irLiepāja
Portāla lasītājs, kurš sevi dēvē par Gediminu, jautā: kas īsti notiek Liepājas ezerā? Vai tam lemts aizaugt? Atbildi sniedza pilsētas domes Vides nodaļa.
Lasītāju interesē ezera apsaimniekošanas jautājumi: "kur tiek tērēta licenču nauda, ja ezers ar katru gadu arvien vairāk aizaug, īpaši tuvāk Bārtas ietekai"; "navigācijas zīmes arī tiek pavirši ieliktas zemē un nav atstarojošas"; "zāles pļāvējs Liepājas pusē vispār nav manīts nevienu reizi – Liepājas ezeru klāj ļoti biezs zāles paklājs kur zivis diez ko neuzturas, un braucot no kanāla puses iekšā ezerā ir tik liels zāles daudzums, ka cilvēki ar maziem motoriem (vismaz ar 15 zs) nevar normāli pabraukt pāri par laivu ceļu, zāles iepinas dzenskrūvē".
"Vai tiešām Natura 2000 ietvaros ezers ir atstāts bojāejai, aizaugot?" – jautā Gedimins.
Portāls vispirms atbildēt lūdza ezera tiešo apsaimniekotāju – biedrību "Liepājas ezeri". Taču biedrības izpilddirektors Ēvalds Urtāns attiecās to darīt, uzskatot, ka uz anonīmu vēstuli nav jāatbild.
"Lai tas cilvēks vispirms izlasa MK noteikumus par ezeru, vides normatīvajiem aktiem, zivsaimniecisko izmantošanu, utt., un rezultātā , kad saprāts ir atgriezies bez fanātiska naida pret zvejniekiem , uzraksta normālus jautājumus ar pamatojumiem, un tad runāsim tālāk," epasta vēstulē portālam raksta Urtāns.
Viņš arī aicina portālu "kopā ar šo cilvēku tikties ar biedrības darbiniekiem Liepājas pilsētas domē 2016.gada septembra beigās".
Liepājas domes Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece sniedza šādu atbildi:
"Liepājas ezers ir Eiropas nozīmes NATURA 2000 aizsargājama dabas teritorija, kas uzliek stingru aizsardzības pasākumu nodrošināšanu un apsaimniekošanas ierobežojumus. Liepājas ezera apsaimniekošana pieļaujama tikai saskaņā ar apstiprināto Dabas aizsardzības plānu un sugu un biotopu ekspertu atzinumiem. Tas nozīmē, ka nemaz nav pieļaujama iespēja, ka ar pļaušanas tehniku varētu mesties ezerā un pļaut visu pēc kārtas, kur vien kādam šķiet, ka ir par daudz aizaudzis.
Tā kā ne reti pašvaldībai ir nācies uzklausīt sūdzības par ezera aizaugšanu, īpaši ūdenszāļu ziedēšanas laikā, 2015.gadā sertificēta eksperte Egita Zviedre pēc pašvaldības pasūtījuma novērtēja Liepājas ezera ūdensaugus, tai skaitā virsūdens augu sugas, kā arī īpaši aizsargājamās augu sugas, kas sastopamas ezerā.
Un te nu nekādi nevaram iepriecināt "balto puķu", kas jo krāšņi zied kanālā iepretī Zirgu salai un Golodova dambim, nīdējus un kas ezera apmeklētājiem rada aizauguma sajūtu, jo tā ir Latvijā ļoti reti sastopama jūras ūdensgundegas suga Batrachium baudotii, un tā nevar tikt un netiks izpļauta. Pļaušanas darbus nedrīkst veikt arī tiešā aizsargājamo augu tuvumā un laivu pārvietošanās ātrumam vajadzētu būt līdz 10 km/h.
Šobrīd tiek veikts arī ezera ornitoloģiskais novērtējums, kā rezultātā tiks norādītas vietas, kurās būs iespējams veikt niedru pļaušanas darbus. Tā kā Liepājas ezers ir putniem nozīmīga vieta, arī niedres ezerā drīkst pļaut tikai saskaņā ar sertificēta ornitologa atzinumu.
Tāpat arī makšķernieku iecienītās līdakas, kā zināms, visbiežāk uzturas ūdeņos starp niedrēm un ūdensaugiem. Tās mēdz slēpties ūdenszālēs, brīvos niedrāju laukumos, aiz akmeņiem, siekstām un citiem aizsegiem, lai nebūtu pamanāma garām peldošajām zivīm. Svarīgi tas ir arī nārsta laikā, lai ikriem būtu kur "pieķerties" un arī lai tur būtu pietiekami laba barības bāze mazuļiem.
Ņemot vērā visus noteiktos ierobežojumus, atļautajā kārtībā biedrība "Liepājas ezeri" darbinieki ir veikuši laivu ceļa izpļaušanu Liepājas pilsētas un Nīcas novada teritorijā kā arī Bārtas ietekas rajonā.
Licencētā makšķerēšana Liepājas ezerā tiek organizēta saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem un Liepājas pilsētas 2014.gada 24.aprīļa saistošajiem noteikumiem Nr.8 "Saistošie noteikumi par licencēto amatierzveju – makšķerēšanu – Liepājas ezerā". Informācija par iegūtajiem ieņēmumiem ir publiski pieejama Lauku atbalsta dienesta mājas lapā www.lad.gov.lv.
Tāpat jānorāda, ka Liepājas ezers saskaņā ar Zemes pārvaldības likumu ir par vides aizsardzību atbildīgās ministrijas valdījumā, kas nozīmē, ka ikviena darbība Liepājas ezerā ir jāsaskaņo ar Dabas aizsardzības pārvaldi."
9.augusts 2016, 06:56 |
links