Normunds Grabovskis

Normunds Grabovskis

Profesionāls makšķernieks, vairāku starptautisku žurnālu eksperts jautājumos par inventāru, pludiņmakšķerēšanu, fīdermakšķerēšanu, zivju iebarošanu un visa veida ziemas makšķerēšanu.

Kompetenci makšķerēšanā apliecina arī augstie sasniegumi Latvijā un pasaulē:

  • divkārtējs pasaules čempions;
  • divkārtējs pasaules vicečempions;
  • daudzkārtējs Latvijas čempions;
  • Lietuvas čempions;
  • daudzu starptautisku sacensību uzvarētājs.
Jautā Jonjs

Sveiks. Es pamazaam jau domaaju par pludinju. Shoreiz jautaajiens ir kas droshi vien miljons reizes ir skaidrots par bariibaam un iebaroshanu. Esmu visu izlasiijis un izpeetiijis ko raksti pats un ko domaa tauta. Sanaaak taa ja njemam vienu ezeru bez straumes, kur ir 3 dazhaadas gultnes - zaalju paklaajs, duunjas un smiltis. Vai bariibas atshkjiriiba buus tikai taas mitrums, kas veido konsistenci? Tipa mitraaka bariiba smiltiim, lai vesela bumba nogrimst, duunjaam un zaalju paklaajam irdenaaka, lai izkaisaas pa virsu gultnei? Par pamatu njemot Salmo liini vai breksi. Lieta taada, ka daudz ir eksperimenteets un ar visu iebaroshanu esmu palicis vairaak tukshaa nekaa ar lomu un gribu saprast ko daru nepareizi.

ļoti bieži barības sastāvam nav tik liela nozīme kā barības konsistencei un pareizai pasniegšanai, tāpēc stāvošos ūdeņos es parasti baroju ar kaķeni, jo varu pat pļuru aizšaut kur man vajag, bet stāvošā ūdenī ļoti bieži ir jābaro ar irstošu, vai nu pussausu vai tieši otrādi, gandrīz šķidru barību, lai uz grunts nebūt barības bumbu un lielu sastāvdaļu, bet gan tikai vienmērīgs smalku sastāvdaļu klājiens.

no miltiem, cukura un piena var pagatavot tūkstošiem dažādu ēdienu....., abet sastāvdaļas ta ir vienas un tās pašas :):):)

Atbildēts: 21.februāris 2012, 16:58 | Komentēt | Adrese atbildei
Komentāri
 
Nav pievienots neviens komentārs

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu komentāru
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager