Ir daudz tēmu, ko varētu vēlēties redzēt CL, it sevišķi par līci, jo gandrīz katrs mēnesis tur ir ar savām īpatnībām un zivīm. Bet dažas tēmas ir stipri degradētas ar apraksta stilu, piemēram, novembra CL „Cik toksiskas ir zivis”. Var apgalvot, ka pārpublicētā raksta autors maz ko sajēdz no ķīmijas un vienīgie zināšanu avoti ir māte google un wikepēdija.
No ķīmijas viedokļa raksts viennozīmīgi ir pareizs, bet visi fakti ir sagrābstīti un samalti putrā. Visvairāk man sajūsmu izsauca indes apraksts - cigvatera, kas ir aktuāla rifu zivīm. Varbūt nākotnē, kad klimats būs siltāks un te būs rifi, tas būs aktuāls Baltijas jūrai varbūt pat iekšējiem ūdeņiem.
Tāpat par dzīvsudrabu, svinu, kadmiju un tributilalvu (prasta alva savienojumā ar butānu) apraksti par saindēšanos ir pasniegti tādā līmenī, tad kad iedzerti tiek kritiski indes daudzumi. Piemēram, svins savienojumā ar etiķskābi dod vielu ar saldu garšu, kā cukurs, runā, ka Bēthovenu tā novāca.
Protams par būtiskākajām indēm, kā dioksīnu un to analogiem (tas kas tjipa mencu aknās PCB), garām ejot ir kaut kas pastāstīts, būtu vismaz minēts spilgts piemērs ar dioksīna problēmām no Vjetnamas kara laikiem un „Agent Orange”, bet tiek tikai minēts, ka ir PCDD ar 75 „savienojumu kopām” un PCDF ar 135 „kopām”. Nu nav ķīmijā kopas, tās ir vielas vai to izomēri. Kopa varētu būt dioksīni, kā tādi.
Interesants arī ir benzopirēna pieminēšanas fakts, kas rodas zivju kūpināšanas procesā. Visiem saprotams, ja jau auksti kūpinātu produktu var glabāt mēnešiem, tad tas produkts ir tik ļoti saindēts, ka baktērijas viņu neēd. Žēl, ka autors nepieminēja, ka smēķētāji tādu benzopirēna daudzumu, kas ir pāris auksti kūpinātās zivtiņās, katru dienu ievelk sev plaušās.
Raksta beigās diži secinājumi, ka zivis ir indīgas, bet ēst var, jo mūsu dienās daudz kas ir vēl indīgāks. Raksts nesniedz nekādu noderīgu informāciju.
Varbūt vērts bija aprakstīt vietējo zivju kaitīgumu tepat Daugavā, Burtniekā vai Rīgas līcī, nevis nodarboties ar pārpublicēšanu.
Interesanti vai raksts sniedz atbildi: „Cik gab. „Rīgas ķilavas garšvielu sālījumā” var apēst nedēļas laikā?”
6.novembris 2013, 12:36 |
links