Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.

Atbildes

Jautā Deelz

Labdien! Vai makšķerējot brekšus no laivas ir svarīgi cik lielā attālumā no laivas ir āķis ar ēsmu, vai arī ja ir iebarots tad var kaut pie paša laivas borta makšķerēt?

Atbild Normunds Grabovskis

Viss atkarīgs no vietas un dziļuma kādā makšķerē, ja tas viss notiek 1-2 metru dziļumā, tad tam ir ļoti liela nozīme, ja 4 un vairāk metru dziļums un uzvedies laivā ne pārāk skaļi, tad var veiksmīgi copēt arī ar ziemas vai speciālo borta makšķerīti, kas patiesībā arī ir ļoti aizraujošs copes veids. Seklās vietās , lai cope būtu veiksmīga, makšķerēt ieteicams būtu ne tuvāk par 10-15 metriem no laivas, tad zivis jutīsies krietni drošāk.

Atbildēts: 31.augusts 2007, 23:17 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā jurchix81

Sveiki. Vienā no iepriekšējiem jautājumiem par brekšu copi Jūs atbildat tā: "...velti vienu rītausmu brekšu uzturēšanās vietas atrašanai...'' Vai varētu uzzināt sīkāk, kā notiek šīs vietas atrašana un kam tieši ir jāpievērš uzmanība? Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

UUUU, tas ir baigi apjomīgs jautājums, ja sāk tajā līst iekšā tā no nulles, ja savukārt runājam par kādu noteiktu upes vai ezera posmu, tad viss jau ir vienkārši, stāvi un skaties, zivis pašas uznāks augšā un parādīsies, daļēji atbildi saņemsi iepriekšējos komentāros, vēl jau var meklēt vietas, kur ir redzami izteikti daudz smalki burbulīši, bet tik pat labi tur var rakties karūsas vai karpas.

Savukārt ja runa ir par kādu konkrētu vietu, kur veči ķer brekšus, tikai tu gribi saprast kurā attālumā un kurā rajonā to darīt, tad nu ir jāvēro kurā attālumā parādās brekši vai lielie mutuļi, tuvojoties rudenim ar vējiem un lieliem viļņiem to diemžēl izdarīt ne vienmēr ir reāli, tad nu parasti rīkojos tā, ka mēru dziļumus, meklēju kādu dziļuma kanti un tur baroju, ideāli ja copē divatā vai trijatā, tad sākumā katrs uztausta kādu perspektīvu vietu (kantes lejas daļu, kādu zemūdens pauguru u.t.t.) citā attālumā , sabaro un tad skatās kurš attālums un kurš rajons tad sāk strādāt labāk. Te gan ir viens moments, visiem šiem „pārbaudītājiem” jābūt daudz maz viena līmeņa makšķerniekiem un vismaz sākumā jāstrādā ar daudz maz līdzīgām barībām, tad iegūtā informācija būs cik necik objektīva. Lielais breksis var likt pagaidīt, bet tie līdz kilo finieri piesakās diezgan ātri un stundas laikā no iebarošanas brīža jau top skaidrs būs vai nebūs.

Atbildēts: 31.augusts 2007, 23:16 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā ar4ikz

Cik izmaksātu laba salmo spole, kāts, vizulis, aukla?

Atbild Normunds Grabovskis

Man kā SALMO ekspertam , kurš ir izmēģinājis darbībā visas spoles, ir jāsaka, ka praktiski visas spoles no patreizējā SALMO sortimenta jau ir ļoti labas kvalitātes, jautājums ir nedaudz savādāks, kādai makšķerei vai spiningam tev to spoli vajag, tam vienmēr ir jābūt pirmajam jautājumam, jo katra spole, katrs kāts tomēr ir paredzēts kādam noteiktam makšķerēšanas veidam, vienas ir jūras copei, citas pludiņmakšķerēšanai, citas gruntsmakšķerei vai spiningam un ja spoli, kas paredzēta vienam makšķerēšanas veidam sāk intensīvi izmantot citam, bieži vien spole, kāts vai cits inventārs vienkārši neiztur neparedzēto slodzi. Par piemēru es vienmēr minu ikdienā lietojamus priekšmetus, piemēram, galda piederumus, dakšiņai ir savs pielietojums, karotei savs, bet tikko jūs ar karoti sāksiet rakt zemi dārzā, tā viņa vienkārši salūzīs, neatkarīgi no tā, kādas firmas ražojums tas būs.

Ja gribi saņemt sakarīgu atbildi, tad apraksti lūdzu mērķi kādam gribi iegādāties spoli un citu inventāru, tad es varēšu nosaukt konkrētas lielas ar konkrētiem cipariem un pat pateikt kur tās lietas ir atrodamas.

Atbildēts: 31.augusts 2007, 23:13 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā ar4ikz

Kādu barību vajag, lai iebarotu asari vai raudu?

Atbild Normunds Grabovskis

Lai piesaistītu asarus kādai noteiktai vietai vis biežāk izmanto viltīgu paņēmienu, ka ar smalkas barības palīdzību sapulcina mailītes un citas smalkās zivtiņas un asaris ļoti ātri saprot kur ir iespēja iekost un sanāk šajā vietā no visām pusēm.

Savukārt sportisti sacensībās asaru piesaistīšanai izmanto dažādus tārpus, kurus pievieno barībai, vai pat vispār izmanto tikai zemi ar tārpu piedevu, asari tur savācās lielos daudzumos, bet pamatā tie ir nelieli asarīši ar retiem izņēmumiem.

J a runa ir par ikdienas copi patreiz rudenī, tad es ieteiktu izmantot pirmo variantu, ja nav smalko zivju barības, tad vari izmantot baltmaizi, pat labāk tikai baltmaizes garozu, sīkzivis to ilgāk plucinās. Vienīgi jāņem vērā, ka ārā sāksies rudens, un daudzos ūdeņos jau septembra beigās sīkzivis vairs augšējos ūdens slāņos nerādās un večiem pamazām sākās problēmas ar ēsmas zivtiņām.

Atbildēts: 31.augusts 2007, 23:12 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā klesis

Sveiki! Lasu un nevaru saprast. Kā tad izskatās tā brekšu deja, kur viņi tusējās? Mierīgā laikā bieži redzu, kur zivis spēlējās, bet vai tad tie ir brekši, nevis rauda vai kas cits. Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Brekšu dejas var redzēt agros rītos, reizēm arī vakaros, pa dienu lielie rādās salīdzinoši reti. Es par brekšu deju saucu tos skatus, kad brekši kā delfīni iznāk pilnībā no ūdens, pietam izdara to ļoti klusu, kad uztrāpa uz vietu kur brekšu ir daudz, tad reizēm var redzēt vienlaicīgi iznākam no ūdens desmit un vairāk lielus brekšus, kolosāls skats. Mazākie brekšuki, ko es saucu par finieriem, tie gan taisa tādu specifisku plunkšķi ar asti, kad iemanās, tad var atšķirt pēc skaņas kas tā par zivi uzspēlēja, nu ar 90 % precizitāti var pateikt. Liela, mierīga zivs taisa lielu, klusu plunkšķi, pat precīzāk sakot tikai lielu mutuli uzmet, jo plēsīgāka zivs, jo skaļāks plunkšķis, visskaļāk uzvedās meženes, tad nāk līdaka, ak jā, kad Daugavā sams uzsit, tad norīb pus upe, teiksim asari vairāk šmakstina, ķerot mailes, lai sāktu „lasīt” upi vai ezeru paiet laiks, daži to tā arī neiemācās, jo makšķerēšanai var pieiet dažādi, var to padarīt par savas dzīves neatņemamu sastāvdaļu, bet var arī vienkārši atpūsties ar makšķeri rokās, viss atkarīgs no katra paša.

Atbildēts: 31.augusts 2007, 23:11 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā Richard

1) Kā jums šķiet kura būtu veiksmīgākā vieta copei ar spiningu un pludiņa makšķeri?

2) Kur jūs visbiežāk makšķerējiet?

3) Kuru labāko vietu jūs ieteiktu man?

Atbild Normunds Grabovskis

1) Iesaku mēģināt jebkurā ūdenstilpnē, kas nav vanna vai baseins, jo zivis(pat vislielākie meistari) var noķert tikai tur, kur tās ir.

2) Pats visbiežāk makšķerēju Gaujā pie Valmieras, tāpēc, ka dzīvoju Valmierā un labi pazīstu upi.

3) Nav labāko vai sliktāko vietu, lai iemācītos makšķerēt , lai pasapņotu par to lielo zivi, pietiek arī ar visnecilāko peļķi vai grāvīti.

PIEDOD, bet no manis sanāk slikts bērnudārza audzinātājs.

Atbildēts: 31.augusts 2007, 23:09 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā juris44

Labdien! Šogad vasarā atsāku savas makšķernieka gaitas. Jau dažas reizes mēģināju copēt, koncentrējoties uz brekšiem vai līņiem, taču brekšu un līņus noķert neizdevās. Mans jautājumi:

1. kādās vietās upēs un ezeros parasti uzturas brekši un līņi?

2. kādu barību Jūs ieteiktu augustam un rudens pusei, uz kuriem ķert šīs zivis?

3. vai Lielupe ir piemērota šo zivju ķeršanai no krasta, vai labāk būtu iznomāt laivu?

Paldies Jums! Ne asakas!!!!

Atbild Normunds Grabovskis

Lai daudz maz precīzi atbildētu, runāšu tikai par Lielupi, jo katrā upē ir savādāk, līņus parasti ķer seklajos, zāļainajos līčos, kā arī uzreiz aiz zāļu kantes, patreiz , t.i. vasaras otrajā pusē, līņu un brekšu(kilograms un virs) ceļi vairs diezko nekrustojas, kā tas bija pavasara pusē, mans padoms būtu patreiz vairāk pievērsties brekšiem, jo nupat ir labs laiks to copei. Lielupē brekšiem ir savas no gada gadā iecienītas stāvvietas, kas skatoties no krasta, ne ar ko neatšķirās, tāpēc visdrošākais variants kā nepazīstot upi tikt pie loma ir mest kaunu pie malas un aprunāties ar vietējiem makšķerniekiem, parasti jau veči ir runātīgi un lielos vilcienos situāciju apstāsta, es gan iesaku uzreiz to stāstu izdalīt ar divi vismaz, bet kaut kādu priekšstatu gūt var.

Par barībām, ņem jebkuru no manis minētajām brekšu barībām, piemēram, SALMO BREKSIS vai BRUDA BREKSIS , ņem vismaz pāris kilogramus barības uz dienu, mitrini to tā kā norādīts uz iepakojuma, pievieno tādu pašu daudzumu kurmju rakumu zemes , taisi bumbas un lādē tik tās ūdenī, būs labi, var būt pirms pašas copes ienāc pie manis manā lapā iekš fishing.lv un aprunāsim vēl tavus makšķerrīkus, jo bieži vien problēma ir tieši tur.

Lielupē lielākoties var veiksmīgi brekšot no krasta, tiesa tas ir ar tālmēšanas kātiem, labi iepazīstot vietu un zivis daudzviet veiksmīgi var copēt arī uzreiz aiz zāļu kantes, t.i. 3-4 metru dziļumā, uz dziļuma kantes, bet tas ir atkarīgs no vietas un gaisa temperatūras, rudens tomēr savas korekcijas ieviesīs ar katru dienu vairāk.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:59 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā nauris

Sveiks Normund, kad ir labākais laiks vasarā ķert brekšus?

Atbild Normunds Grabovskis

Vienīgā, daudz maz sakarīgā un patiesā atbilde uz šādu jautājumu ir - tad kad ir laiks, brīvdienas, atvaļinājums vai kāds laiciņš ko izdodas aizbēgt no darba.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:57 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā roolis

Sveiks! Es dažreiz braucu uz Daugavu uz brekšiem. Nekāds lielais spečuks neesmu tāpēc barību taisu pēc tavām receptēm. Copes ir, bet diezgan retas. Stundā labi, ja divas zivis var izvilkt. noķertās zivis ir pieklājīga izmēra. Man labāk patīk ķert ar ziemas makšķerīti, varbūt zivis ir tramīgākas, ja es atrodos tieši virs tām? Varbūt zini kādu recepti, kas ir laba tieši Daugavā? Paldies!

Atbild Normunds Grabovskis

Uzdošu to pašu jautājumu ko citiem, vai tev ķerās mazāk kā citiem, cope no laivas ar ziemas makšķerīti ir ļoti aizraujoša, man arī patīk, manuprāt jau diezgan veiksmīgi var sākt brekšot no kāda 3,5-4 metru dziļuma, pie nosacījuma, ka laiva nav graboša . Es dodu tikai tādu barību receptes, kādas esmu pats lietojis un atzinis par gana labām un visas tās receptes, kas domātas upei der arī Daugavai.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:56 | Komentēt | Adrese atbildei
Jautā zilka

Sveiks! Vai varētu man apskaidrot un kādu barību ņem breksis, kas labāk jāliek uz āķa un cik gramīgu pludu man ņemt un vēl kādus āķus?

Atbild Normunds Grabovskis

Iesaku izlasīt makšķernieku ābeci, zinu, ka tāda bija nopērkama grāmatu veikalos, var būt, ka tad varēsi noformulēt savu jautājumu precīzāk.

Atbildēts: 21.augusts 2007, 20:54 | Komentēt | Adrese atbildei
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager