Līdz ar pirmajām aukstajām dienām uz ūdens krātuvēm sāks veidoties arī ledus. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus būt saprātīgiem un neuzsākt zemledus makšķerēšanas, ieraugot pirmo plāno ledus kārtiņu, ka ātri vien var ielūzt, informēja VUGD pārstāve Inga Vetere.
Šogad VUGD ūdenslīdēji no ūdens krātuvēm ir izcēluši 145 noslīkušus cilvēkus, deviņus no tiem - novembrī. Visvairāk nelaimes gadījumu uz ūdens notiek vasarā peldsezonas laikā. Rudenī visbiežāk noslīkst makšķernieki, apgāžoties laivai vai iekrītot ūdenī, jo šā vaļasprieka cienītāji pārsvarā nelieto glābšanas vestes, norāda glābšanas dienests.
Savukārt līdz ar pirmās plānās ledus kārtiņas parādīšanos uz ūdens krātuvēm tur parādās arī zemledus makšķernieki, kuri ir pārliecināti, ka ledus vienmēr ir drošs un ar viņiem jau nekas slikts nevar atgadīties.
VUGD atgādina, ka lielākā bīstamība parasti ir ziemas sākumā, kad ūdenskrātuves ir tikko aizsalušas un pavasarī, kad ledus kļūst īpaši trausls. Tomēr pat ziemā, kad ledus it kā ir visnoturīgākais, ir daudz bīstamu vietu - tas ir neizturīgs vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, zvejnieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti.
VUGD arī aicina vecākus un skolotājus pirms ziemas brīvdienām ar bērniem un pusaudžiem pārrunāt par to, cik bīstamas ir rotaļas uz ledus un cik bēdīgas sekas var būt šai pārdrošībai.
VUGD aicina iedzīvotājus nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību. Ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta, var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni "112", lūdz glābēji.
http://www.delfi.lv/news/national/politics/glabeji-atgadina-par-pirma-ledus-bistamibu.d?id=35397562