs izmantojat mačkātam?
Pēdējos pāris gadus es to vien daru kā testēju auklas, jo esmu SALMO firmas eksperts un mēs pa visu pasauli meklējam auklas, lai jau nākošajā sezonā varētu piedāvāt pilnīgi jaunu auklu kolekciju, ja runājam par tām auklām, kas ir nopērkamas veikalos šobrīd, tad es lietoju divas, BROWNING FEEDER, tāda tumši sarkana aukla un SHIMANO TEHNIUM, pelēka, necaurspīdīga aukla. Šīs auklas lietoju tikai uz tiem mačkātiem, ko izmantoju mačos, ikdienas copē parasti iztieku ar SALMO EVOLUTION aukliņu, tinu uz spoles 0.20mm auklu, parasti jau aukla nepaspēj novecot, kaut kur ik pa laikam kaut ko norauju, tāpēc sanāk, ka uz biežāk lietojamām makšķerēm sezonas laikā auklu nomainu 2 reizes, tāpēc tā vienmēr ir svaiga.
Labdien! Gribu zināt kādas barības labāk pirkt 5-8m dziļam ezeram (piemēram, Kaupēnu ezers), ja grib sēdēt uz brekšiem un raudām?
Ezera dziļumam ar barības izvēli nav nekāda sakara, piemēram es ar vienām un tām pašām barībām strādāju gan upē, gan ezerā, mainās tikai barības konsistence un pievienotās zemes daudzums. No tava jautājuma ir grūti saprast par kuru gada laiku tu runā, ja par ziemu, tad paskaties dažas atbildes augstāk, ja par vasaru, tad tā brekšu ēdienkarte nedaudz pamainās, patreiz par to nerunāšu, bet nākot tuvāk vasarai par šo tēmu būs ļoti daudz kas rakstīts gan CL žurnālā, gan manā interneta lapā, droši vien, ka arī šeit.
Sveiki! Gribēju pajautāt par auklām, proti, lietoju 0.12mm, taču tā pinas, bet kad lietoju 0.16 tā nepinas. Kā tas ir izskaidrojams un kā no tā vislabāk izvairīties? Esmu iesācējs.
Paņem 0.4 auklu un varēsi ar to mušas sist, bet ja nopietni, tad ne jau auklā ir vaina, vaina ir tikai un vienīgi pieredzē, arī laika apstākļos un pat tajā kā tu sēdi, jo aukla tievāka, jo tā vairāk pinās ziemā, jo tā daudz vieglāk pakļaujās vismazākajām vēja plūsmām, tāpēc es ieteiktu makšķerējot ar tievām auklām (ziemā) pamest makšķerīti sānis, tādējādi tev ap rokām un kājām appīsies mazāk auklas, patiesībā jau 0.12 ir resna aukla, tāpēc ja gribi vienmēr būt ar lomu un iemācīties makšķerēt, necenties asaru, raudu un citu vidēji lielu zivju copei lietot resnāku auklu, labāk nedaudz piedomā pie savām kustībām, piecērt, pavelc zivi ar vienu roku, ar otru pamet makšķerīti sānis. Tieši tas pats ir ar vēju, ja sēdēsi tieši ar muguru pret vēju, tad aukla virpuļos, ja nosēdīsies nedaudz ieslīpi, tad vējš auklu nesīs sānis, paskaties kas notiek upē aiz akmeņiem, jo stiprāka straume, jo vairāk tur virpuļo, ar tevi un vēju ir tieši tāpat.
Labdien! Kur ezerā meklēt plaudi ziemā? Kādā dziļumā? Mēģinu visur, bet ķeras raudas, pa brīdim kādam trāpās plaudis! Varbūt piebarot plaudi kādā āliņģī? Kādu barību izmantot?
Par barībām izlaidīšu, jo tikko atbildēju uz iepriekšējo jautājumu, par vietām kur meklēt breksi, tieši breksi, nevis plaukstas izmēra finieri, lielākoties ziemā brekšus makšķerē dziļāko ezera vietu tuvumā, reizēm arī pašās dziļākajaš vietās, tomēr perspektīvākas ir tieši pašas dziļuma kantes un to apakšējā daļa, lai atrastu šādas vietas ir daudz jāurbj un ar barotavu jāmēra kā mainās dziļumi. Parasti ir jābaro ap 10 āliņģu dažādos dziļumos, tad ir vieglāk atrast kur breksis tajā dienā vai tajā stundā uzturās.