Nedēļas nogalē uz Saules notikušas divas vētras, izmetot Zemes virzienā lielas jonizētu atomu masas, kas Zemei nesīs spēcīgas magnētiskās vētras, vēsta laikraksts "Telegraph".
Uzliesmojumus uz Saules virsmas nedēļas nogalē fiksēja vairāki satelīti, ieskaitot NASA jauno Saules dinamikas observatoriju.
"Uz Saules bija redzama brīnišķīga uguņošana," sacīja Lielbritānijas Mallarda kosmosa zinātnes laboratorijas doktore Lūsija Grīna, kas uzliesmojumiem sekoja līdzi ar Japānas orbitējošo teleskopu "Hinode".
"Šādi notikumi ir ļoti reti - nevis viens, bet divi gandrīz vienlaicīgi uzliesmojumi dažādās vietās uz Saules virsmas, kas turklāt ir vērsti pret Zemi," skaidroja Grīna.
Reklāma
"Šādi uzliesmojumi notiek, kad Saules atmosfēras milzīgas magnētiskās struktūras zaudē savu stabilitāti un Saules gravitācijas spēks to vairs nespēj noturēt. Un, līdzīgi kā saspiesta atspere, tās spēji izvirst kosmosā," stāstīja Grīna.
"Izskatās, ka pirmais uzliesmojums bija tik spēcīgs, ka tas izmainīja magnētiskos laukus visā Saules redzamās puses atmosfērā un izraisīja piemērotus apstākļus otrajam uzliesmojumam," viņa piebilda.
Abi jonizēto gāzu izvirdumi bija vērsti pret Zemi, bet tie, iespējams, pārvietojas ar dažādu ātrumu.
Pēc ekspertu aprēķiniem, jonizētās gāzes masas Zemi sasniegs otrdien vai naktī uz trešdienu, kad tās saskarsies ar Zemes magnētisko lauku.
Zinātnieki sagaida, ka šī magnētiskā vētra izraisīs krāšņas polārblāzmas Zemes ziemeļos un dienvidos, kā arī, iespējams, tuvāk ekvatoram.
Lielās jonizēto gāzu masas varētu apdraudēt arī ap Zemi riņķojošos satelītus
3.augusts 2010, 20:46 |
links