Zinātnieki atklājuši, ka kopš 70.gadiem dramatiski mainījušās straumes Atlantijas okeāna ziemeļos, kas ietekmē laikapstākļus ziemeļu puslodē, otrdien paziņoja Šveices pētnieki.
Zinātnieki atklājuši izmaiņas koraļļos, kas liecina par aukstās Labradoras straumes ietekmes mazināšanos.
Pētījumu veica Šveices, Kanādas un ASV bioķīmiķu un okeanogrāfu grupa, un tas publicēts žurnālā "Proceeding of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Tajā teikts, ka izmaiņas "kopš 70.gadu sākuma ir lielā mērā unikālas pēdējo aptuveni 1800 gadu kontekstā" un dod iespēju tās tiešā veidā saistīt ar globālo sasilšanu.
Labradoras straume mijiedarbojas ar siltāko Golfa straumi, radot Ziemeļatlantijas svārstības - klimata modeli, kam ir galvenā ietekme uz Eiropas un Ziemeļamerikas laikapstākļiem.
Zinātnieki norādījuši uz izmaiņām un traucējumiem Ziemeļatlantijas svārstībās kā izskaidrojumu mitrajām vai bargajām ziemām Eiropā, kā arī karstuma viļņiem Krievijā pēdējos gados.
Viens no pieciem zinātniekiem - Šveices Federālā ūdens zinātnes un tehnoloģiju institūta (EAWAG) pētnieks Karstens Šuberts - uzsvēra, ka teju 2000 gadu dominējošais spēks bijis Ziemeļkanādas un Ņūfaundlendas arktiskā Labradoras straume.
Tomēr šķiet, ka pēdējās desmitgadēs modelis atkārtojas tikai epizodiski. "Tagad ietekmi pārņēmusi dienvidu straume, tās patiešām ir krasas izmaiņas," intervijā AFP uzsvēra Šuberts.
Viņš minēja pierādījumus, kas liecina par pārmaiņām uz siltākiem ūdeņiem Atlantijas ziemeļrietumos.
Pētījums balstīts uz slāpekļa izotopa nospiedumiem 700 gadus vecos koraļļu rifos, kas barojas ar okeānā grimstošajām organiskajām daļiņām.
Golfa straumes nestais ūdens ir sāļš un uzturvielām bagāts, turpretī Labradoras straumes aukstākie arktiskie ūdeņi satur mazāk uzturvielu.
Izmaiņas bijis iespējams noteikt, balstoties uz koraļļu rifos redzamajiem dabiskā pieauguma gredzeniem.
"Pētniekiem ir aizdomas, ka te vērojama tieša saikne starp izmaiņām okeāna straumēs Ziemeļatlantijā un cilvēku darbības izraisīto globālo sasilšanu," teikts EAWAG paziņojumā.
4.janvāris 2011, 21:30 |
links