Vispār tikai vienreiz esmu jaucis vecu dambi kurš stāvēja vairāk kā 10 gadus, uz maza strautiņa Latgalē, kurš ietecēja citā mazā ļoti aizaugušā upītē kurā foreles nekad nav dzīvojušas. Jaucām jo mednieki bebrus bija izmedījuši un tai vasarā tas dambis vispār stāvēja "bez saimnieka", kā arī apludinātajā mežā vajadzēja izstrādāt nokaltušos kokus. Un arī ūdens stāvoklis dīķī bija ļoti bēdīga paskata, smirdīga zampa. Pats dambis bija mega būve ~30m platumā un 1,5m augstumā, cik dzirdēts parādījies jau pirms 30 gadiem un nepārtraukti paplašināts. Zinu tādus vecus dambjus arī uz mazām foreļupītēm Vidzemē kur ik pa laikam iegriežos. Bet apsverot visus par un pret izlēmu tomēr neķerties tiem klāt. Īpaši ja tiem ir laba caurplūde un avotaina vieta kur ūdens "nesasmok". Pirmkārt tajos dīķos sausās vasarās var noķert paprāvas foreles, tur tās rod patvērumu ja augšteces izžūst. Otrkārt tādu dīķu, kuri jau izveidojušies par stabilu miniatūru ekosistēmu, nojaukšana manā uztverē tomēr ir sava veida dabas postīšana. Tajos dzīvo ne tikai bebri bet arī zivis, ūdensputni ligzdo un barojas un vēl neskaitāmi arī aizsargājami dzīvnieki. Ja vasara ir sausa un ilgi nav lietus tad skats pēc tāda dīķa nolaišanas ir ļoti bēdīgs, vairums zivju un ūdensdzīvnieku vienkārši nosprāgst. Līdzīgi bēdīgi skati ir bijuši ar dzirnavu dambjiem vai hesiem, kad tie sabrūk vai nolaiž ūdeni. Piemēram Vaives dzirnavām kuru dambi pārrāva 90.tajos vasaras lietavās. Tajā dzirnavdīķī bija ideāli apstākli forelēm, pa ilgiem gadiem tās tur bija nobarojušās 2-3 kg svarā. Ne viens vien viņas redzēja, bet noķert bija grūti, daudz sakārņu un bagāta barības bāze. Pēc sagruvuma visas aizgāja uz Raunu un Gauju, vienu 3kg izvilka tai pat vasarā Raunā. Vai pašlaik Vaivē ir 2-3 kg foreles? Nedomāju gan.
Otrs piemērs pirms vairāk kā 10 gadiem kad uz Amatas hes ierīkoja zivju ceļu. Protams nepieciešama būve, bet uz vasaru tika nolaists dīķis un tūkstošiem tonnu smilšu aizskaloja visas labās bedres līdz pat ietekai Gaujā. Un kas interesanti līdz pat šai dienai vairākas savulaik ideālas zivīgas bedres tā arī nav attīrījušās.
Tāpēc labi būtu ja pirms pamatīgu bebru dambju jaukšanas vispirms kārtīgi apsmadzeņotu, visus par un pret, vai tik jaukšana neatnesīs upītei daudz lielāku postu.
Un vēl tāds jautājums,vai forele patstavīgi var noķert naktstārpu.
marcinsch, 5.maijs 2015, 19:52
protams var, pavasarī kad upes skalo krastus ūdenī nonāk ļoti daudz slieku.