Kūpinātavas

Par Usmas zušiem

Cik viņi mums ir vesti un piedāvāti, tad eksemplāri virs KG ir retums, pārsvarā striķīši ap 500gr. Palūdzām, lai piedāvā tos ap kg+, bet tos nevarot sakrāt, reti trāpās. No turienes arī viedoklis par Usmas zušu izmēriem. "Alūksniešus" ēdam jau daudzus gadus un neko par dūņu garšu nevarētu teikt. Neesmu pamanījis.
26.maijs 2010, 12:08 | links
 
Bums,
uz garā vājiem idiņiem neapvainojos ;))) Vairošanās spējas trūkums dzen izmisumā garā vājos...
Kātam
Mirsti ar mieru, sūdiņ (c) Dienvidu parks
26.maijs 2010, 12:02 | links
 
Alūksnē jau varbūt ir lieli bet smird pēc dūņām Lielos Usmas zušus mierīgi var salīdzināt ar jūrniekiem tikai bišķīt jāmāk sagatavot.
26.maijs 2010, 11:22 | links
 
tie nav kapilāri ,bet ir goļtu veidošanas dziedzeris zutim . Ja to neizgriež zutim būs sīva garša.Vēl ir jāuzspiež uz žaunu vākiem no tiem iznāks asiņaina susla.Zuti sālu pēc kūpināšanas iemērcot uz 15 min stiprā sālsūdenī un viss.Ja zuti sāla pirms kūpināšans tā krāsa būs tumša gandrīz melna .Tā patām netīru gļotu ar sāli vai smilti.Tīrot ar sāli arī būs tumša krāsa Tīrot pēc savas metodes man zuši iznāk gaiši brūni-zelta.analogi jūras zušiem bez ezera piegaršas.
26.maijs 2010, 11:20 | links
 
Zuti(Alūksnes izmēru, nevis Usmas diegus ;)=cik tad jums tas izmērs tur lielāks?Usmā ar ir lieli,Amjūdzē noķērām gadus atpakaļ 2.8kg.
26.maijs 2010, 11:11 | links
 
PS Tīrot zušus neaizmirstiet atgriezt vēderus kādus 5 cm tālāk par pakaļas caurumu un iztīrīt asins kapilāru pie centrālās asakas.
26.maijs 2010, 10:39 | links
 
Nu re :) Atkal viss savādāk :))))

Zuti(Alūksnes izmēru, nevis Usmas diegus ;) ) lieku sālsūdenī uz 2 h pirms kūpināšanas, Buti uz stundu. Sālsūdens koncentrācija 1:10.
Samu, lasi, foreli, karpu, līdaku griežu vaļā pa muguru, garšvielas lieku pirms kūpināšanas, kamēr izdeg pirmā malka, apmēram 30-40 min.

Process pēc vēlmēm - var taisīt mitrāku un kūpināt ilgāk, var taisīt īsāku sesiju un turēt augstāku T. Butēm pietiemk ar 1,5-2h, lielus samus kūpinu 4-5h. Ziemā kūpinot lasi var uztaisīt efektu, ka kūpina tikai ārējo daļu filejai, vidus paliek gandrīz jēls.

Par malkas patēriņu - pirmo iekuru taisu uz normālām 8-10 pagalēm, uztaisu ogļu masu un izdzenu visu kondensātu no kūpinātavas, pēc tam atkarībā no plānotā rezultāta, tiek likta zaļa malka uz oglēm. Ja kūpinu vistas, tad klāt leiku pa kādai sausas malkas pagalei un dodu vairāk gaisa vilkmei, paceļu T. Augļu koki, alkšņi. Vienīgā, no kuras man šķiet, ka nav jēgas, ir plūme. To vairs nelietoju.
26.maijs 2010, 10:37 | links
 
1.Breksis pirms /nekad negriežu pa muguru /sasālu vēderu un lieku stateniski lai viss buljons iziet cauri mugurai-kūpinot.
2.zutis pēc
3.bute pēc
4.Līni pirms
5.Zandarts pirms
6.asaris pirms
Vēl nianse dažreiz asarus neķidāju bet sālsūdeni sašpricēju gan mugurā gan vēderā.kaut gan asari var izķidāt vēderu nepārgriežot

Vistu pēc šādas receptes
recepte domāta uz 10 vistām ja kūpinat mazāk proporcionāli garšvielu sevas devas samaziniet
Vistas pērkam lielas (vēlams virs 1700g), Ķekavas cāļi nekam neder. Galvenā sastāvdaļa ir kūpinātava.
Ielejam katlā 5l ūdens, pievienojam esenci 0,2l garšojam, etiķūdenim jābūt nedaudz stiprākam nekā pašam patīk.

Liekam klāt pārējos komponentus.

Sāls 500g (ne mazāk)

Cukurs 150g (lai marināde labāk ievelkās)

Pipari 20g (pēc vēlēšnās)

Smaržīgie pipari 6-7gb (pēc vēlēšanās)

Krustnagliņas 4-6gb (pēc vēlēšanās)

Lauru lapas 6-8 gb (pēc vēlēšanās)

Visu vāram, kad sācis vārīies nogriežam mazu liesmu un vāram 8-10 min. Ļaujam atdzist ar vāku virsū.

Marināde stāv līdz nākamajai dienai, ievelkās un atdziest.

Vakarā sagriežam vistas pārgriežot krūtis. Sagriežam ķiplokus daiviņās ar aprēķinu 60 gr uz vistu. Liekam vistas spainī ar mugurām uz leju. Pārkaisam katrai vistai pa saujai ķiploku. Pārlejam ar marinādi. Uzliekam slogu. Glabājam istabas t°Nakamās dienas rīts, noņemam slogu atstajam virsū vāku.

sakurinam kūpinātavu, lai iesilst. Izliekam vistas uz restēm ar mugurām uz leju, pārkaisam ķiplokus no marinādes. Ap 9:00 sākam kūpināt uzturam 80-90 c°
26.maijs 2010, 10:05 | links
 
Kā kurām zivīm-lučiem,butēm,renģēm pēc kūpināšanas,kārtojot traukā.Karpveidīgās es apstrādāju ar sāls+garšvielām pirms un ļauju ievilkties.
26.maijs 2010, 08:27 | links
 
bums
kurā brīdī, kūpināšanas procesā zivīm pievieno sāli, pirms vai pēc kūpināšanas????????
26.maijs 2010, 08:01 | links
 
Ir jau labu laiku uzbūvēts analogs Buma mucai, darbojas labi.
25.maijs 2010, 22:44 | links
 
bums,paldies,kad izprovēšu došu atsauksmi.
25.maijs 2010, 21:41 | links
 
Nav nekādu starpkārtu Augšējai mucai ir saglabāts dibens/jābūt bez caurumiem hermētiskam/kurtuvei izmantota otras mucas puse ar nocirstu augšdaļu .Lai labāk varētu ielikt kūpināmajā daļā ābeles vai ķiršu pagales ir izzāģēta lūka.No sākuma izmantoju mitras skaidas ,bet tās dod lieku mitrumu tagad izmantoju uz pusēm šķeltas augļukoku pagales.Esmu izmēģinājis pilnīgi visus kūpināšanas veidus.- namiņus ar 3 m ieri .pepināšanu zemē -auksto kūpināšanu gan manteļskurstenī gan koka kastē.Bet nonācu pie šādas pariktes un citu man nevajag.Garšigi ekonomiski/malkas ziņā/un nav vajadzīga pieskatīšna.Vienīgais ka mucai jābūt daudz maz hermētiski noslēgtai lai neaizdegtos ābeles šķilas kūpinātavā.Kā gribat tā kupinat es palieku pie savām domām un polēmikā neielaidīšos.
25.maijs 2010, 21:18 | links
 
bums-saki lūdzu,vai liesma no kurtuves iet uz mucas apakšu,vai ir kāda starpkārta.
25.maijs 2010, 21:01 | links
 
pilnīgi pareizi saprati šī muca ir analogs zemāk attēlotajiem Vācu kūpināšanas skapjiem.
25.maijs 2010, 19:07 | links
 
bums, cik es saprotu no bilde, tad tev uguns silda tikai to mucu (uguns iekšā mucā netiek , bet izskrien pa skursteni) un tās ķirša pagales ir tieši mucā?
25.maijs 2010, 18:50 | links
 
Cik cilvēku tik viedokļu. Man ir šāda kūpinātava(skat bildi galerijā), kūpinām gan vistas, gan zivis, šogad ir plāns arī gaļu padūmot(bail, ka alkohols tiks par daudz tai procesā un tamdēļ kavējam ar 1. mēģinājumu). Zivis kūpinu 2-4 h atkarībā no kūpināmā izmēra un garšas vēlmēm. Man patīk tādas stingrākas, lai dūmu garšu kārtīgi jūt.
25.maijs 2010, 17:53 | links
 
un vēl es izmantoju kūpinātavas pēcefektu - tajās smukajās oglēs, kas paliek kurtuvē, ierušinu sauju kartupeļu! :))
25.maijs 2010, 11:11 | links
 
Pilnīgi pareizi man pietiek klēpis malkas 2 kūpināšanas piegājieniem un 2 pagales ābeles dūmam. Breksis ar ķirsi vispār iznāk fantastisks krāsa sarkanīga/skaists/un garšigs jo dūms ir saldens
25.maijs 2010, 11:03 | links
 
bums - nav tik traki - man čomam ir ņerž truba 6m garumā un 30 cm diametrā. Gribēja, gudrinieks, uztaisīt visu vienā - ij auksto, ij karsto...neklausīja vecus viedus ļaužus, kas savā mūžā tūkstošiem zivju nokūpinājuši :)

rezultātā - lai kaut ko karsti nokūpinātu viņam vajag ~2 tačkas ar malku...kur es savā mucā iztieku ar 4 sausām un 3-4 zaļām pagalēm :)) a auksto kūpināšanu nav i mēģinājis...
25.maijs 2010, 10:56 | links
 

Pievieno savu atbildi

Nepieciešams reģistrēties, lai pievienotu atbildi!
Uz augšu
 
Creative templates for Google Ad Manager