Manuprāt, nekādas harmonijas jau sen vairs nav. Cilvēka iejaukšanās ir daudz ko mainījusi uz vienu vai otru pusi un daudz kur bez cilvēka iejaukšanās nekas vairs nenotiek.
Paņemsim par piemēru, teiksim, stirnas. Vilki var to populāciju paretināt, tāpēc mednieki visu regulē ar vilku populācijas paretināšanu. Pietiek viena, pietiek otra - viss ir līdzsvarā. Ja pēkšņi pasludinās, ka vilki ir tik aizsargājami, ka nav nīdējami nekādā kārtā, cietīs tā stirnu populācija visnotaļ. Protams, paies laiks, vilki būs lielā badā, daļa droši vien aizklīdīs kur citur un stirnas pamazām atjaunosies, bet cik ilgs laiks paies? Vai mēs vēlamies redzēt? Diezin vai. Tāpēc paretinot vilku pulciņu laiku pa laikam var gan vilkus saglabāt, gan stirnas. Tā idejiski notiek tā mednieku būšana.
Pašreiz visu to aizsargājamo lopiņu - ūdru, kormorānu (tie gan tagad laikam ielikti kā nelimitētie), gārņu u.tml. būšana ir dikti modē. Nu labi, ezerā viņi var izķert vienu otru krietno zivi, bet tur tā skāde vēl relatīvi maza. Cita lieta ir tāda maza foreļupe un ja tur tiek badīga ūdru ģiemene, kas var izrīt visus vaisliniekus? Protams, pēc tam, kad paliks tikai mazās forelītes un grunduļi, šī famīilija pārcelsies uz citu posmu un gan šis pāris gadu laikā atkopsies, bet vai tas ir tiešām vajadzīgs?
Tai pašā laikā pislonis N., kas šajā upē tās foreles būs tarbā bāzis, tiks kaunināts, ka nu tā darīt nav krietni u.t.t. u.t.t.
Tā ka kādām organizācijām būtu jāizskata šis jautājums par aizsargājamā statusa noņemšanu vienai otrai sugai (piemēram, bērnībā tādu gārni ieraudzīt vien bija brīnums, taču tagad šie sastopami pie katriem ūdeņiem).
Katrai sugai ir kāds krietnums, taču visu ar prātu - kas par daudz, tas par skādi.
P.S. Kārtējais piemērs. Viens ļaužs teicās, ka kāds gārnis regulāri apmeklējis viņa piemājas foreļupes t.s. "bērnudārzu", kur centīgi patērējis sīkās forelītes. Tagad jautājums jums, cienījamie forelisti - kā cilvēkam vajadzētu rīkoties? Atstāt visu mātes dabas rokās, vai arī tomēr padomāt par gārņa aizbiedēšanu, noslaktēšanu vai citu risinājumu?
16.oktobris 2014, 12:48 |
links