Svarīgi ir saprast, cik liels tas lielo zivju resurss mums ir un cik ilgi tāds vēl būs. Ja tas lidakas šadā tempā ķerot atjaunojas, tad mana sirds būtu mierīgāka, tapec gribētu dzirdēt kadā raidijumā kur kāds ihtialogs uzstājas vai arī tie kas uzmana lielos ezerus. Katrā ziņā šis nav par tēmu ņemt vai neņemt, jo tas ir katra paša ziņā, jautājums ir daudz lielakā mērogā. Gribu dzirdēt ko saka eksperti, kas bus bus Ezerā x,y,z pec 5, 10 vai 15 gadiem.
Neesmu experts, bet makšķerēju sen. Kad gribas ēst, zivi paturu, kad pietiek - laižu vaļā. Nedomāju, ka atradīsies kāds "ihtialogs", kas varēs ko prognozēt par Burtnieka nākotni - tik daudz eksperimentālo stulbību ir sadarīts Latvijā pēdējos 50 gados - un visas ar "ihtialogu" svētību: Babīte, Kaņieris, Kaķītis, mazie hesi..... Tie daži, kas Latvijā ir, pārsvarā ņemas ar lašiem.
Dabā viss ir vienkārši: ja kādu apstākļu dēļ, kaut vai tajā pašā Burtniekā - izslāpst, izķeram mēs vai zvejnieki - zivju blīvums samazinās, samazinās arī slepkavnieku spiediens uz ūdenstilpi. Kāda jēga būs tiem super aprīkotajiem kuģiem vagot Burtnieku katru dienu, ja noķert varēs tikai zemmērus? Arī zvejnieki liksies mierā, ja rūpals neatmaksāsies.
Brauks tikai vasarnieki, jo infrastruktūra ta laba, laivas, kempingi, vasaras mājas, bet tie nav kaitīgi jo viņiem jau nav svarīgi - zivis ir vai nav. Kādu plici noķer un laimīgs:)
Burtniekā tiešām ir super apstākļi, lai varētu uzturēt lielu līdaku blīvumu - nārsta vietas - lielie zāļu lauki, milzums ietekošo upju, kādēļ izslāpšana nedraud, no tām arī kādas citas nelaimes gadījumā strauji nāk klāt vaislas materiāls - daba tukšumu nemīl:) Dziļums vienkārši ideāls - viss ezers apdzīvojams (Dziļajos - Usmā, Dridzī zivis uzturas tikai gar krastiem un uz sēkļiem, jo dziļumos nav skābekļa un nav ko ēst, savukārt seklie - Babīte, Engure siltajās vasarās par daudz uzsilst). Burtniekā ir ideāla barības bāze, ir dzirdētas pat runas, ka smalkmes par daudz, un tie sīkie vienkārši piedirš ezeru un bojājas ūdens kvalitāte - man gan liekas ka sviests.
Ja ezeru nesačakarēs cilvēks kaut ko stulbu uzbūvējot, aizrokot vai izrokot, tur līdakas būs vienmēr, pietiks i makšķerniekiem, i zvejniekiem. Nezinu, kā tagad - agrāk jau tur kaut ko pašvaldība darīja - slauca, deva audzētavām ikrus, laida atpakaļ, droši vien, ka arī šīs darbības palīdz uzturēt līdaku blīvumu. Par zandartiem gan nezinu, vai tie ezerā vairojas, vai ir tikai tik cik ielaiž. Labi, ka Burtnieks tik tālu no Rīgas, arī tas palīdz izdzīvot:)
13.novembris 2013, 12:50 |
links