Te nu mazliet naivi. Korupcija nekur nepazūd, tikai nosacīti konsolidējas-transformējas un paliek maigi nosaukta par lobismu un politiku, naudas plūsmes cipari mazāki nepaliek, drīzāk pat lielāki, tikai neizšķīst pa plašu slāni a paliek tikai elitē. Korupcijas indekss ir tāda lieta, kas nosaka vispārējo sabiedrības uztveri par korupocija, galvenokārt par zemo/vidējo līmeni un izplatību. Ja ceļu policists ņem kukulīšus, ierēdnītis-iepircējs otkatiņus utt. utjp. tad ir tas korupcijas indekss. Parasti šo "fasādes" daļu, attīstītajās Rietumu civilizācijas valstīs izdodas nobremzēt un pietušēt, mazie/vidējie gariņi tiešām paliek godīgi kā ķebļi, kas pēc pārliecības, kas bailēs no soda. Bet toties sabiedrībai ne tik uzskatāmais lielais politiskais līmenis, ka ministru-premjeru-lobistu-oligarhu-koproporāciju starpā
tiek lietas sakārtotas nekur nepaliek, vienkārši sakārtojas. Nu nav to svēto, ik pa bŗīdim kādi Panamas dokumenti vai vei kāda "geita" utt. kompromati uz to pašu "nekorumpēto" civilizēto valstu lielām šiškām izlien. Visādi Berluskoni, Netanjahu, utt. kam tur kaut ko tiesās "šuj" tas jau tikai daži redzamākie.
Piemēram, pats labi vēl atceros, ka nemaz ne ne tik sen, 2000-jos, kad cienījamai vācu kompānijai SIEMENS vajadzēja Austrumu robežas projektu, pat až kanclers skrēja uz LV lietas sakārtot :D Un tas tikai sīkums banānu republikā... Varbūt ne vienmēr tas viss notiek banāli par naudiņu, tajā līmenī jau bieži ne tikai nauda izsaka, bet vara, ietekme, kontrole utml. augstās matērijas... Bet nu apgalvot, kas šai pasaulē politikā un korporatīvajā biznesā viss notiek pēc brīvā tirgus un godīgas konkurences principiem ir tā, kā lai pasaka, nu ekstravaganti :DDD
zaraza, 23.aprīlis 2024, 21:13
Te nu gan tu sajauci olas, ābolus un kartupeļus vienā grozā.
indeksus pieminēju kā triviālu piemēru, bet pēc fakta korupcija ir attīstības un ekonomikas bremzējošs faktors.
Par Siemens, ne jau Kanclers ieveda ministram koferi ar markām vai Eiro, tas ka valdības palīdz lielajiem uzņēmumiem ir skaidrs un bieži tas iet kopā ar starpvalstu investīciju aizdevumiem, bet tā īsti nav korupcija, lai arī daļēji pēc teorijas atbilst. Arī ASV ieroču iepirkumi bieži iet kopā ar aizdevumiem. Vienkārši valstis rūpējās, par savu lielo uzņēmumu noietu, jo tie ir lieli nodokļu maksātāji un arī nodrošina daudz darbavietas.
Itāliju pieminēt arī nav labi, jo tur korupcija vienmēr ir bijusi liela un mafija turpat vien elpojusi kopā ar valdībām un mazo un lielo biznesu, varbūt drusku mazāk Musulīnī laikā, jo tad Musulīnī ļoti vērsās pret sicīliešiem un mafiju, labi tagad arī mafija nav tik atklāta vairs, bet tur pat vien citā formā ir. Arī tagad Itālija ir zem Latvijas korupcijas indeksā.
Daudzos starptautiskos lielajos uzņēmumos ir ļoti striktas pretkorupcijas politikas un uzņēmumi izvairās no tādiem darījumiem un valstīm, kur jāpielieto korupcija, jo tas ir reputācijas risks, kas var maksāt vairāk kā ieguvums no attiecīgā darījuma, protams arī tādās kompānijās parādās pa kādam skandālam, jo kāda līmeņa vadītājs ļoti gribēja kādu līgumu un ziemassvētku bonusu vai arī pieseg savu neizdarību, bet tā nav standarta lielo uzņēmumu politika.
Korupcijas indeksa augšgalā ir Norvēģija, Somija, Zviedrija nu nav daudz korupcijas skandālu no tām zemēm dzirdēts.