Fāfers saka, ka agrāk zivis un lomi uz spiningu bijuši daudz labāki. Bet tas pirms 20 gadiem. Man jau laikam jāpiekrīt, jo copējis esmu ar mānekļiem no dārgā gala un lētiem. Mana piededze rāda, ka inventāram nav izšķiroša nozīme. Ja ņem, tad ņem. Ja ir cope tad ir un otrādāk. Kā gāja jums un ko jūs domājiet par pašreizējo situāciju attiecībā pret plēsējiem? Vienkārši interesanti zināt. Paldies.
naloxon04, 27.novembris 2020, 20:57
Es ar copi, kā mērenu atkarību slimoju jau vismaz pusgadsimtu:) Ļoti mērenu, jo tik bieži, kā te daži "profesionālie pacienti" - netieku - jāstrādā. Cenšos vismaz vienu dienu nedēļā, bet sanāk retāk.
Mani novērojumi ir, ka zivju daudzums cikliski mainās visās ūdenstilpnēs. Tas visdrīzāk atkarīgs no ļoti daudziem apstākļiem - ne tikai no makšķernieku spiediena. Piemēram foreļupēs agrāk vispār zivju bija vairāk - ne tikai foreļu, bet arī mazo, grunduļu, maiļu, raudu, kas ir foreļu barības bāze. Nebija bebru dambju un hesu. Ir bijis tā, ka kādus pāris gadus ķeras labi, bet tad upe paliek tukšāka un tukšāka, liekas viss izķerts. Pamazām tā tiek "aizmirsta", un pēc kādiem trīs gadiem atbraucot uz "pārbaudi"- pārsteigums - atkal IR! Visdrīzāk, ka arī konkurenti rīkojas līdzīgi, jo kuram gan interesē regulāri apmeklēt tukšu upi. Diemžēl C&R piekritēji pagaidām ir mazākumā un atlaistās, vai foreļotāju valodā izskolotās forelītes tomēr agri vai vēlu nonāk ēdāju, vai tirgotāju(ir satikti arī tādi) zivju kulēs. Un cikls turpinās. Es savā mīļākajā upē esmu pieredzējis vismaz četrus šādus "ciklus". Līdzīgi ir ar mazajiem ezeriem - tur gan zivju skaitu regulē ne tikai makšķernieki, bet arī maliķi un reizēm ziema - Ik pa laikam izslāpst, tad 3-5 gadu laikā atjaunojas. Pēdējos gados gan ziemas nav un ja maliķi neiztukšo, tad labi pameklējot var atrast interesantas copes vietas. Man ir gadījies, ka peļķē, kam mierīgi akmeni var pārmest, vienā copes reizē gadās pat divas 4nieces līdakas. Maliķi diemžēl strādā visai regulāri - jo ezeriņš tālāk no ceļiem, jo tukšāks. Pirms gadiem 40 upītes un ezeriņus pasargāja arī vājā transporta infrastruktūra. Reti kuram copmanim bija savs auto, bet kātot padsmit km līdz upei un atpakaļ gribēja tikai fanātiķi.
Lielajos ezeros viss atkarīgs no apsaimniekotāja. Ja pašvaldībā sakarīgi domājoši cilvēki - lietas uzlabojas, ja ne - notiek kā Burtniekā un Usmā līdz šim gadam. Cerams, ka mainīsies uz labu. Labs piemērs ir Alūksne - labprāt, bet pa retam - jo tālu - aizbraucu tur gan vasarā, gan ziemā.
Vienīgās ūdenstilpes, ko nespējam iztukšot ir lielās upes - jūra baro - bet cik ilgi? Vienīgās zivis, kas manuprāt nāk iekšā tik pat daudz, kā pirms gadiem 40, ir vimbas(izņemot Daugavu - tur visu sačakarēja Rīgas hes - pirms tam Daugavā bija lielākās). Par zandartiem, savukārt noteikti varu teikt - to ir vairāk, kā agrāk. Asari, izskatās, ka pamazām cieš sakāvi cīņā ar mikrojigu, bet cītīgi vairojas, tādēļ vēl šur tur var smuki un smukus noķert. Es ar to nenodarbojos, bet manuprāt tik daudz lielo līdaku, kā tagad noteikti nekad nav ķerts. Ja nostrādās no angļiem pārņemtā karpinieku loģika - lielās neņemt - tad varbūt, ka tas nebūs tikai uz dažiem gadiem.
Inventāram ir izšķiroša nozīme. Ar tiem rīkiem, kas man bija bērnībā un jaunībā(alumīnija spinings, "Ausmas" makšķere, inerces spoles) es savu lielāko karpu -18.7 - būtu jutis tikai, kā nenovēršamu tinkšķi - no sērijas "lielās vienmēr aiziet". To pašu varu teikt par visām savām lielākajām...taimiņiem, asariem, meženēm, zandartiem, līdakām. Ir bijušas arī dažas lielās, kas tomēr aizgāja...pat acīs ieskatīties nedabūju:)
Par eholotēm vispār ir atsevišķs stāsts. Kādā dziļajā ezerā, ko pazinu "kā savu kabatu" jau daudzus gadus, pirmo reizi iebraucot ar visprimitīvāko ehaloti, konstatēju, ka daudz ko tomēr neesmu pamanījis - . Tagad mums jau ir dziļuma kartes, GPS (pat ar telefonu varam Peipusā atrast pagājušās nedēļas āliņģus:))un visbeidzot panoptix. Būs jau vēl. Tehnoloģijas attīstās mērkaķa ātrumā. Kā mēs to lietosim - tā arī ķersim.
Es tagad it kā noķeru vairāk, kā agrāk, bet arī ne vienmēr. Mājās atnesu bieži vien mazāk:) Necopi neviens nav atcēlis - Ne asakas...