Atkal grāvī iebrauci, te galvenā problēma ir cilvēku domāšanā, kura daudziem ir tādā sovoka/postsovoka līmenī. Daudzas valstis ir pierādījušas, ka var dzīvot ar ēnu ekonomiku ļoti zemā līmenī, bez taviem pieminētajiem drastiskajiem soļiem. Vienkārši problēma ir likumdevējos un cilvēku galvās.
Shm_didzis, 5.septembris 2020, 12:32
Da var dzīvot kā grib, no tā jau resursu un naudas daudzums nemainās. Mainās proporcija cik daudz ir cilvēka kabatā un cik daudz valsts kabatā, respektīvi, vai indivīds pats pieņem lēmumus kur līdzekļu izlietot vai deleģē šīs tiesības valstij. Nu atmetam emocijas un saprotam galu galā ko gribam panākt. Kāds ir virsmērķis? Ja noved ideju līdz absurdam, tad sanāk 100% sava ienākuma atdot kādai grupai, kurš tad izlemj un nodrošina indivīdu ar visu, ko uzskata, ka tas indivīdam nepieciešams. Tāda politiski-ekonomiskā sistēma ļoti veca, praktiski pirmā no civilizācijas izdomātajām, gadu tūkstošiem stŗadājusi. Saucas vienkārši un mīlīgi - vergturība :)
Šīs sistēmas problēma ir vāja produktivitāte un motivācijas trūkums, tāpēc to savulaik modificēja dažados variantos, mainot to proporciju, vismaz iluzori, cik daudz no sava ienākuma indivīds ir tiesīgs izmantot pēc paša saprašanas un cik daudz to nodot varas struktūru izmatošanai pēc to ieskatiem.
Ēnu ekonomika kā reizi ir tas rādītājs, kurš indikatīvi parāda kāda ir plaisa starp sabiedrības un varas ekspektācijām par līdzekļu izmantošanas mērķu sadalījumu un metodiku. Viss! A kopējo esošo naudas un resursu apjoms no tā nemainās, maini saskaitāmos vietām kā gribi...