micuk
Abi divi varianti.
Paskaidrošu
Zivis(raudas, plauži, pliči, vīķes, ruduļi u.c mazuļi...kamēr mazi patērē zooplanktonu (mazi neredzami dzīvnieciņi vai aļģes), pēc tam ...kaut kad (kā kurai sugai) pāriet uz bentosu (tārpiem, kāpuriem,kūniņām, u.c)...makstenes, odu kāpuri). Viena daļa paliek baroties ar to pašu planktonu, jo visiem tārpi nepietiek. Tā viņi tur cīnās(nu jau nosacītie mazuļi, kuriem nāk jau 3,4,5,6...gadi, cīnās par motili). Tad viens izdomā apēst gliemezi(drēsenu...izteikti Daugavas ūdenskrātuvēs ))...baigi garšīga un mutē dabū. Super, viena otra, trešā drēsena un gada laikā viņš(piemērām, plaudis, rauda) pieaug par kilogramu (jo ļoti produktīva...barojošām vielām...paika), nākamos gados.... par pāris kilogramiem(plaudis) un skat 10 gadu vecumā viņš/viņa ir sasniedzis 3kg un vairāk. Pretstatā savam bračkam, kurš vēl aizvien skraida pa dīķi un filtrē zooplanktonu un nav pat 10gadu vecumā sasniedzis 0,5kg.:-)
Bet ir viens bet....visām zivīm...pienāk dzimumnobriešana un visiem sāk gribēties (NG teiktais ...dipadu dapadu)...neatkarīgi no izmēra. Ikru skaits variējoš...mazam īpatnim tik pat cik lielam, bet izmēros sīkāki. Tad nu lūk no tiem lielajiem un sīkajiem sanāk atkal tie paši sīkie kas ēd zooplanktonu, bentosu un izredzētie lielākus kumosus....tā gadu no gada, bet nārsto ta katru gadu, un tas zooplanktons jau pirmsākumos paliek maz...tad nu paliek visi tie mūdži (pliči, plauži, raudas u.c) daudz un mazi.
Tā rezultātā zooplanktona nav un nav kas apēd planktona aļģes, kas veicina ūdens ziedēšanu. Tas noved pie ezeru ziedēšanas(pēdējos gados pārmērīgas-Burtnieks, Ķīšezers, L.Baltezers u.c)
Uh.
Skaidrāk nevarēju iskaidrot kāpēc neķeras 5-10 kg plauži un makšķerniekiem nav lomos pārsvarā 1kg raudas.....piekusu.
Par plēsējiem īsumā citu reizi:-)...man aliņš beidzās.
Par pareizrakstību neatbildu un nevienam autoram neesmu tekstu nozadzis. Ja kāds grib varu ieteikt izlasīt Ekoloģijas un Bioloģijas grāmatas.
26.novembris 2012, 20:44 |
links