Bērza piepe (čaga) ir sens tautas medicīnas līdzeklis, ko lieto kā simptomātisku līdzekli dažādas lokalizācijas ļaundabīgu audzēju ārstēšanā, pret hronisku gastrītu un kolītu. Regulāri lietojot čagas izvilkumu (arī tējas veidā), retāk ir kuņģa
un zarnu slimības.
Bērza piepes izvilkums darbojas tonizējoši, un tas izskaidro ļaundabīgā audzēja uzsūkšanos vēža agrā attīstības stadijā. Taču nav gūti pierādījumi, ka čaga izārstē.
Bērza piepes efekta pamatā ir čagas spēja stiprināt imūnsistēmu.
Čagu ievāc visu gadu no augošu koku augšdaļas, sagriež 3 – 6 centimetru lielos gabalos un žāvē (50 –
60 °C).
Uzlējuma gatavošanai čagu noskalo ar tīru ūdeni, aplej ar verdošu un atstāj ievilkties 4 – 5 stundas. Kad čaga uzbriedusi, to sarīvē vai samaļ. Vienu daļu piepes un piecas daļas ūdens uzsilda līdz 50 °C un maisījumu atstāj ievilkties vēl 48 stundas. Tad šķidrumu nolej, biezumus nospiež un iegūtajam šķidrumam pievieno novārītu aukstu ūdeni, papildinot līdz sākotnējam tilpumam. Uzlējumu ledusskapī uzglabā 3 – 4 dienas. Lieto pa vienai glāzei 3 reizes dienā 30 minūtes pirms ēšanas.
Rūpnieciski ražotā čagas biezā ekstrakta dienas deva ir 3,5 grami. To atšķaida ar 3/4 ūdens un lieto
3 reizes dienā.
Ārstnieciskais kurss ir 3 – 5 mēneši ar 7 – 10 dienu pārtraukumu.
Ārstējoties ar čagas preparātiem, nedrīkst lietot asus, piparotus ēdienus, kūpinājumus, treknu gaļu, taukus, īpaši margarīnu. Nedrīkst lietot antibiotikas un glikozes injekcijas vēnā, jo var mazināt bērza piepes efektu.
Konsultēja Rīgas Stradiņa universitātes Farmakoloģijas katedras asociētais profesors Antons Skutelis.
Neskatoties uz dažu labu pilsoņu žulti ,bez alīdzības palīdzēšu ja tiešām ir smaga kaite