VilnisL, to nosaka materiāla cietība (stingrība)
mīkstos materiālos skaņas vilnis ir platāks un izplatās lēnāk, ( tapēc mīkstā spiningā vilnis līdz rokai var nemaz neaiziet ),, cietos mazāks, bet izplatās ātrāk un tālāk,, un copmanis sajūt vibrāciju rokā !
Zivs piesitiens kātā rada skaņas vilni, ja zivs piesistu vismaz 20x sekundē, kāts sāktu skanēt!
Nu piem. ūdenī skaņa izplatās ar ātrumu ap 1800 m/s, tēraudā 5000 m/s.
Tapēc arī ir spiningi dažādām tehnikām, klasika, drops, džigs, tvičš, džerks utt.
Jon-Hill, 25.oktobris 2019, 07:27
Tu pareizi raksti no fizikas viedokļa, bet šajā gadījumā tā nav atbilde uz jautājumu ... Cik saprotu, jautājums bija nevis par kāta materiāla fizisko mīkstumu vai cietumu bet par to, ko sauc par akciju, respektīvi, kāta specifisko uzvedību (liekšanos) pie nominālas slodzes - "mīkstāks"=lēnāka
akcija, "cietāks" ātrāka.
Te nu var temats par kuru droši vien varētu fiziķis-ķīmiķis disertāciju uzrakstīt, ir milzums faktoru kuri var padarīt blanku par "jūtīgāku" - labāk novadošu vibrāciju taktilām sajūtām. Jā viena no pamata lietām ir minētais grafīta sastāvs, jo augstāks grafīta % jo pats materiāls cietāks un labāk novada vibrāciju. Bet tā ir tikai viena daļa...
Pirmkārt, neviena blanka nav liets stienis, tās veido "satinot" pamata materiālu prepregu, preimprignētu armētu plakni, kas vistuvākā analoģijā atgādina audumu. Tāds deķis, kas sastāv no grafīta "diegiem" un saistvielas. Te nu ir n-tie varianti kāds ir tas grafīts, kāda saistviela, kā satin utt., un rezultātā sanāk blanka kam ir noteiks elastības modulis - fizikas lielums ar ko mēra materiāla elastību, respektīvi materiāla spēju pretoties deformācijai pie stiepšanas/spiešanas. Junga moduli vai elastības moduli (angl. elastic modulus) aprēķina vienībās msi vai TON. Pie tam daudzas blankas kombinē, satin no dažada tipa prepregiem un galā sanāk blanka kuras vienā posmā ir viens TON rādītājs, bet citā cits.
Otrkārt, blanka nav monolīta, tā ir dobts konuss, kura ģeomerija katrai blankai ir pilnīgi atšķirīga un, attiecīgi vibrāciju vada savādāk. Plus vēl tas, ka materiāla biezumi dažādi, ir kāti ar plānākām vai resnākām "sieniņām".
Treškārt daudz kas "jūtībā" atkarīgs no uzliktās furnitūras, tās svara un izvietojuma, kas veido katra kāta īpatnējo balansu.
Rezumējot un mēģinot atbildēt uz pašā sākumā uzdoto jautājumu. Nu nav īsti pareiza jautājumā predefinētā sakarībā ka "ciets" jūtīgāks un "mīksts" nejūtīgāks. To nosaka ļoti daudzas lietas, nevar nolikt vispārēju principu, katrs kāts ir savādāks. Kāta "jūtīgums" ir baigi grūti tverams jēdziens, pie tam katrs to saprot diezgan individuāli. Tas nav īsti atkarīgs no kāta akcijas, var būt gan nejūtīgi extra fast kāti, gan ļoti jūtīgi medium un otrādi.