Pirms nodarbojas ar foreļu ielaišanu kaut kādās upītēs, vispirms jāpaskatās vai tur dzīvo grunduļi, akmeņgrauži, strauta mailes un citi kustoņi kas nepieciešami lai tā forele vēlāk varētu šos ēst un baroties. Maziņa, ok, ēdkaut kādus odus, viendienītes un citus kukiņus, bet lielai vajag bišķi kaut ko vairāk. Ja tas nav forele vai ni aizlaižas pa straumi uz leju uz lielāku upi, vai arī pamazām nobeidzas bada nāvē.
Vēl viena lieta (es tā domāju), tagad uz urrā iet visādas mežu un purvu meliorācias, tiek būvēti ceļi un grāvji, lai nākotnē varētu tos krutos mežu pleķus notirgot sveštautiešiem, tad nu pa šiem grāvjiem plūst iekšā purva ūdens. Laukos, kur kādreiz dzīvoju, viena sāda upe uz šodienu ir palikusi bez grunduīem, akmeņgraužiem, sapaliem, teibām, raudām, ālantiem un citām straju straumi un dzidru ūdeni mīlošām zivēim, tikai tāpēc ka tika uzbūvēts Līvānu hess uz Dubnas upes, un tad nu kāds izdomāja ka vajadzētu dažas upes parakt tā lai ūdens ātrāk un vaiāk tecētu uz hesu, tad nu šai mazajai upei tika izstrādāts projekts palu ūdeņu samazināšanai, kā rezultātā upes gultne tika izrakta ar plato kausu, kam taisns nazis, upes gultne tika izveidota gluda kā galds, tas vēl būtu sīkums, ar laiku viss sakārtotos dabiski, bet trakākais ka no tuvumā esošā purva tika padziļināts gravis, pa kuru tad nu tek ūdens no ši purva ezera. Rezultāts ir tāds, ka jebkurā laika posmā redzmība ir 5-15 cm. Zivis ir tikai nedaudz upes ejtecē pie ietekas Dubnā. Pirms visa šī projekta grunduļus un strauta mailes tur varēja ķert spaiņiem (ja kāds gribēja), priekš asariem uz dzīvo 2 minūšu laikā varēja saķert šīs zivis. Zem jebkura akmens bija atrodami akmeņgrauži un platgalvji. Augštecē kur vairāk bija dolomīta akmens, pa krācēm 15-18 cm grundulis bija standatrs. Vasarā makšķerējot, staigājot pa krastu varēja straumēs vērot raudu un sapalu barus, tur pat copēt brīžiem aizmirsās vērojot kā zivis uzvedās, ko ēd, kā paŗvietojas gar straumē un atraumē. Tagad no tā nekas nav, viss ir sačakarēts.
Un tāds Līvānu hes, kas ieder vienam biezeklim no Līvāniem, nekam nav vajadzīgs, nekādu labumu tas nedod, tas tikai uztur īpašnieka kabatu. NOJAUKT un slūžas zem tilta izņemt. + vēl jāsakārto Dubnas ieteka Daugavā, tad atjaunosies zivju migrācija uz Sivera ezeru un pārējām Dubnas pietekām, kur vienā no ām pēdējo reizi forele tika noķerta 83 gadā.
24.maijs 2023, 12:21 |
links