Foreles

Sulla
Ko Tu saki par asarīšu klātbūtni foreļupītē?
Es 2009 gadā pie savas mājas upītē ielaidu 1000 strauta foreļu mazuļus.Atveda man viņus zināms zivju audzētājs no alūksnes.Bet tagad staigājot ar spini uz forelēm, īpaši nejūt ka foreļu daudzums būtu lielāks. Pēdējos četrus gadus asarēni gan katru reizi pa četri pieci trāpās.Man tāda aizdoma ka šie tos mazos forelēnus ir apēduši.Upītes nosaukumu neteikšu.
17.oktobris 2014, 15:57 | links
 
Blēņas poper, tā atkal ir tikai tava fantāzija, ne tu pētīji ne redzēji ka ūdri noēd visas foreles ;) Nevienam nav noslēpums ka pie mums retā foreļupe ir bez baltajām zivīm un asariem, to īpatsvars pieaug pēdējā laikā kopā ar upju aizaugšanu. Ūdrs pirmkārt ķers un ēdīs vieglāk noķeramās lēnākās zivteles, kā reiz noēdīs foreles konkurentus uz niecīgo barības bāzi foreļupē ;) Tas pats ar vēžiem, šur tur tie pēdējos gados savairojušies ievērojamā skaitā, īpaši ne mūsu sugas bet ieceļotāji. Lielajos ūdeņos tiem galvenais ienaidnieks lielais asaris, bet foreļupēs ūdrs. Mērenā skaitā vēžveidīgie ir ok, bet savairojušies pa daudz notīra visu pa tīro. Tev poper liekas ka ar ūdra izmedīšanu atrisinātos problēmas, bet skat ka nesanāktu pretējais. Barības ķēdes dabā ir varen sarežģīta un trausla padarīšana, bieži vien izņemot vienu posmu tiek iedragāti neskaitāmi ;) Lab es laikam beidzu, ja 50 gados nav bijusi vēlme sīkāk izzināt bioloģiju un mazo upju ekosistēmu, to ka lielajiem plēsējiem kas atrodas piramīdas virsotnē ir ļoti liela loma dabas veselībā, tad diez vai uz vecumu nāks apgaismība un vēlme ko palasīt vairāk.
17.oktobris 2014, 15:43 | links
 
Par ūdriem es te rakstīju vairākas dienas atpakaļ. Tur medīja trīs lieli ūdri vienlaicīgi. Forelei tur neizmukt, nemaz nerunājot par to, ka nupat būs nārsts, kur viņa būs vēl vieglāk noķerama! Ja vispār vēl būs kur un kas nārsto ! Forele,jūtot briesmas, ieskrien paslēptuvē (pacerē, zem akmens) un veikls cilvēki var viņu noķert ar plikām rokām, bet tu saki, ka ūdrim viņu grūti noķert!!??? Muļķības! Grūti noķert ir tikai tad, ja viņa stāv krācē! Tā upe, par kuru rakstīju, nebija diez cik krāčaina.
17.oktobris 2014, 14:48 | links
 
Bebrs tika ievests LV, tai pašā laikā viņa vienīgaiis ienaidnieks vilks tiek izmedīts. Kor te ir loģika?

poppers, 17.oktobris 2014, 13:13


Nu re var tak arī ko prātīgu izsecināt, pilnīgi pievienojos. Ar vilku medniekiem ir tāpat kā vairumam copmaņīem ar ūdru/gārni ;) Konkurents kas apēd stirniņas, kaitnieks, nu lūk tāpēc mednieki labprāt paretina vilku populāciju. Bebrs stirnas neēd, ko ta ies pūlēties un šamo medīt. Bebru dīķos labprāt uzturas pīles, daudziem medniekiem patīk ka pīļu laikā nav nekur tālu jābrauc :) Ja es nebūtu forelists man ar bebri netraucētu ne mazākajā mērā.
Bet ja vairāk par ūdriem, es piemēram tikai priecājos ja pie savām upēm redzu ūdra pēdas. Tātad ar upes ekosistēmu daudz maz kārtībā, galvenā viņa barība, varžu un vēžu ir pietiekami. Ūdrs kā jebkurš plēsējs izvēlas tādu medījumu kuru vieglāk noķert. Abiniekus pat cilvēks var noķert plikām rokām, foreli gan ne. Tāpat arī ūdram, vieglāk noķert vardes, vēžus, patērējot tam minimāli enerģijas. Lai noķertu pieaugušu foreli, krietni jānopūlas. Vairāk piekūsti, vairāk jāēd. Savulaik skatījos lielisku dabas filmu par ūdriem UK foreļupēs. Tur ar vardēm tā pašvaki, intensīvā lauksaimniecība, pesticīdi atstājuši savu ietekmi diemžēl. Nu lūk tad Anglijā tie nedaudzie ūdri gan ķersta arī pieaugušās foreles. Operators bija zvērā labus kadrus notvēris kā ūdrs zem ūdens medī. Dažkārt foreli tas dzenā vairākas minūtes lai noķertu. Jautājums vai tajās upēs ūdru dēļ samazinās foreļu skaits? Protams ka ne, mēs būtu pārsteigti cik tur tās daudz biezā slānī un lielas. Un tikai tāpēc ka vietējie foreles neķer ēšanai, tik vienkārši.
17.oktobris 2014, 13:51 | links
 
Ja cilvēks dabu ir sadirsis, tad tam cilvēkam tā daba ir jāatdirš atpakaļ, es tā domāju!
Bebrs tika ievests LV, tai pašā laikā viņa vienīgaiis ienaidnieks vilks tiek izmedīts. Kor te ir loģika?
17.oktobris 2014, 13:13 | links
 
Nu un ko tu pats praktiski esi paveicis bez , kā tu saki vāvuļošanas?
17.oktobris 2014, 13:10 | links
 
Nu pa manam īstā "naida" kurināšana kā reiz ir tā kareivīgā nostāja pret dabu un atsevišķām sugām, kuras nepamatoti pašrocīgi pasludina par ļaunuma iemiesojumu. Mēs cilvēki jau tā esam sadirsuši dabu neatgriezeniski, bet vēl vēlamies turpināt iejauktie tajos procesos bez kādiem pētījumiem. Tā vienkārši, sēdēju, izdomāju, a davai nīcinam tos ārā! Pret šo nihilismu, kad savas šaurās cilvēka interesītes stāda aukstāk par dabas vērtībām kas mums vēl atlicis(tai skaitā ūdri!), vienmēr cīnīšos un gānīšu kamēr apdomāsies.
17.oktobris 2014, 12:04 | links
 
Sulla. Palasi ko es rakstīju- Runa galvenokārt gāja par bebriem, ūdri aizpeldēs, zivis atpeldēs.
Kurā Latvijas pusē ir tavas foreļupes? Arī Kurzemē ir tādas, kur cilvēkam īpaši nevajadzētu iejaukties.
Es neesmu Dons Kihots, ar vējdzirnavām neesmu cīnijies, bet vienam otram ellektriķim esmu licis trūkties.Tā , ka beidz ar to vāvuļošanu... ;)
Domāju, ka šis ir sabiedrisks portāls, ar mērķi rast kādu risinājumu upju stāvokļa uzlabošanai, nevis perssonīga naida kurināšanai, kā tas bieži te notiek.
17.oktobris 2014, 11:53 | links
 
Nē kā reiz tukša vāvuļošana bez kāda seguma ;) Savulaik esmu lasījis rakstus par ūdra ēdienkarti mazajās upēs, tas pēc biologu pētījumiem vairāku gadu garumā, kuros ietilpst arī obligātā sūdu pētīšana zem lupas ;) Bet vāvuļotāji pienāk pie upes, ierauga uz pāris sekundēm ūdru un uzreiz cep augšā sazvērestibas teorijas kā tie maitas izēd upes pa tīro. Pirmo reiz šādu vāvuļotāju sastapu pirms 20 gadiem, vecmeistars, ar teicās ka sāks likt slazdus lai tak neizēd manas foreles. Un nospļauties ka pats staigāja ar tāŗpu un bāza somā tik cik var pastiep, kauč 20+ galvas pa dienu..
17.oktobris 2014, 11:38 | links
 
Sulla.Es nevāvuļoju, bet izsaku savas domas, pie tam pietiekami skaidri. Iemācies elementāru pieklājību!
17.oktobris 2014, 11:17 | links
 
Tikmēr kamēr Hesiem ( doma mazajiem) nebūs milzīgs nodoklis virsū tikmēr nekas nemainīsies.
Pats varbūt arī neesmu bez grēka, jo atzīstu lielo HES un vidējo HES darbību, bet nekādā gadījumā mazo hesu darbību.

Vectēvam pieder HES ( Uz Ezeres upes pie Lietuvas robežas) un pēc hesa uzcelšanas veicu ūdens kvalitātes analīzes lai pierādītu vietējai dzeltenajai presei par viņu sarunātajām muļķībām par to, ka lejpus hesa nav zivis. Un varat nemaz neprasīt kāda bija ūdens kvalitāte- skābekļa procents daaaaudz lielāks un arī zivis ar to arī ļoti daudz. Protams tiek čakarēts līmenis, bet tādai zivij kā asarim līdakai utt. ņejebjot ka viņš mainās.

Par forelēm ir cits stāsts. Ja ņemam par piemēru Šķerveli. Noteikti vecie buki atceras laikus, kas Šķervelī ķerās alatas un foreles kā trakas.. a kas tagad... no līmeņa čakarēšana upe relatīvi tukša..

Un izcīnīt vienīgi var veidojot normālu dialogu ar HESU īpašniekiem ( paši savam hesam daļēji turam slūžu vaļā lai ūdens pienāk upei).
17.oktobris 2014, 10:44 | links
 
Sulla. Tu pats nonāc pretrunās par cilvēka ne- iejaukšanos dabas eko ķēdē. No vienas puses Tu saki, ka nevajag neko regulēt, kam es galīgi nepiekrītu, no otras- tu runā par 99% cilvēka vainu.

poppers, 17.oktobris 2014, 09:05


Nu un cik hesus esi nojaucis? Vai esi iesūdzējis tiesā kādu lauksaimniecības/rūpniecības uzņēmumu, kas atklāti iepludina notekūdeņus upē, un panācis tā slēgšanu? Vai esi atjaunojis kādu savulaik meliorācijā izbagarētu un iztaisnotu foreļupi, atgriezis to agrākajā gultnē? Vai esi pieteicis badastreiku un sēdējis kokā kur kārtējo reizi gāž nost simtgadīgus mežus gar upēm pārvēršos tos milzu kailcirtēs? Esi nogrābis aiz krāgas kādu naktsāķu licēju, tārpotāju, kas stiepj zemmēra forelītes uz māju lai vārītu zuppīti? Nē? Bet protams, foršāk ir vāvuļot ka foreļu izmiršanā vainīgi ūdri, gārņi, līdakas un nez kas vēl no zvēriem un aicināt tos nīcināt ārā ;)
17.oktobris 2014, 10:03 | links
 
Emka. Ir foreļupes ar sapaliem asariem, raudām un vimbām. Kad zivis beigsies, ūdri pārcelsies citur.
Sulla. Tu pats nonāc pretrunās par cilvēka ne- iejaukšanos dabas eko ķēdē. No vienas puses Tu saki, ka nevajag neko regulēt, kam es galīgi nepiekrītu, no otras- tu runā par 99% cilvēka vainu.
Hotentots. Es 100% piekrītu tavam viedoklim.
CILVĒKS JAU IR IEJAUCIES EKOSISTĒMĀ UN TURPMĀK VIŅAM JĀLABO PIEĻAUTĀS KĻŪDAS!
Es foreļupes esmu redzējis vairāk kā 35 gadus un ļoti labi atceros, kādas tās bija tad un kādas tās ir tagad. Tagad dažas no skaistajām Latvijas upēm ar koši baltām smiltīm, zilganpelēkiem oļiem ir pārvērtusies par tumšu, dūņainu drūmupi. Vai forele tur nārstos? Viņai vairs nav KUR !!!! Un man par to sāp!
Var jaukt bebriniekus. bet tas režģis ar smagajiem, piemirkušajiem kokiem un dūņām paliek, jo palos tie neiztīrās. Tur, kur kādreiz nārstoja taimiņš un forele, tur aug vikuvāles un kalmes. Un var uzlikt dažādus makšķerēšanas aizliegumus, bet foreles tur, vienalga, izsīkst !
To, ka Tev ir zināmas upes, kur tas vēl nav noticis, nenozīmē, ka tas nekad tur nenotiks!
Mēs visi gribam vienu un to pašu, bagātas foreļupes, tik reizēm tā iekarstām, ka nonākam līdz personīgiem apvainojumiem. Neprotam ieklausīties otra teiktajā, jo paši esam pietikami gudri...
17.oktobris 2014, 09:05 | links
 
Par ūdriem. Kaut kā neesmu pamanījis, ka ūdris būtu izēdis foreļupi, parasti ieblandās jaunuļi, kas meklē savas vietas, bet patstāvīgi dzīvojot foreļupes krastos tie būtu lemti bada nāvei :D Ūdrs gudrs, ir paika, ir mājas vieta :)
16.oktobris 2014, 20:26 | links
 
Arī mednieks ne. :))
16.oktobris 2014, 19:18 | links
 
Lācis ar neatsakās no bebra..
16.oktobris 2014, 16:45 | links
 
Nomadam - palasi rūpīgāk:

"Katrai sugai ir kāds krietnums, taču visu ar prātu - kas par daudz, tas par skādi.".
Tāpēc jau tajā manā tekstā bija minēts par zināmu līdzsvaru - ir gan vilki, ir stirnas/bebri/vienalga kas.
16.oktobris 2014, 16:10 | links
 
Hotentots:

tavai zināšanai: bebra praktiski vienīgais dabiskais ienaidnieks LV ir VILKS.

Vilkam otrs nosaukums ir meža sanitārs, viņš apēd vājos, dumjos un slimos dzīvniekus.
Ja vājniekus neviens neapēd populācija ar laiku izvirst.
Tava izlolotā stirnu populācija ģenētiski izvirst.
16.oktobris 2014, 16:04 | links
 
...un pat nevajag cūku fermu, barības vielas drastiski pieaug pat no vienas kailcirtes.
16.oktobris 2014, 15:01 | links
 
Kā tad bez ķimikālijām, nu zemnieki laukus mēslo tik ar kūtsmēsliem, nu ja :) Kaut cik upes attīrījās 90.tajos, kad lauksaimniecības apjomi strauji saruka. Nu atkal sākas apgriezieni, ķimizācija uz pilnu klapi + gigantiskās cūkfermas. Ne velti skatos savās upēs atkal brasli sāk noaugt biezām zālēm, kur 90.to beigās bij pavisam klārs..
16.oktobris 2014, 14:08 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager