Svenam galīgi nav taisnība. Izmaiņas noteikumos nedos pilnīgi neko, jo Latvijā, kur trūkst skolotāju, ārstu, ugunsdzēsēju, policistu un visa kā vēl, vairs nekad nebūs tik daudz inspektoru, lai tos noliktu pie katra makšķernieka, vai vismaz zivīm pieblīvētākajās vietās.
Turklāt, tie makšķernieki, kuri labprātīgi ievēro noteikumus, tos jau tagad ievēro ar jēgu, jeb daudz stingrāk, nekā paredz burts. Bet tie, kas neievēro, to nedarīs arī tad, ja būs lielāki sodi, vai skarbākas normas.
Piemērs - kad tika konstatēts, ka lielajās vimbu koncentrācijas vietās veči ar balansieriem cemmerē tās tonnām, tika noteikts balansieru aizliegums. Tas aizliedza man Lielupē uz balansieriem ķert asarus, bet neviens cemmerētājs tādēļ mazāk nesāka vicināt savus garos kātus.
Manā ieskatā, ir jāmaina kopējā nostāja - jāievieš eksāmens, līdzīgi kā medniekiem, līdzīgi kā atsevišķās rietumeiropas valstīs. Tas liks ļoti daudziem, kuri vispār ignorē noteikumus un pat nav ņēmuši ne reizi rokās to mazo zaļo grāmatiņu, lai palasītu, ar tiem vismaz iepazītos.
Makšķerēšanas atļaujas pārbaude ir vieglāka, ātrāka un pierādāmāka nekā citi pārkāpumi. To parāda kaut vai tas, ka lielākoties makšķerniekiem gan inspektori, gan muņiki pārbauda makšķerēšanas kartes esamību, nepiečakarējoties ne lomiem, ne āķu skaitam, nekam citam.
Tad varētu arī noteikt gadījumus, kad šo makšķerēšanas atļauju atņem un lai to iegūtu, nepieciešams paiet laikam - pusgads, gads vai ilgāk un atkal būtu jākārto eksāmens.
Manā ieskatā, tas radītu nedaudz lielāku kārtību, turklāt, tas paredzētu sabiedrības skološanu - izglītošanu. Cilvēkiem būtu kaut mazliet jāiepazīstas, gan arī liegumiem, gan ar zivju izmēriem, varētu iekļaut arī drošības sadaļu eksāmenā, kas paredzētu zināšanas par obligātajām vestēm laivās un dzelkšņiem uz ledus ziemā.
Tikai un vienīgi informēšana, izglītošanas un skaidrošana var ko mainīt. Pretējā gadījumā visas izmaiņas būs un paliks deklaratīvas un uz papīra, nevis reālas un dzīvē.
28.decembris 2023, 17:44 |
links