Gudgein: Gaidu roņu fotogrāfiju... Bet laikam tas nav liels brīnums jo: "Dabas aizsardzības pārvaldes Gaujas nacionālā parka administrācijas vecākais eksperts un zoologs Valdis Pilāts stāstīja, ka roņi ik pa laikam no jūras iepeld upes grīvā, tomēr tas, ka šis ronis iepeldējis tik tālu upē, ir diezgan rets gadījums.
Tas, ka pelēkie roņi ilgāku laiku mitinās saldūdenī, nav pārāk ierasta lieta, jo roņi pamatā apdzīvo sālsūdeņus. Pie Rīgas HES manītais ronis ir iepeldējis iekšzemes saldūdeņos vairāk nekā 30 kilometru attālumā no jūras.
Pilāts pieļāva iespēju, ka Daugavā manītais ronis ir samērā jauns un, visdrīzāk, šis ronis nepaliks uz dzīvi upē, jo atgriezīsies jūrā. "Jaunie dzīvnieki parasti ir tie, kas vairāk klīst apkārt un, ziņkārības dzīti, iepazīst gan Baltijas jūru, gan arī iepeld kādā upes grīvā vai arī upē nokļūst, dzenoties pēc zivīm," sacīja Pilāts.
Viņš stāstīja, ka savulaik roņi novēroti arī Ķīšezerā un Babītes ezerā.
Baltijas jūrā sastopamas trīs roņu sugas - pelēkais ronis (Halichoerus grypus), pogainais ronis (Pusa hispida) un plankumainais ronis (Pusa vitulina). Plankumainais ronis uzturas galvenokārt Baltijas jūras rietumu daļā. Visas roņu sugas ir iekļautas Latvijas Sarkanajā grāmatā un uzskatāmas par īpaši aizsargājamām."
....Latvijas Sarkanajā Grāmatā!!!! Nekāda šaušana, iznīcināšana. Tikai jāpiespiež šie roņi pirkt makšķernieku karti....maksāt apēsto zivju nodokli....Bet nopietni: Domāju ka pie vainas ir bieži augstais, sāļais ūdens, kas ilgu laiku plūst no jūras upēs, sakarā ar ļ valdošajiem Dienvidrietumu-rietumu vējiem. Interesanti, kāda ir statistika vējiem desmit un vairāk gadu novērojumos.
6.novembris 2012, 15:45 |
links