Karlis_K [25.09.19]: Par zivju mirstību - dati redzēti daudz un dažādi. C&R fani liek tādus par dažu % mirstību, pretinieki atkal atrod sev derīgākus datus. Kuram taisnība, kas zina.Tads rev jautajums! Cik lašus savā dzīvē esi nokāvis? Cik tikko ķerties lašiem esi uzšķerdis vēderus? Koa? Shis chalitis ir 10000000 vismaz lasus nokavi! Aro es. Esmu redzejis tonnam lašu kuri ir nomirusi no sirdstriekas! (katru darba dienu)! Pietiek zivij pieskarties un pec brīža jau beigta!
Hotentots, 25.septembris 2019, 15:50
Viss atkarīgs no ķērāja sirdsapziņas, vai tam rūp tā zivs kuru palaidīs vaļā vai nē. Ir redzēti visādi frukti, tādi kuri katru zemmēru nolamā, norauj no āķiem ar varu un slaidā lokā iežvidzina atpakaļ, apdullinot to pret ūdens virsmu. Vēl tādi kuri līdaku mammas vai samu milzeņus izvazā uz kukana stundām, tad atved krastā un mēra, sver, bildē filmē kādu pusstundu. Saprotams tādos gadījumos runāt par kaut kādu saudzīgu attieksmi ir velti, tur mirstība būs tuvu 100%. Bet nevajag arī pārspīlēt runājot par vidējo 90% kā šis cūkkāvis zīž no pirksta, tas ir totāls bulšits, tad foreļupes un karpu dīķi būtu pilni ar apglumējušiem līķiem, bet tā nu nav. Ja visu pareiz izdara, zivi nemuļļā ilgi pa rokām vai pa smiltī, sausu zāli saulainā dienā vai asu sniegu salā, no ūdens izceļ maksimums uz pārdesmit sekundēm, nav entie trijžuburi māneklim kuri plosa žaunas un acis, bet vēlams 1 vienžuburis, tad tā mirstība ir minimāla, kādi pāris %. Pirms pāris gadiem septembra beigās bija izcila foreļu un alatu aktivitāte, laiks vairāk atgādinaja augusta beigas, līdz foreļu/taimiņu/lašu nārstam bija vēl vairāk kā mēnesis. 4 dienas pēc kārtas nostaigāju pa vienu upi, sākuma vidustece, beidzamajā dienā lejtece. Dienā 20-50+ zivīm, visas atlaistas. Nevienu dienu nesastapu beigtas zivis. Tiesa pārsvarā man bija mānekļiem vienžubur āķi vai maziem rotiņiem mini trijžuburīši, visi bez atkarpēm. Pievelc zivi klāt pie kājām, necel ārā no ūdens un satverot āķa kātiņu ļauj zivij pašai nokratīties. Iespējams ja katru mestu krastā saulē, ņurcītu pa rokām, sačokiem, bildētu, tad tas atbirums būtu iespaidīgs un pa straumi uz leju peldētu bariem līķu. Jā pāris reiz foreļupēs ir redzētas dienas laikā dažas beigtas vai pusdzīvas ar pelējumu noaugušas foreles, sekas kādam nemākulim zaļgurķim, kurš neko vēl nejēdz no saudzīgas foreļcopes. Bet tas bija pasen, par šo tēmu tik daudz izrunāts ka jābūt mucā augušas pāķim lai neko nerubītu.
Toties atmiņā man palika kaut kur lasītais vai kādā raidījumā redzētais fakts par zivs traucēšanu pirms nārsta. Ka katra būtiska iejaukšanas tās dzīvē rada gana lielu stresu, kas negatīvi ietekmē nārsta rezultātu.
Hotentots, 25.septembris 2019, 15:50
Lašveidīgo cope septembrī pielīdzināma līdaku ūdošanai februārī vai vēdzeļu pirmsnārts grunteņošanai vēlā rudenī. Vai tas ir ētiski paliek uz katra sirdsapziņas? Vismaz lašveidīgo spiningošana/mušošana vēl dod iespēju ķērājam atlaist ikrainās mammas. Pats septembrī pa retam paturu kādu taimiņa vai laša ķenķīti, mammas vaļā visas, svēta lieta.
25.septembris 2019, 16:42 | links