Citāti no raksta par spuldzīšu karteli
''Vēl pavisam nesen viens no patēriņa kultūras spilgtākajiem simboliem "Apple" bija spiests atzīt, ka ar programmatūras atjauninājumiem mērķtiecīgi tika bremzēta vecāku telefonu modeļu darbība. Kompānija aizbildinājās ar patērētāju interesēm – ātrdarbība esot ierobežota vien tāpēc, lai varētu "izspiest vairāk sulas" no šo ierīču akumulatoriem, kuri nu jau būs pāris gadu lietoti. Tā gan nebūtu problēma, ja patērētāji akumulatorus varētu ērti nomainīt un turpināt lietot visādi citādi aizvien derīgo ierīci. Taču vairums moderno viedtālruņu ir "aizplombēti", un baterijas nomaiņa iespējama vien ar speciāliem rīkiem un prasa zināmas iemaņas. Protams, tas ļauj ražot plānākas ierīces, taču arī pamatīgi ierobežo to mūža ilgumu. Dati liecina, ka Eiropā vidējais patērētājs jaunu viedtālruni pērk ik pēc diviem trim gadiem. Skaļākajā kolektīvajā tiesas prāvā šajā jautājumā "Apple" piekrita izmaksāt kompensācijas 500 miljonu dolāru apmērā, taču procesā ir vēl vairākas mazāka mēroga lietas.''
''Sanāksmē piedalījās jau minēto lielo ražotāju pārstāvji, kā arī vairāki citi – ungāru "Tungsram", britu "Associated Electrical Industries" un franču "Compagnie des Lampes". Sanāksmē, kas vainagojās ar gaismas dieva Fēba (Apolona) vārdā nosauktā karteļa dibināšanu, bez tādām klasiskām karteļa darbībām kā tirgus savstarpējā pārdale tika panākta arī vienošanās, kurai izrādījās ilgspēlējošas sekas, – kvēlspuldžu mūža mākslīga ierobežošana. 2500 darba stundas, ražotāju ieskatā, bija nepieņemami daudz.
1000 stundas vai soda nauda
Loģiski šķiet, ka sarežģīti ir radīt arvien labākas, efektīvākas un izturīgākas tehnoloģijas. Tā tas, protams, arī ir, taču nevajag novērtēt par zemu arī tos izaicinājumus, kas inženierus sagaida, lai ne pārāk uzkrītošā, bet prognozējamā veidā desmitgadēm ilgušo darbu kontrolēti pabojātu. Te nav runa vienkārši par defektīvu preču ražošanu un sliktu kvalitātes kontroli. Tām bija jābūt uzticami neuzticamām un "jānobeidzas" precīzi paredzētajā laikā – kartelis vienojās, ka optimālais kvēlspuldžu kalpošanas laiks būtu 1000 stundas. Un šādu paredzamu produkta sabojāšanos kvēlspuldžu gadījumā "ieprogrammēt" nemaz nebija tik vienkārši. Markuss Krajevskis, kurš Elektronikas un elektrotehnikas inženieru institūta izdevumā "IEEE Spectrum" izvērsti izklāstījis Fēba karteļa darbību, raksta: "Lai radītu spuldzi, kas uzticami izdeg pēc 1000 stundām, bija vairākus gadus "jārukā". Tipiska mājsaimniecībā izmantojama kvēlspuldze 1924. gadā bija tehnoloģiski attīstīta. Nodrošinātais apgaismojums bija vērā ņemams, darbības laiks – bieži 2500 stundas un vairāk. Lai censtos panākt sliktākus rezultātus, kartelim sistemātiski bija jāieslēdz atpakaļgaita desmitgadēm ilgušam progresam."
6.februāris 2022, 20:37 |
links