Ekonomika un politika

Demokrātikas sabiedrības ietvaros būtu būtiski iepazīties un diskutēt par šo tēmu. Tā kā iepriekšējā politisko diskusiju tēma ir veiksmīgi nonākusi pie paredzamā finiša,gribētos to atsākt jaunā kvalitātē, bez personīgiem cieņu aizvainojošiem komentāriem un bez kādas rasu naida kurināšanas. Tā ar bišku ar vēsāku un skaidrāku prātu...
Zaraza.Nu laikam jau tu pareizi stāsti,ka klasiskās teorijas nestrādā un praktiskās iestrādes arī sevi ir izsmēlušas.Jautājums - ko darīt?
15.aprīlis 2024, 09:16 | links
 
Bet ja tas ir tik starpnieks, tad nu neredzu vai to naudu, kas aiziet prom no Latvijas , tam ražotājam maksā tirgotājs vai es.

MieraMika, 15.aprīlis 2024, 08:00


Starpība ir tajā, ka , ka ja Tu pa taisno samaksā ķīnietim, tad šī nauda aiziet un viss, Latvijas iekšzemes apritē tā netagriezīsies. Ja tas perekups samaksā ķīnietim, tad pirmkārt jau absolūtos skaitļos vinš samaksās un aizpludinās tomēr mazāk, jo cenu dabūs labāku. Bet nu tas nav galvenais, galvenais, lai tas torgašs, pirmkārt rada jaunas darba vietas un maksā kādam algas un nodokļus (pta ja tipa manipulē un nemakša vienā veidā, tāpat viņi izlien citur un citā veidā, sistēma tā uztaisīta) un to savu pelņu neved ārā uz offšoru bet atkal tērē iekšzemē makšajot par precēm un pkalpojumiem, kas atkal rada darba vietas, algas un nodokļus utt. Un tā pa riņķi, vienu un to pašu naudu griežot pa n-tajiem posmiem un beigās tā pastarpināti "izlien" praktiski jebkuram algas u.c. ienākumu veidā.
Es tikai izsaku viedokli un nepretendēju uz absolūto patiesību, nu mož kāds vismaz aizdomāsies. Protams, tā ir liela utopija un realitātē tāpat visdrīzāk vairums turpinās dzīvot pēc principa "Katrs par sevi , Die's pa visiem! ". Nu mož nostrādās :D Arābiem tak nostrādāja, gadsimtiem sēdēja ar pliku dirsu tuksnesī un lūdza Allahu... Un tak iedeva Allahs, noliegt nevar :DDD
15.aprīlis 2024, 08:35 | links
 
Zarazij, atvaino, tev tiešām maģistra grāds ekonomikā?

usis, 14.aprīlis 2024, 21:17


Diplomu aizsūtīt? Redzi, maģistra un tālākie līmeņi jau ar to arī atšķiras, ka vairs akli neseko tikai iezubrītām "vienīgi pareizajām" ekonomikas teorijām sākot no klassiķiem Ādama Smita un Karla Marksa. Tur jau notiek daudzas diskusijas un visādas "ķecerības" tiek apspriestas un diskutētas. Labi, pofig es, brīva valsts, ko gribu to domnāju, Tu parasīji viedokli , es atbildēju, var mierīgi neņemt pierē... Bet daudzi nopietni pasaules ekonomisti pašlaik specializētājos avotos izsaka viedokli, ka brīvais tirgus ir sevi izsmēlis, slavenā "tirgus neredzamā roka" vairs ne sūda nestrādā, konkurence ir fikcija, globalizācija un kapitāla koncentrācija novedusis pie disbalansa, ka bagātie un stiprie paliek arvien bagātāki un stiprāki, 5% pasaules populācijas pieder 95% pasaules naudas. Ir dažadas "restarta" idejas un visi baidās no vēsturiski ierastā pašregulācijas ceļa - pasaules kara. Bet tā, dominē viedoklis, ka tomēr jāatgriežas pie lielāka ekonomikas valstiskā regulējuma, ne gluži plānveida ekonomikas sociālisma izpratnē, bet nu tomēr stipri regulējot privātrā kapitāla plūsmu, apjomu un sadalījumu. Procesi ar to jau ir sākušies daudz kur, pat brīvajā ASV, kur nu jau nopietni sāk ņemt priekša globālos milžus mēģinot tos sadrumstalot un "attutot" no piķa. Nu un arī pietiekami darbu par to, ka dažādas kapacitātes tirgiem un ekonomikām nav un principiāli nevar būt vienoti ekonomiskās sistēmas principi un regulatorās metodes, tie neskeilojas.
15.aprīlis 2024, 08:16 | links
 
Ja tās gumijas tiktu ražotas Latvijā, radīta pievienotā vērtība, tad es teiktu ka jāpērk no tirgoņa Latvijā. Bet ja tas ir tik starpnieks, tad nu neredzu vai to naudu, kas aiziet prom no Latvijas , tam ražotājam maksā tirgotājs vai es. Atskaitot to , ka no Latvijas tirgotāju tagad un tūlīt, citu pievienoto vērtību neredzu. Varbūt ''vecos laikos'' tirgotājs saveda kopā ražotāju ar patērētāju. Tagad, interneta laikmetā ... izņēmums kad ražotājs sadarbojās tik ar vairumtirgotājiem. Pa lielam tā ir , bet tālāk jau sākās konkurence nevis es ''tik pērku Latvijas zemenes tirgū'' , kaut bieži tās nav nemaz Latvijas. Vispār ja redzu ka tirgotājs tirgo ar ne pārāk lielu uzcenojumu, ir OK, bet ja cena x2 vai x3 tad nu i nafig.
15.aprīlis 2024, 08:00 | links
 
Kū. Nu skaidrs. Tagad būs daudz naudas. Ļoti daudz naudas.
15.aprīlis 2024, 03:07 | links
 
Vispār jau Zaraza visu pareizi pateica, var piekasīties pie impretācijas, bet pa lieliem rubļiem visu pareizi pateica, vienalga vai perekups, vai tirgotājs, bet ja tu maksā vietējam, tad vietējais te maksās algu kādam, pats tērēs un tā nauda paliek iekšējā tirgū un naudai patīk aprite, ja nauda ir apritē, tad visi pelna arī valsts un visi ir laimīgi, ja aizbrauc ceļojumā vai pērc tikai no ārzemēm, tu naudu aizsūti prom un tā nauda Latvijas ekonomikā vairs nav, pat daļa un tu pēc fakta īstenībā arī apzodz sevi.
Tas tā triviāli, lai ar mazkāku IQ viss būtu skaidrs.

Es piemēram dažas labas gumijas nepasūtu ārpus Latvijas, kad esmu Rīgā iebraucu un nopērku, Covid laikā Zaraza sūtīja baigi operatīvi arī ar Omniva, lai arī man te reiz piļīja smadzenes, ka no leišiem pa paris kapeikām lētāk un ja no Ukrainas suta, tad vispār par lēto tikai uz LP jābrauc. Ja nepatīk Zaraza, tad tagad ir pilns ar konkurentiem, kur var to pašu dabūt, pērc no tiem un lai nauda grozās LV.
14.aprīlis 2024, 23:37 | links
 
Tikai imports var būt apzināti un jēgpilni ierobežots, piegādes ķēdes posmu skaits apzināti palielināts, lai pēc iespējas lielāku naudas daudzumu noturētu apritē iekšzemē ilgāk.
Zarazij, atvaino, tev tiešām maģistra grāds ekonomikā?
14.aprīlis 2024, 21:17 | links
 
Tatad, viršos maizi pret benzinu nemainija, esot kkds gintaras atvedis lētāku, pircejiem po kur ražots, ka tik lētāk, nu braucu talak ar kaimiņa elektribu, tas patika, jo lētāk, tobis pa velti. Rit rakstīšu deputātiem, lai pieņem likumu, ka gintarasi te netirgos, un otru likumu ka virši nav nekadi riktigi komersanti ka grib pelnit ar sveš maizi. Tukumā bin baigs vejš un bik nosalu, jāsameklē kkas sildošs, nez kurš kaimiņš to pieprot, jaapstaigā, jo internets pieder svešiem, to daudzlietot jāizvairās.
14.aprīlis 2024, 20:59 | links
 
usis.Ainiņa uzburta jauka.Tikai ar to naudiņu būs kā būs.Visticamāk Tu mainīsi savu maizi pret zarazijas kūpināto desu.Es tev vēl varētu ķilavas piedāvāt. Bet kaut kad tas jau ir bijis.Modīgā vārda saucās - barters.Ilgi tā sistēma nenoturējās.Lai tā dzīvotu ir jāceļ augstāki žogi pa robežu.Nu tāds Ķīnas mūra ekvivalents.Un nevienu ne iekšā,ne ārā.
14.aprīlis 2024, 16:27 | links
 
Tagad sēdišos mašīnā braukšu uz Tukumu, bet statika vai viršos liet benzīnu, laikam pareizi viršos, tie mūsējie. Jāņem lidz pašceptā maize, samainīt.
usis, 14.aprīlis 2024, 12:49


Uz copi ar aizlaid, paraustīt ar lazdas kātu zarazija locīto mandulu.
14.aprīlis 2024, 13:29 | links
 
Pag draudzīgie, uzburu ainiņu, pērku tik no latvieša, dvižuhai. Ko man vajag ikdienai, apģerbu, ēdienu, benzinu, elektrību utt. Tatad atgriežamies naturālās saimniekošanas vidē, kaimiņi cukas, govis, es cepu maizi, sieva šuj bikses, re ku zarazijs netālu kupina desas, pa apli, naudas tik daudz kā nekad nav bijis, ļoti daudz naudas.

usis, 14.aprīlis 2024, 12:46


Nu tak izlasi lūdzu uzmanīgāk , ko es rakstīju... Loģiski, ka mēs esam daudzās lietās atkarīgi no importa... Tikai imports var būt apzināti un jēgpilni ierobežots, piegādes ķēdes posmu skaits apzināti palielināts, lai pēc iespējas lielāku naudas daudzumu noturētu apritē iekšzemē ilgāk. Ja Janka kā gala lietotājs pērk pa taisno preci no ķīnieša Suņ Huj Čaja vai tur pat kaimiņu leišu Gintarasa, tad tas ir viens ķēdes posms un viss, piķis prom no tirgus, ne Suņs ne Gintaras Latvijā maizi nepirks, uz krogu vai m.ukās neies, autiņu neremontēs utt. - respektīvi neizmantos LV ražotās preces un pakalpojumus. A ja importu tomēr veiks maita alkatīgais perekups Pēteris, kurš savu preci izplatīs mazākiem torgašiem Anrim ar Juri, kuri tad savstarpēji konkurējot tirgos preci Jankam, a pēc tam visi pirks Latvijā maizi, staigās pa krogiem utt., tad iekšzemes naudas aprite paātrināsies un palielināsies. Pie tam, lai gan būs relatīva inflācija un cenu kāpums, tomēr iekšzemē saglabātās naudas daudzums un aprites ātrums ar uzviju to kompenšes ar sekojošo arī algu un citu ienākumu kāpumu. Jā, sistēma ir makslīga un apzināti tiek radīti "lieki" posmi un darba vietas. Bet nu ļoti daudzas lietas , sākot jau no pašaas naudas, mūsdienu globālajā ekonomiskajā sistēmā ir tik pat uzspūsti mākslīgas. Spēlēt godīgu brīvā tirgus spēli priekš mums ir tas pats kas hļupikam sisties ar smagsvaru... Jā, tā ir "godīga" un objektīva, bet dabā godīgi un objektīvi uzvar stiprākais un lielākais... Godīgi atbildam sev vai mēs esam stiprākie un lielākie un vai ir kādi objektīvi ticami argumenti par tādiem kļūt?
Protams, visā šai "dvižuhas" vāveres ritenī neapšaubām būs arī spēcīgākie, gudrākie un trakākie, kas spēs kaut ko eksportēt, radīt kaut inovācijas ar papildus pievienoto vērtību utt. Gods un slava viņiem, cepuri nost! Bet sagaidīt ka valsts pilnībā spēs attīstīties tikai uz šo ģēniju pleciem ir tā, maigi sakot, naivi...
14.aprīlis 2024, 13:29 | links
 
Tagad sēdišos mašīnā braukšu uz Tukumu, bet statika vai viršos liet benzīnu, laikam pareizi viršos, tie mūsējie. Jāņem lidz pašceptā maize, samainīt.
14.aprīlis 2024, 12:49 | links
 
Pag draudzīgie, uzburu ainiņu, pērku tik no latvieša, dvižuhai. Ko man vajag ikdienai, apģerbu, ēdienu, benzinu, elektrību utt. Tatad atgriežamies naturālās saimniekošanas vidē, kaimiņi cukas, govis, es cepu maizi, sieva šuj bikses, re ku zarazijs netālu kupina desas, pa apli, naudas tik daudz kā nekad nav bijis, ļoti daudz naudas.
14.aprīlis 2024, 12:46 | links
 
Maltas un Kipras ekonomiskā taka latviešiem neder. Tad jābūt draudzīgākiem.Ņemot vērā latvieša kašķīgo un skaudīgo dabu tādu brīnumu nebūs. Varambūt tikai unikāli.Pat ja laimes lācis atnesīs uz Sūnu ciemu lāpstas,kāds unikāls labvēlis aizies uz VID un nostučīs,ka lācis nav nomaksājis nodokli par lāpstu īri.Tādi esam.Turpinām būt unikāli.Kas attiecas uz globālo politiku - pasaule turpina jukt prātā.Irāna uzmauca ebrejiem visu savu lidojošo arsenālu.Cik var saprast Dzelzs kupols pirmo stūmienu izturēja.ASV turpina sabotēt ieroču piegādes Ukrainai.Jo redz amīšiem nepatīk,ka droni un raķetes krīt Krievijas teritorijā.Un pie tam sacūkojot naftas bāzes.Motivācija - tas varot paaustināt naftas cenas.Hm,Tramps tak vēl nav ievēlēts.Un varbūt neievēlēs.Un vispār l'dz vēlēšanām vēl tālu.Tātad arī Baidenim jumtiņš aizbraucis.Erdogans 2022.gada krievu ultimātu Ukrainai(kurā piedāvāja ukraiņus izpipeļot,visu atņemt un padarīt par krievu vergiem un vēl krieviem naudu samaksāt) pzezentē kā svaiigāko miera plānu.Visa Eiropa laimē staro.Tas tak miera plāns.Zašibis.
14.aprīlis 2024, 11:13 | links
 
Cik saprotu mēs esam unikāli, nez kur tādi visā visumā gadījušies.

usis, 13.aprīlis 2024, 11:01


Ikdienas latvietis — latvietis ikdienā. Pelēks kā noputējuši māju jumti, kā nobružāti kāpņu pakāpieni, durvju rokturi un tramvaja sliedes. Jā, gluži kā tramjava sliedes — pelēkas, vienmuļas un nemitīgi stiepjas tālumā. Uz priekšu, uz priekšu, bet galu galā nonāk atkal tajā pašā sākuma pieturā.

Tas no iteienes...

https://www.vestnesis.lv/ta/id/46152
13.aprīlis 2024, 18:58 | links
 
zaraza [13.apr]: Un visa iekšejā naudas aprite, un dzīves filosofija, kurā maltietis praktiski nekad nepērk no ne-maltieša to ko var dabūt no cita maltieša.
To var saukt par dzīves filozofiju vai par taustāmu patriotismu. Tas pietrūkst Latvijas uzņēmēju, vai valsts struktūru darbībā.

Jā ,ES prasības, brīvais tirgus bla, bla, blā. Skriešana pēc centa ietaupījuma. Valsts iestāžu iepirkuma konkursu rīkošana bez likumīgas nepieciešamības ( niecīgas summas dēļ)

Labi, igauņi, leiši iedos par kapeiku lētāku cenu, bet rezultātā visa tā nauda aizplūst prom no valsts.

Lai arī nedaudz dārgāka cena Latvijas uzņēmējam, praktiski visa summa apgrozīsies Latvijā, rezultātā nodokļu veidā pildīs valsts kasi.

Esmu zaudējis iepirkumus dēļ niecīgām cenu starpībām.

Iepirkums uz 40k.
Mans pedāvājums bija dārgāks par pāris centiem uz vienību. Kopējais pasūtītāja ieguvums pāris simti.

Pasūtījumu atdeva igauņiem (ķīnai, igauņi ir kā starpnieki?)
13.aprīlis 2024, 11:38 | links
 
Ja tām valstīm noņem turisma dvižuhu, kkas paliek pāri?

usis, 13.aprīlis 2024, 11:10


Daudz kas paliek... Klientiem lojālas bankas, Fintech, IT, zemo nodokļu zonas, online azartspēles (ne vietējiem!). Un visa iekšejā naudas aprite, un dzīves filosofija, kurā maltietis praktiski nekad nepērk no ne-maltieša to ko var dabūt no cita maltieša.
13.aprīlis 2024, 11:18 | links
 
Ja tām valstīm noņem turisma dvižuhu, kkas paliek pāri?
13.aprīlis 2024, 11:10 | links
 
Zarazij, tev ir kāds piemērs pasaules ekonomikā, mazā valstī, kur šī dvizuha darbojas?

usis, 13.aprīlis 2024, 10:52


No EU tuvākie/līdzīgākie varētu būt Malta un Kipra. Neformāls, bet ļoti stiprs, savējo lobisms/protekcionisms, nebaidīšanās ņemt un noturēt iekšienē svešu (brīžiem arī ne pārāk tīru, tikai poh..) naudu. Īrija arī, bet tur biki savādāk.
13.aprīlis 2024, 11:04 | links
 
Cik saprotu mēs esam unikāli, nez kur tādi visā visumā gadījušies.
13.aprīlis 2024, 11:01 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager